Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • Ovi2000

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Buna,as vrea sa stiu daca este obligatoriu sa ai lupa in cazul in care vrei sa iti montezi o instalatie xenon? Vorbesc despre un opel astra g ,an 2003,faruri originale fara lupe, de asemenea mai vreau sa stiu daca pentru acest model sunt necesare adaptoare si cam ce instalatii mi-ati recomanda.
Mersi! Smile
Skip ads

  • shc

  • Mesaje scrise: 80
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Corsa 2005 Z13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Oct 2014

  • Mesaj Privat
din cate stiu eu ... ca sa fii cat de cat ok trebuie sa ai si lupe si instalatie pentru spalatoare de faruri . Acum nu stiu in ce conditii se da omologarea RAR , dar banuiesc ca in acest caz trebuie "sa te descurci" Very Happy.

Eu pe corsa C am lupe pe far si as pune o instalatie 4300 K sau 5000 K , dar fara spalatoare de far ... aici ar veni si intrebarea mea : pana la urmatorul ITP as putea sa montez o instalatie xenon pe masina fara sa stau cu grija ca ma opreste cineva din acest motiv? ( politia mai ales, ca la control RAR stiu ca-mi zboara certificatul).
  • gynelln

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 2004 z17dtl
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2009

  • Mesaj Privat
Salutare,
Eu am pe un astra g xenon pe far cu lupa, dar fara spalator de far si nu m-a oprit nimeni din acest motiv. Mai greu este la RAR, acolo trebuie "sa te descurci". In conditiile in care ai far cu lupa, cred ca e destul de greu sa te opreasca cineva, deoarece nu poate observa "nea' agentu" daca ai xenon din fabrica sau este aftermarket. Daca ai xenon pe far fara lupa in primul rand orbesti toti participantii la trafic, iar in al doilea risti sa fii oprit din acest motiv.... xenonul pe far fara lupa "agata" toti ochii.
  • cata ubt

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Buna baieti,acuma am reusit sa termin montarea kitului de xenon pe far fara lupa pe un astra g 2001...mai am un prieten care are acelasi model si are la fel ca si mine si in 2 ani jumate nu a avut nici o problema cu nimeni...sai fie noroc?
Skip ads

  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Exact! A avut doar noroc ca pana acum nu l-a dibuit vreun agent care sta la panda sa-si faca norma. Un amic al meu a ramas fara talon saptamana trecuta pentru xenon fara lupa. Sa nu te superi, dar iti doresc sa ti se intample si tie la fel...
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Pentru xenon iti trebuie lupe+spalatori. Cel mai bine e sa le ai pe amandoua dar mai ales lupe pentru ca daca nu ai o sa primesti multe mesaje de "bine" din partea celorlalti soferi.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Altul cu xenon fara lupe. In numele soferilor pe care ii orbesti, multumim.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu nu inteleg...
De ce frate daca nu ai bani sa faci un lucru bun te carpesti?
Ai intrat pe forum sa te lauzi ca ti-ai pus xenon de 20Euro?..
Atat de....sa fi?

Alti dau 100 euro pe 2 becuri la xenon oem si dam de sobolani cu xenon bazar pe far normal, in curand o sa va sune de la TAROM sa lasati ozn-urile acasa...
Altii se chinuie sa puna lupe de diverse marci cu autolevel spalatori nebunii si ...
Skip ads

  • cata ubt

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2015

  • Mesaj Privat
fiecare face cum vrea si cum poate nu se lauda nimeni frate...este forum,se da pareri si se cer pareri
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai si parerile sunt negative vis-a-vis de ce ai facut tu. Sa vezi ce fain e sa mergi noaptea cu unul ca tine in spate, si care nici nu depaseste. Daca n-ai oglinzi heliomate (si n-am), te obosesc xenoanele la maxim.

E am pus acum pe faza scurta doua Osram Nightbraker, 100 ron. Ce fraier am fost ca n-am pus xenon, mai puneam maxim 100.
  • cata ubt

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2015

  • Mesaj Privat
le-am primit cadou si nu mai aveam rabdare dupa lupe(angel eyes)...problema asta o voi rezolva si la mine in oras intr-o raza de 10 km am numarat si vreo 5 fara lupe fratiilor...daca ar remedia toti problemele astea ar fii ceva...in concluzie nu sunt unicul cu xenon fara lupe
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Poți sa le pui ce vrei tu și lupe și spãlãtor ,ca oricum tot ilegal este și NU se pot omologa la RAR . Oricine poate sa ÃŽți ia talonul chiar dacã ai lupe și spãlãtor. Cei care au "scãpat " au avut lupe ,și cu alea nu atragi atenția .
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
cata ubt a scris:....in concluzie nu sunt unicul cu xenon fara lupe


Prietene, ai o 'coaja' din 2000 (fara sa jignesc pe cineva) si nu ai stiut ce sa faci ca sa iesi in evidenta. Iti doresc sa te prinda politia, sa iti dea o amenda sa o tii minte si sa iti i-a si talonul. Sunt satul de galigani ca voi in trafic, care vor xenoane la o 'coaja' dar macar nu si le fac cum trebuie.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Daca e veche nu inseamna ca e o rabla. E adevarat ca trebuia sa-si puna lupe dar poti sa fii la fel de "galigan" si daca iti pui xenon pe una noua.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Cine pune Xenon de 20 euro pe o masina noua, ala este super galigan:)...
Trist...
  • cata ubt

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2015

  • Mesaj Privat
mihnea poate ai o masina mai buna pe banii parintiilor sau pe pamanturi vandute sau stiu io...(coaja) mea ii cumparata din munca mea frate la 22 de ani ai mei si nu vreau sa atrag atentia nimanui frate vreau sa ma bucur de munca mea si sa o apreciez cum stiu io...wsm...si app (coaja) ii din 2002
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Cata ,nu am spus eu ca tu ai o "coaja" de mașinã. Si eu am vrut sa fac acest upgrade la masina mea dar când am auzit ca e ilegal ,și pot sa rãmân fãrã talon am renunțat .
Eu momentan conduc un matiz din 2000 ,pe care îl am de nou ,care nu cred ca e mai presus de opel -ul tãu .
Felicitãri ,dacã la 22 de ani ti-ai cumpãrat o mașinã din bani tai . Eu voiam sa spun, ca dacã tot vrei sa faci un upgrade ,fa-l cum trebuie și cumpãra și lupe ,care sunt utile și pentru tine și pentru ceilalți ,dar care nu te pot scãpa de un eventual control RAR ,unde poți sa ramai fãrã talon.
Intr-adevãr intenționez sa îmi cumpãr un opeL astra j ,cu ajutorul pãrinților ,ca singur nu am nicio șansã in Romania
  • cata ubt

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Bihor
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jan 2015

  • Mesaj Privat
borsy scuze...pentru el era
  • mariocove

  • Mesaje scrise: 321
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z18XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2008

  • Mesaj Privat
Concluzia e una clara...xenon=lupa+spalator. Cine a inventat sistemul asta a fost cineva destept,banuiesc.Daca unii vor sa faca improvizatii,e treaba lor,cu asumarea riscurilor de rigoare.Sa nu se mire cand masinile de pe contrasens se vor izbi de ei frontal,sau politia,RAR etc ii opreste ''tocmai pe ei ''.Am condus un Astra F avand xenon aftermarket,fara lupa,fara spalator.Se vedea oribil,o lumina albastruie (nu stiu cati ''K'' avea...) imprastiata in toate partile.Daca nu este focalizata cum trebuie ,lumina asta de tip ''xenon'' mi se pare total ineficienta si criminala.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR