Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
am o mica dilema... vreau sa-mi schimb masina in viitorul apropiat si nu stiu ce sa fac. ce e mai avantajos

avans X % la o firma de leasing, si restul dau rata lunara (o sa amvaloare eziduala, + casco + comision de management al leasingului, etc), sau iau credit de la banca , cumpar masina cu banii jos si platesc rate fixe la banca pe Y ani.

voi cum ati facut,daca ati facut ? probabil ca leasingul e bun pentru o persoana juridica, pentru ca acea rata lunara (sau dobanda ei) se poate baga pe cheltuieli)
Skip ads

  • pufulet

  • Mesaje scrise: 303
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
leasing:
-masina nu e a ta, pentru orice reparatie pe Casco/modificari masina ai nevoie de aprobarea lor
-platesti RCA dublu
-mai nou platesti TVA la dobanda
-mai nou platesti si impozitul
-iti impun un asigurator (sau cel mult poti alege tu din 2-3 variante)
-singurul avantaj este ca e putin mai ieftin decat un credit bancar

pune in balanta + si - si vezi totalul
  • pok

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2003 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2007

  • Mesaj Privat
pentru calculatii ale unui credit auto (la banca unde lucrez eu) stau oricui la dispozitie pe pm. s-ar putea sa nu fie mai scump decat un leasing. convingeti-va singuri.
PS -nu incerc sa fac reclama bancii unde lucrez, incerc sa ajut participantii de pe acest forum, forum care m-a ajutat si pe mine
-va pot face proiectii ale unui credit auto in limitele programului meu de munca (pt ca la birou am aplicatiile necesare) si precizez (daca mai era necesar) ca nu va costa nimic. pt o proiectie am nevoie de venitul vostru si valoarea creditului (exclusiv valoarea masinii).

INFORMATII GENERALE

-varsta 21 ani - 70 ani
- durata credit 6 luni - 84 luni
- avans 0% (in cazul in care dealerul cere avans, banca crediteaza si avansul)
- nu necesita girant
- creditul se poate contracta in eur, ron, usd indiferent de plata catre dealer (care se face intotdeauna in ron)
- polita casco se poate face la una din cele 14 societati de asigurare agreate
- sunteti proprietarii masinii, dar civ-ul in original va sta la banca pe perioada creditului si vi se va elibera doar in cazurile stricte (gen itp)
- toate cheltuielile suplimentare (rca, impozit, rovignete) nu privesc banca sub nicio forma

in urma eventualelor voastre intrebari (de uz general) promit sa reeditez informatiile generale si CERETI INFORMATII DOAR PE PM SA NU STRICAM TOPICUL LUI ToX


Ultima modificare facuta de pok la Lun 26 Feb, 2007 5:35 pm
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Eu am facut credit de consum. Mi s-a parut mai simplu, doua motive:

- masina e pe numele meu, pot sa o vand cand vreau eu. In caz ca nu imi permit sa platesc o rata sau doua, nu risc sa mi-o ia din fata blocului si sa ajunga la cineva din firma de leasing, care da pe ea cu 30% mai putin decat am dat eu

- creditul de consum nu presupune nici un garant sau avans, am putut folosi banii de pe masina veche sa platesc avansul la cea noua
Skip ads

  • Florin M

  • Mesaje scrise: 390
  • Locatie: Brasov
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
tot prin credit de nevoi personale am luat-o si eu.
imi primul rand e numele meu pe certificat,
nu sunt obligat sa-mi fac casco si pot monta tot ce vreau eu pe ea(in cazul in care am bani) Smile
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
In plus, prin credit auto sau leasing trebuie sa iti iei masina noua... Smile nu merge la SH-uri
  • pok

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2003 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2007

  • Mesaj Privat
e mai lejer un credit de nevoi personale dar mai scump decat un credit auto. sa zicem pt o valoare creditata de 10.000 eur la un credit de nevoi personale in 7 ani platesti cu titlu de dobanda 3.677 eur si comision administrare de 600 eur, pe cand la creditul auto dobanda se va ridica dupa 7 ani la 3.449 eur si comision administrare de 130 eur. Deci diferenta de 698 eur in favoarea creditului auto. Daca vrei sa-ti iei masina NOUA recomand credit auto, nu de nevoi personale. Repet, masina este proprietatea ta si in cazul creditului auto si poti sa o dotezi cu ce vrei tu (in limitele legii - adica nu poti sa pui jenti de 17'' pe o masina cu jenti stock de 13" fara omologarea rar)
  • dodo_13

  • Mesaje scrise: 4,545
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2005

  • Mesaj Privat
Si asta e corect, dar poti sa-ti faci refinantare peste 2-3 ani, tot cu un credit personal, cand dobanzile vor fi mai mici cu 1 procent si iti recuperezi cei 700 de euro.

Si apoi, 700 de euro in 7 ani inseamna 100 de euro pe an. Minor fata de avantajul pe care il ai.

Intrebare: la credit auto se poate face refinantare?
Skip ads

  • pok

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2003 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2007

  • Mesaj Privat
intr-adevar asa iti vine sa faci o refinantare daca banca la care tu ai creditul auto nu ajusteaza dobanda la contractul tau de credit cu dobanda de pe piata la segmentul respectiv (auto in cazul nostru). stiu ca una din banci iti spune ca dobanda e variabila, dar cand scade dobanda pe piata, ei schimba denumirea creditului si tu ramai cu dobanda initiala. ex: tu ai credit autoxxx cu dobanda 1x%, iar cand scade dobanda pe piata, banca nu umbla si la dobanda ta si-ti spune: acum nu mai dam autoxxx ci dam credit autoyyy cu dobanda mai mica0,9y%. deci dobanda ta nu s-a schimbat, iar tu dai din buze si vrei refinantare. deci atentie ce banca iti alegi si ce contract semnezi.
un credit auto se poate refinanta cu un credit de nevoi personale, dar nu vad rostul. sa zicem ca banca practica un comision de administrare credit de 4% din credit platibil la acordarea creditului. dupa ce ai platit comisionul de administrare cand ti s-a acordat creditul initial, mai platesti pentru suma refinantata din nou comision de administrare. n-are rost.
in concluzie alegeti bine banca. circula tot felul de topuri si clasamente, iar daca o banca este prima la un tip de credit inseamna ca nu degeaba lumea a preferat-o, iar o banca serioasa, cand spune ca are dobanzi variabile, inseamna ca are dobanzi variabile.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
pt 9000 E , salariu 500E net ? pe 5-6-7 ani ?cam cat ar veni rata ?
  • love4cars

  • Mesaje scrise: 1,440
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Citesc ce ati scris unii dintre voi, si chiar daca eu am facut leasing, inclin sa va dau dreptate la faza cu creditul auto. Ca in orice situatie exista un dar si anume: Dar cine imi da mie 15.000 de euro pentru 4 ani la un salariu care nu depaseste 500 de euro!? Sa faci rata la masina pe 7 ani este deja aberant, parerea mea. In concluzie, ramane sa te adaptezi. Eu m-am lipit de firma la care lucrez si am facut leasing prin ea, faza la care am urmatoarele avantaje:

-nu platesc o parte din tva
-ma bucur de un credit pe care eu ca persoana fizica nu-l obtineam prea curand
-am dobanda mai mica vs credit de nevoi etc

Una peste alta, este clar ca daca nu ai banu jos cand cumperi o masina, va trebui sa maresti profitul vreunei banci, firme de leasing, de asigurari, de consultanta si nu in ultimul rand al statului.
Personal, recomand leasingul.
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
dap..ai avut noroc, eu din pacate nu pot lua pe nici o firma, ar fi fost ideal, eu platesc rata, ei isi deduc tva-u si altele din costul masinii...
Skip ads

  • B-30-ADU

  • Mesaje scrise: 114
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Eu votez pentru credit , asa cum am facut si eu cand am luat masina .
  • pok

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2003 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Tox cu 500 eur venit, ca sa iei credit 9000eur, te incadrezi pt o perioada de minim 80 luni (conform norma bnr rata mai mica sau = cu 30% din venit). deci pt 84 luni (7ani) credit 9000 eur, tu ai avea o rata de 140,32 euro in primele 12 luni si 144,72 euro urmatoarele 72 luni. dobanda este fixa in primul an si variabila restul perioadei. in final tu ai achita la banca (daca dobanda nu are fluctuatii) un total de 12103eur (deci dobanda platita in 7 ani este de 3103 eur). ar mai fi comisioane la acordarea creditului in valoare de 147 euro. ia o oferta de leasing si compara.
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
jE a scris:In plus, prin credit auto sau leasing trebuie sa iti iei masina noua... Smile nu merge la SH-uri

Eu am luat masina SH cu credit auto, in 2005, cu 8.5%, in lei.
Dezavantajul e ca am cumparat-o de la AAA auto unde pretul este cam cu 500-1000 E mai mare decat piata. Totusi masina e buna si rata e mica.
  • dady_vale

  • Mesaje scrise: 896
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2007 Z16xp1
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Feb 2006

  • Mesaj Privat
pok a scris:Tox cu 500 eur venit, ca sa iei credit 9000eur, te incadrezi pt o perioada de minim 80 luni (conform norma bnr rata mai mica sau = cu 30% din venit). deci pt 84 luni (7ani) credit 9000 eur, tu ai avea o rata de 140,32 euro in primele 12 luni si 144,72 euro urmatoarele 72 luni. dobanda este fixa in primul an si variabila restul perioadei. in final tu ai achita la banca (daca dobanda nu are fluctuatii) un total de 12103eur (deci dobanda platita in 7 ani este de 3103 eur). ar mai fi comisioane la acordarea creditului in valoare de 147 euro. ia o oferta de leasing si compara.


Muncesc si eu la o firma de IT i-au bani desigur in mana mult mai mult decat pe cartea de munca ca de altfel 80% dintre noi Evil or Very Mad ca sa nu fie mai mult, am 550 pe cartea de munca deci 426 net , ce sansa am eu sa dea banca 4000 de euro ca sa-mi iau o masina????
  • pok

  • Mesaje scrise: 50
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2003 z22se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2007

  • Mesaj Privat
@dady_vale
faci parte dintr-o categorie mare de oameni cu venituri mai mari decat cele demonstrabile. pentru venitul tau se poate acorda credit auto (pe o perioada de 7 ani) in valoare de 2329 eur cu rata de 36,33 eur/luna si comisioane la acordare de 40eur. ai putea incerca un credit de nevoi personale la o banca la care se admite o perioada mai mare (10 ani), dar oricum cred ca nu vei lua mai mult de 3000eur. banca mea face credite de nevoi personale doar pana la 5 ani pentru sume ce nu depasesc 5000eur, deci nu te pot ajuta cu aceasta alternativa.
(prin termenul ''banca mea'' a nu se intelege banca proprietate personala)
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR