Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Salut.
Asta vara am avut "norocul" sa ma avarieze un sofer neatent.
Deoarece aveam nevoie de masina (nu puteam sa o las in service pana o rezolvau aia) am ales rezolvarea in regie proprie.
Am primit banii foarte tarziu, dupa vreo 5 luni de la accident.
Colac peste pupaza, am dat comanda pentru una din piese, si sta de vreo 2-3 saptamani pe la curierul rapid (Fan Courier).
Ar fi urmat achizitia celei de-a 2-a piese dupa ce o gasesc pe culoare.

Acum problema mea e ca peste 3 saptamani expira itp-ul.
Se poate face itp-ul daca masina este avariata?
Avaria reprezinta aripa stanga fata si usa stanga fata infundate in dreptul stalpului, lukas spart si distrus complet.
Masina e functionala, circul cu ea de fiecare data cand am nevoie, nu e afectata directie sau alte elemente de caroserie.
Am constatarea amiabila facuta intre mine si vinovat, stampilata de asigurator.

poza cu dauna
Skip ads

  • cangri

  • Mesaje scrise: 5,415
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2010

  • Mesaj Privat
E posibil sa nu.Mai bine intrebi la o statie ITP.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Masina mea are avariata si portiera si aripa dreapta fata si nu i-au interesat.
Ce m-au obligat sa schimb a fost capota pentru ca era sifonata
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am zis sa intreb aici poate s-a mai lovit cineva de chestia asta...
Plus ca daca mai e cineva in situatia mea citeste aici rezolvarea...
La mine capota nu a fost lovita niciodata, are insa mici urme de la pietricele (ciupituri foarte fine, aproape insesizabile).
Ce se vede in poza e singura dauna asupra masinii.
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
De tablarie s-ar putea sa nu se lege, insa de semnalizare cu certitudine. Functionare defectuoaza a sistemelor de iluminat, nu?
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu oricum vreau sa trag de tabla aia si sa o mai indrept nitel si sa montez lukas-ul acolo (daca nu sta il lipesc cu banda dublu adeziva).
Ce ma doare mai mult e sa nu se ia de tabla indoita...
Am sa ma duc a un service unde se face itp si o sa intreb...
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Daca ai pe cineva ....se rezolva....foto se face doar din fata auto si doar la seria de caroserie si seria motor....se face!Mergi si intreaba ...daca ai ,,pe cine,, Smile))
  • emil_251

  • Mesaje scrise: 172
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salutam ......credeti voi ca cel mai curajos '' prieten '' de la oricare statie ITP isi va pune semnatura + stampila pe talonul masinii colegului jgyprime?

Parerea mea personala ........NU........... datorita constatari amiabile facuta intre dumneata si vinovat + acceptul inspectorului de daune de la asigurator., te obliga sa-ti faci masina la un service agreeat de ei ( asigurator )......sau daca ai polita casco sa faci reparatia prin regres - adica daunele masinii le suporta compania unde ai facut polita casco...... si apoi le va recupera de la compania unde are RCA - ul cel vinovat.

Se poate face ITP - ul masinii si dupa ce iese masina din service...................Succes.......km multi si fara probleme
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai si din vara n-ai mai facut-o? Mai ales ca stiai ca iti expira itp-ul.

Si chiar nu au mare lucru aripa si usa, cred ca se indreptau (sau le luai din dezmbembrari). Dar ideea e ca trebuia sa o faci, si banii ti se virau cand ti se virau.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
emil, ce vorbesti tu acolo? Eu nu am inteles o boaba, ce legatura au una cu cealalta?
jgyprime, varianta simpla e ca iei aripa la ciocan, sa o faci sa arate a masina. ITP-ul, daca pui lucas-ul, il poti face la o statie unde ai un amic.
Varianta legala e ca mergi sa faci ITP-ul cu cateva zile inainte de a expira , eventual te respuing, da' daca te resping oricum iti dau o hartie, si ai ceva de genul 30 zile ca sa rezolvi problemele
Varianta legala e ca uiti sa faci ITP-ul pana cand rezolvi avariile. Eu am uitat (pe bune) sa fac ITP-ul asta primavara, l-am facut cu 30 zile intarziere...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Emil, nu am casco, deci posibilitatea asta iese din calcul.
Increatul, sincer le indrept si le dau un spray de vopsea si rezolv, insa e cam frig si se face branza vopseaua aia... am dat comanda de usa, e trimisa de acum 2 saptamani e in galati de pe 22 decembrie si inca nu a ajuns la mine (eu nu am cu ce sa o iau pentru ca nu incape in masina)... aripa am gasit-o in braila dar nu mai raspunde dezmembratorul la telefon... nu am facut-o din lipsa banilor ( stau mai prost financiar in ultima vreme si nu am avut banii necesari... acum ca ii am nu am piesele ).
Je, chestia aia cu respinsul si 30 de zile nu mai merge... itp-ul urmator trebuie facut pana expira cel actual, inclusiv revenirile...

Si ca idee, de dus ma duc la cineva care mi-a dat itp-ul cu pivot fata uzat si bieletele de directie uzate si ele... insa omu e in concediu pana pe 11 ianuarie... e plecat la niste rude in afara tarii si nu are telefon la el (cel putin numarul de romania e inchis).
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
In mod legal nu treci ITP-ul cu elemente de caroserie avariate/deteriorate. In cazul in care cunosti pe cineva la o statie ITP s-ar putea sa treaca cu vederea aripa, usa..., dar, ca la orice verificare la orice masina, exista riscul ca masina sa poate fi retinuta in statia ITP de catre inspectorii RAR. Variantele sa treci ITP-ul sunt: ori "coafezi" un pic piesele deteriorate, ori le inlocuiesti, ori cu "bunavointa" celui care face ITP.
@je, daca te respinge, cele 30 de zile sunt pentru remedierea defectiunii constatate, dupa care la revenire se verifica doar defectiunea constatata anterior, platind o taxa mai mica de revenire. Daca depasesti cele 30 de zile, ITP-ul va fi reluat cap-coada. Asta nu inseamna ca poti circula in cele 30 de zile daca ITP-ul a expirat sau expira intre timp. Mai exista si cazul in care daca defectiunea constatata este majora sau periculoasa, iar ITP-ul poate fi anulat (chiar daca mai este inca valabil).
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
asea....
astazi am montat usa pe masina,
~5 ore de munca (cu ajutorul unui amic pe ici pe colo)
schimbarea a fost mai simpla decat credeam, credeam ca o sa ma chinui si maine sa mai montez resturi, insa pot zice ca e mai simplu decat credeam (cu conditia sa ai sculele necesare la indemana).
sper ca pana pa 20 ianuarie (cand expira ITP-ul) sa imi ajunga si aripa (si sa o montez).

pe de alta parte, am vorbit cu cineva care face ITP-uri, si mi-a zis ca exista temei legal sa-mi dea ITP-ul la masina in conditiile in care as avea lukas-ul montat pe masina si sa am actele stampilate de asiguratorul vinovatului.
la urma urmei chiar daca perioada e mare, poate exista un litigiu (dosar penal, etc) pentru care eu nu pot repara masina (stabilirea vinovatului, etc).
nu cunosc legea insa din cate am inteles se poate.
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pentru ce avarii aveai tu, ii tranteai doua ciocane si putin vopsea la pensula, e buna si lavabila daca nu ploua Laughing
Puteai circula fara stres, la fel si la ITP, daca aveai semnalizarea de pe aripa.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
maine montez si aripa.
cumparata sh de la dezmembrari din galati si vopsita la sparay, cost 140 aripa + 2x19 lei (2 spray-uri de vopsea alba cu care am dat 3 straturi la intervale de ~8 ore). a iesit aproape perfect, se observa cateva mici probleme (dar nu cred ca o sa zica cineva ceva)...
comparativ cu ce gaseam la dezmembrari pe culoare alba (niste preturi aberante as zice, 300-400 de lei + transport).
lukas-ul l-am luat tot de la dezmembrari cu 10 lei (GM).
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
revin cu detalii dupa ce am discutat cu inspectorul de la ITP.

itp se poate face la masina avariata in cazul in care ai actele in regula (adica constatare stampilata de asigurator).
insa inspectorii itp evita sa efectueze astfel de revizii pentru ca nu au certitudinea ca masina aceea va fi reparata.

eu oricum nu am mai avut de ce sa ma plang, masina o reparasem (aripa si usa schimbate)...
mi-a atras atentia pentru un prezon rupt, pentru faptul ca imi lipsea fusta din fata (si in gluma i-am zis in ce morman de zapada a ramas) si ca aveam trusa medicala si instingtorul expirate (la astea nu s-a uitat dar stia dinainte ca sunt expirate, i le-am zis eu iiante sa ajung cu masina)...
oricum, mi-a zis ca msaina e buna, nu aveam joc la bucsi, franele erau bune, farurile reglate corect, etc
omu a facut verificarea pe bune dar a trecut cu vedera niste chestii...
oricum la prezon daca aveam capace la roti nu avea cum sa-l vada...
  • CSN

  • Mesaje scrise: 627
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Nu stiu unde gasiti voi statiile astea ITP cu "pretentiosi". Sa comenteze ca nu avea fusta la bara Smile
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
omu mi-a atras atentia...
nu a zis ca nu poate sa-mi dea itp fara ea ci doar mi-a atras atentia.

despre prezon rupt si trusa + instingtor expirate e alta treaba...
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Ciudata treaba, am fost cu masina mea de 2 ori la ITP , si cam de 3 ori cu masina de serv. Nici stingator nici trusa , nici vesta nu aveam in masina... Nimeni nu zicea nimica
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
da, dar supracontrolul de la RAR daca vine garantat o sa se uite la ele...
iti zic asta pentru ca pe un amic l-a oprit supracontrolul si nea verificatorul de la statia respectiva s-a dus in spate si a luat un kit cu toate cele 3 si le-a pus in masina...
cand a venit ala de la RAR s-a uitat prima data la trusa si instingtor...
dupa care la restul masinii...
la vesta nu s-a uitat (nici nu cred ca era in kitul respectiv)
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR