Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • alex_gabriel

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut! Am cautat pe forum, de asemenea si pe alte forumuri, ce soclu au becurile din bord, si din consola centrala (la astra G-CC), si nu prea m-am lamurit.

Intentionez sa cumpar SMDuri pentru bord si pentru consola (inclusiv cele de la ventilatie, butoanele de degivrare, etc) . Am gasit pe un site (nu stiu daca am voie sa dau adresa, astept pm cine o vrea), dar problema e ca nu stiu ce sa cer. Probabil ca ma vor lamuri cei de acolo, dar poate sunt altii mai timizi in situatia mea. Au SMDuri cu soclu T5, B8,5d, B8,3d, BA9S, W5W si C5W.

Ar putea cineva, va rog, sa ma lamureasca cu privire la locul fiecarui bec (led/smd)?
Si, daca aveti placerea sa-mi spuneti ce becuri sunt in ceasuri la Nubira/Espero/Cielo Very Happy (am inteles ca cele 3 sunt compatibile)
Multumesc anticipat!
  • Stelian2020

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Domnule Alex! Va aduc la cunostinta ca in momentul de fata aveti in bord becuri, nu leduri. Soclul este acelasi si in ceasuri si in comanda de la clima cat si in TID/MID! Aceste becuri au soclu (dulie) BX8.4D, dar pe piata se gasesc astazi niste leduri de diferite culori model T5-B8.5D compatibile deasemeni cu BX8.4D, cu soclul putin mai lung.

*ceasurile au 3 becuri (martorii sunt luminati cu leduri smd lipite direct in placa);
*la TID ai 2 becuri, si daca nu ma inseala memoria la MID trebuie sa fie 3 becuri;
*la climatizare ai 2 sau 3 becuri in functie de model si anul de fabricatie;
*in blocul de lumini ai doar un singur bec;
*CD-Playerul are aproximativ 36 de leduri smd (sau in unele cazuri si rodunde de 3mm) vorbesc aici de player original opel;
*la bricheta mai ai un singur bec de tip W1.2W, care lumineaza si bricheata si putin din scrumiera;
*daca ai geamuri electrice, acolo pe fiecare buton ai cate un led de 3mm lipit in circuit, cu mici artificii se poate inlocuii cu SMD;
*iar in restul masinii: lampi plafon, torpedou, portbagaj, ai becuri de tip ”sofit”.

Acum eu iti spun in felul urmator: daca vei folosi aceste leduri din piata, model T5-B8.5D, nu vei obtine un rezultat prea spectaculos, se va schimba intradevar culoarea dar se va vedea foarte slab luminat. Eu am ales varianta placilor de textolit si a clorurii ferice si imi place ce a iesit. Cu acele leduri nu obtineam niciodata acest rezultat.





Bafta si multa stima!
  • alex_gabriel

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Nu cred ca se putea un raspuns mai bun decat asta. Stiu ca am becuri, am spus asta din prima propozitie. Raspunsul tau chiar m-a lamurit, si probabil va lamuri si pe altii care au fost in situatia mea. Cred ca ai dreptate cu ledurile in ceasuri... Dar acolo mi-e cam frica sa ma bag. Blocul de lumini stiu cum arata in interior, mi l-am modificat ai eu Very Happy Am prezentarea masinii pe forum, daca esti curios. La ceasuri nu ma bag, dar daca esti amabil, imi spui si mie cum ai realizat lumina de la pedaliere? Am niste idei, dar nu stiu daca lumina va fi la fel de uniforma cum e la tine..
Multumesc mult inca odata !

Foarte frumos iluminat interiorul masinii tale. Cam aceleasi idei le am si eu Smile
  • Stelian2020

  • Mesaje scrise: 25
  • Locatie: Harghita
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2012

  • Mesaj Privat
Nu este nimic foarte complicat. Pentru podul pedalier pentro o lumina uniforma poti folosi leduri de putere ”superflux”. In fata ai niste mansoane detasabile sub torpedou si deasupra pedalelor, scoti acele si in ele poti monta leduri linistit, eu am pus 12 acolo stanga-dreapta, apoi sub scaune am mai pus 24: 12 care bat catre fata si 12 care bat catre spate, ele culiseza odata cu scaunul.
Voi face zilele astea niste poze si voi pune in garaj la mine!
  • alex_gabriel

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Abea astet. Daca ai putea face o poza cu montajul, ar fi super
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR