Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • deleted-102588

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut mã ajutã și pe mine cineva ?
Dupã câteva flashuri mi-a rãmas faza lunga aprinsa
Cu motorul oprit , cheia în buzunar , becurile pe faza lunga stau aprinse . In bord îmi aratã martorul albastru cã lucreazã adicã se stinge și se aprinde exact cum îi dau comanda ( flash sau faza ) dar becurile rãmân tot așa aprinse ,nu se schimba nimic . Știe cineva ce ar putea sã fie sau a mai întimpinat cineva aceasta problema ? Mi-a mai fãcut asta acum vreo 5 luni am fost la un service și mi-au scos toate mufele de la panoul de siguranțe , au lãsat așa fara curent vreo 45 de minute și și-a revenit . Acuma i-am fãcut eu aceeași treabã dar nu își mai revine . Becurile au rãmas aprinse . Într-un final i-am scos siguranțele de la faza lunga cã sa pot circula . Dacã știe cineva ceva de treabã asta sau daca cunoașteți vreun electrician bun va rog sã-mi spuneți. Mulțumesc frumos


MODEL: Insignia 2010
MOTOR: A20DTH
  • sebage

  • Mesaje scrise: 2,482
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Online
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2019

  • Mesaj Privat
Pareri personale:
Simptomul este clar de releu cu contacte "sudate". Motivul poate fi: un releu cu presiune insuficienta in contacte si deci arc electric sau becuri inadecvate, care au consumat mai mult decat a putut releul sa suporte.
Din discutii avute acum 100 de ani, imi amintesc ca acel releu nu este la vedere, nu ai acces pentru a-l schimba sau verifica. Repet, din ce stiu eu, este un releu amplasat direct pe modulul electronic UEC, undeva in interiorul panoului de sigurante si relee de sub capota.

Doar daca am dreptate, atunci rezolvarea ca la carte ar consta in schimbarea UEC sau repararea modulului UEC.
Se poate incerca si o "Româneascã", prin socuri mecanice cu borna pusa si fara a actiona faza lunga, astfel incat sa nu ai releul comandat ... poate ai noroc si din cauza incalzirii contactelor si apoi a socurilor mecanice, vor binevoi (contactele) sa se desfaca.
  • deleted-102588

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Becurile sunt aceleași de 6 ani de când am mașina deci le exclud , am sa incerc sa o fac pe aia Româneascã sã vad reacția doar cã ar trebui sa scot tot panoul UEC și nu știu dacã mai face vreun contact . Am observat cã dacã desfac alea 3 șuruburi de la panoul de siguranțe se sting becurile
  • deleted-102588

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Gata coane sebage am fãcut-o " românește " .
Mulțumesc frumos .
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR