Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • max26

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut!Am un opel corsa b 973 cmc(x10xe) fara servo directie si mar interesa daca as putea sai pun una hidraulica.Se poate monta pompa servo pe blocul motor?Mulumesc!
Skip ads

  • max26

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Nu stie nimeni?
  • Alex1796

  • Mesaje scrise: 43
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Corsa 2000 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Eu din cate stiu servodirectia la Corsa e electrica (EPS)
  • max26

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut,da asa este dar eu nu am deloc si as vrea sai pun.Dar cu eps mar ajunge mai mult instalatii etc.e mai complicat.Pe cand una hidraulica as montao eu.dar nu stiu daca pot prinde pompa pe blocul motor.
Skip ads

  • pisic88

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2014

  • Mesaj Privat
eu am un corsa b c12nz si i-am cumparat recent o servodirectie hidraulica. tipul de la care le-am cumparat,masina desmembrata, era un corsa b c16xe (gsi de 109 cai). am fost inainte la cineva si mi-a spus ca am loc pe motor pt suportul pompei de servo.
nu am montat-o inca. astept sa treaca vremea rece ca sa pot lucra la masina. am cumparat, ca sa fiu sigur de toate, pompa de servo, fulia de antrenare de la pompa de apa (ca e diferita pt mai multe accesorii) , caseta de directie completa (incluzand si capetele de bara) , rezervorul de lichid pt servodirectie. pe toate le-am prins la super oferta 250 lei.

nu am mers pe esp (electronic ...) pt ca apar probleme uneori. am intalnit la o corsa b cu esp problema cu mersul mai greoi intr-o parte (dreapta) si tipul a trebuit sa monteze, aferent sistemului, 2 potentiometre ca sa le poata regla si altfel. daca nu prin serviceuri nu prea ai ce sa-i mai faci daca se duce.
  • max26

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2014

  • Mesaj Privat
La tipul tau de motor sigur o sa se potriveasca pt ca din fabrica au hidraulica.In schimb la mine fiind varianta de motor mai noua sunt cu servo electric (eps) si nu sunt sigur daca o sa mearga.iar electric nu as vrea sai pun pt ca mar ajunge mult mai mult si nici nu sunt atat de stralucite.
  • pisic88

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2014

  • Mesaj Privat
simplu si ieftin. te duci la un centru desmembrari care au si motoare ca al tau si intrebi daca au servo hidraulica si daca ai suport pe motor pt ea. chiar daca nu-l cumperi, baietii ar trebui sa stie. eu asa am aflat ca pot sa pun servo hidraulica pe masina.
  • max26

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Lam intrebat pe dan cuciureanu de pe forum si cica nu merge.Sa merg pe varianta cu EPS.Acum nu stiu ce intereventii se fac la instalatia electrica daca pun EPS?Nu cred ca se merita in cazul meu.
  • pisic88

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2014

  • Mesaj Privat
vezi ca la corsa au fost facute mai multe feluri de instalatii, depinde si de dotarile masinii din fabrica.
eu am schimbat instalatia de curand, toata. pe cea veche nu aveam cablurile optionale, de la geamuri, AC, EPS, ABS ... nu aveam nimica decat strictul necesar. am luat o instalatie de pe un corsa gsi full options. macar pe viitor daca schimb ceva stiu ca nu mai trebuie sa trag fire aditionale. chiar daca la gsi au in dotare servo hidraulica, au si mufa pt EPS. chestia e ca trebuie sa cauti o masina ca a ta cu eps si sa faci comparatia pe instalatie, daca ai tot ce iti trebuie.
  • max26

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Zafira 1999 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Corsa mea in afara de airbaguri nu are nimic,nici macar inchidere.E cheala cheala.si nici precablata nu e.Am luato ca arata bine si e in 4 usi.Acum ma gandesc sa mai astept pana in vara poate gasesc sa cumpar o corsa ca a mea la un pret mai asa si sa fac transplant de la una la alta.Zic eu ca ies mai ieftin.Ziceai ceva de dezmembrari.La mine in tulcea nu gasesti asa ceva decat remat

si atat si au numai dacii.e nasol
  • pisic88

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Braila
  • Masina: Corsa 1996 C12NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Dec 2014

  • Mesaj Privat
cu 2 500 de lei sa sti ca iei o corsa, am gasit unele la niste preturi ... sa ma oftic.
cele in 4 usi is mai scumpe, numai ca daca e sa cauti una cu dotari, ca sa ai ce lua dupa ea te ajunge mai mult.
oricum in 3-4 ani daca vrei sa investesti in ea tot acolo ajungi. eu am vrut in vara sa iau un gsi si nu am apucat ca a facut accident cu el, l-am luat acuma desmembrat, pe bucati si am ajuns mai scump.
  • varzarumihai

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 1994 C14NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Decat s-a dai bani pe piese cumperi una intreaga
Link
http://www.tocmai.ro/opel-c...996-22148958.html
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR