Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • elfishor

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2012 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Buna ziua. Acum ceva timp mi s-a aprins check engine in bord si masina se comporta foarte ciudat. La turatii joase pana in 3.000 rpm trage sacadat/intrerupt. Am observat si un lag la apasarea/luarea piciorului de pe pedala de acceleratie. O alta chestie care o face si nu stiu daca e normal....dupa ce ma opresc la semafor la 1 secunda sau 2 incepe sa se tureze usor singura. Am fost la un amic care are diagonza auto si pe tester a dat eroarea P0171 Adaptare amestec Dereglare/Defectiune in functionare. Cum fac sa ii dau de cap? Am auzit ca pot fi 6 sau 7 cauze...de la clapeta de acceleratie pana la galeria de admisie etc...
  • generalmotordoc

  • Mesaje scrise: 23
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2010 Z13DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2014

  • Mesaj Privat
Verifica furtunele de la turbo, posibil sa ai unul spart sau sarit din cupla.
  • elfishor

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2012 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am schimbat bujiile (bosch) cu NGK si a disparut trepidatia la accelerare usoara. Masina merge in continuare prost in sensul ca ralanti-ul nu este constant si tzacane de zor valva Evap. La turatie constanta 4.000 ture are un mornait ciudat motorul si mai intrerupe din cand in cand accelerarea. Eroarea este in continuare p0171 care se aprinde si se stinge cand are ea chef. Foarte enervanta problema.
  • elfishor

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2012 A16LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Am fost astazi la cei de la opel si dupa o diagnoza amanuntita s-au constatat urmatoarele: clapetele de la galeria de admisie nu functioneaza corespunzator si de aici toate intreruperile. Acum intrebarea mea este daca acel "mornait/harait" ciudat al motorului tot de aici se trage? am vazut ca la unii colegi de pe forum s-au rupt acele clapete si au luat-o prin motor. Astept pareri. Va multumesc !
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR