Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Detin o autoutilitara cu masa maxima autorizata de 3.5 to si as dori sa tractez dupa mine o remorca incarcata cu maxim de 2.0to(atat am voie sa tractez maxim dupa autoutilitara).Am nevoie de tahograf pe masina?Masina este inmatriculat pe persoana fizica,iar transportul il fac in interes propriu.Detin permis categoria BE-CE Traseul ar fi din germania-austria-ungaria-romania.Mai am nevoie de alte documente?Multumesc anticipat si astept un raspuns din partea dumneavoastra
Skip ads

  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Din cate stiu nu este nevoie de tahograf in acest caz , avand in vedere ca nu faceti activitate de transport pentru terti !
  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Iti trebuie minim foaie cu timpii de condus,ca la TIR cand se strica tahograful.Este necesar NUMAI pe Germania,in alta parte NU.
Am luat personal amenda in DE pe tema asta-98 eur.Asta ca a fost prima data si am zis ca n-am stiut .(asa si era).Daca o incerci si te toarna si a doua oara,ai pus-o.Se bazeaza pe buna credinta cand treci timpii acolo,dar ai grija sa nu rezulte o viteza medie mai mare de 130-140,ca iar nu-i bine.
Ce e bine de stiut e ca nu te opreste in mers,ci doar daca intri in parcari.
Au scos la imprimanta o hartie din aia,si mi-au aratat cum se face. Mi-au zis ca pot cumpara de la SHELL,la intrare in DE,lucru neadevarat,aia nici nu auzisera de asa ceva.
La 3 luni dupa asta,primesc acasa o recomandata din DE,cu copie dupa PV si o foaie din aceea,ca sa nu zic ca nu am avut de unde sa iau foaia sau chestii din astea..
Cred ca daca nu gasesti la benzinarie,ai face bine sa opresti la primul echipaj si sa-i tragi de maneca..Sa fii sigur ca iti vor da foaie,chiar daca nu au la ei.
PS-Am preieteni care fac de ani de zile Germania cu 3.5T,si nu i-a intrebat nimeni de sanatate..Asa ca e la noroc.
  • dany_ionutz

  • Mesaje scrise: 462
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 2.2 dti 125cp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Deci sa inteleg ca nu imi trebuie tahograf ci doar foaie de odihna.Tu faci germania?
Skip ads

  • SUPERDRAGOS

  • Mesaje scrise: 2,680
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Frontera 2001 3.O DI
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Nu,e chestie de cativa ani.Cui i-am spus nu m-a crezut pana nu i-am aratat P.V.-ul.
  • Laurentiu_TM

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jan 2015

  • Mesaj Privat
De unde pot sa procur si eu o asemenea foaie?
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR