Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Fiti amabili, stie vreun coleg cum pot ridica mocheta dreapta fata pentru a putea trage niste cabluri si a monta la loc acea prindere a covorasului? Trebuie sa demontez ceva pe acolo? Atasez o poza ca sa intelegeti la ce ma refer.




Skip ads

  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
incearca sa dai doar aparatoarea de la tunelul central jos, mocheta din cate stiu eu este dintr-o singura buncata si trebuie demontata jumatate de masina , mai ai varianta sa tragi cablurile pe langa stalp scoti chederul si pragul de plastic care se demonteaza mai usor , acum depinde pentru ce ai nevoie si cate fire Wink
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Cum dau jos acea aparatoare? Ai umblat acolo vreodata? Nu se poate sa ridic mocheta din lateral, sa o scot de sub pragul usii? Ma intereseaza sa ridic doar partea de mocheta din zona pasagerului dreapta fata.
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
acel capac se declipseaza are niste cleme metalice elastice care il tin fortat acolo bagi o surubelnita sub in partea de sus el si tragi
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am inteles. Sa zicem ca ma las pagubas cu trasul firelor dar vreau sa recuperez piesa care tine fixat covorasul de la picioare si care a cazut in acea gaura mica pe care am inconjurat-o in poza din primul mesaj. Nu am nici o varianta sa ridic mocheta ca sa recuperez piesa?
  • lucio85

  • Mesaje scrise: 4,965
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2010 a17dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Feb 2010

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu acele opritoare de cauciuc se autoinfileteaza in mocheta nu au nimic sub ele
Wink
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am tras de covoras ca sa-l scot afara pentru a il scutura si am observat ca opritorul ramasese atasat de covoras si nu mai era la locul lui pe mocheta. In gaurica aceea din mocheta ramaseste surubul cu filet si cand am vrut sa-l iau de acolo, a cazut in gaura ajungand sub mocheta.
  • Okta43

  • Mesaje scrise: 817
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2010 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Daca nu vrei sa te chinui cu scosul mochetei poti trage firul pe la stopul de pe partea stanga, intri cu el in portbagaj (in buzunarul stang) iar de acolo mergi cu el pe sub pragul din stanga pana in bord (asa am facut eu cu senzorii de parcare). Firul l-am scos undeva in spatele manetei de deschis capota, l-am prins sub bord si l-am scos la gemuletul mic din fata (stanga) pentru afisajul distantei. La tine poti sa-l prinzi pe dedesubt ca sa il duci la DVD.
Operatiunea se face rapid.. ridici foarte putin plasticul de la prag si impingi firul sub el.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Am reusit sa ridic mocheta in partea dreapta fata. Am folosit schita de mai sus a lui lucio85. Am scos aparatoarea laterala si am putut sa trag de mocheta inspre usa, de asemenea, a trebuit sa desfac si o capsa a mochetei, capsa se afla in zona picioarelor in fata.
  • timvte

  • Mesaje scrise: 156
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2011

  • Mesaj Privat
Mi-ar fi trebuit si mie o metoda sa trag fire pe sub mocheta.
Ideea ar fi sa ajung cu un cablu de la o camera auto, pozitionata in dreptul oglinzii pana la bricheta din spate (cotiera). Momentan am tras cablul de la camera, prin dreapta, pe sub plafoniera pana la usa din fata, pe sub cheder pana la mijloc, apoi pe sub capacul ala de plastic de pe lateral si restul pe sub covoras, iar mai apoi in bricheta (la vedere). As fi vrut ca de la capacul ala de plastic de pe lateral sa pot trece pe sub mocheta si apoi in consola/suportul pentru cotiera (demontata bricheta, facute conexiunile in interior, etc)...
Vreo idee daca as putea sa trec pe sub covor in zona de mijloc a masinii (o fi lipit de caroserie Oare? ) sau daca pot sa ajung si pe alte cai la cotiera?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR