Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Gasesti proiectoare si la 140 perechea. Nu e mare lucru de facut blocul de lumini daca nu ai 2 maini stangi. Bafta.
Skip ads

  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
ovidium a scris:Beton tutorialul!
Atata ca ma doare capul de la traducerea automata Smile
Cred ca ma bag sa-l modific, ca ma mananca sa-mi pun proiectoare, dar mai la vara! Poate pt. inceput fac butonul din interior.


Salut Ovidiu.
Ai reusit sa faci operatia? Te bagi la modificat traducerea automata... daca ai timp?
M-a durut si pe mine capu foarte tare cand am incercat sa citesc. Ar prinde bine niste indrumari pe romaneste.
  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Modificare in sine nu e foarte grea...ca sfat k sa nu pierzi mult timp ca sa scoti blocul de lumini iti recomand, ca dupa ce ai scos clapeta cu care comuti de pe pozitii de faza scurta, sa folosesti o croseta. in rest nu trebuie decat sa te uiti la pozele de pe prima pagina si iti dai seama de ce trebuie sa faci.
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
E normal sa nu se aprinda martorul in bord daca am modificat blocul, am pus releu si siguranta, dar nu am proiectoarele? Am verificat releul e ok, siguranta la fel, ce as fi putut sa omit?
Skip ads

  • fnf bogdan fnf

  • Mesaje scrise: 452
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Dec 2007

  • Mesaj Privat
Tot din "secretele meseriei " ! Poate face cineva o poza unde vine releul si ce releu a folosit ?
Multumesc !
  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Releul il gasesti pe scheme, daca nu ma insel e al doilea, de langa alea de semnalizare, primul e de la stopul de ceata, al doilea - proiectoare. Am descoperit de ce nu mergea la mine, in tabloul de sigurante NU am trase firele, nu exista mufa la siguranta aia de 15 albastra, a treia de pe primul rand, la altele exista mufa, la aia nu. In fata in bara am fire trase, dar n-am idee unde duc sau de unde pot sa ma leg de ele pentru ca ies dintr-un manunchi mai gros care vine la faruri.
Inainte sa va apucati de modificat blocul de lumini asigurati-va ca aveti toate firele trase! Wink
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
e cineva din pitesti sau macar arges care ma poate ajuta si pe mine cu asa ceva? as fi vrut sa pun un alt buton gen kill-switch acolo, dar nu stiu unde si cum trebuie facute legaturile pe placa respectiva. orice ajutor nu va trece nerasplatit. thank you. Smile
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
chiar nimeni? :-s
Skip ads

  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
@pika1460 : nu e nicio legatura deosebita de facut. Desfaci blocul de lumini si in dreptul celor 2 butoane de la suprafata vezi pe placa in dreapta (pt lampa spate) un buton lipit pe placa, in stanga (unde trebuie sa fie butonul de proiectoare) vezi 4 gaurele. Acolo este locul unde infigi noul push-buton. Nu ai decat de cositorit piciorusele lui pe spatele placii.
Succes!
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
Astazi am efectuat si eu manevra cu pricina Smile toate au iesit perfect, ca doua mici sfaturi pt cei ce vor sa modifice blocul, poate vi se pare mai usor sa mutati butonul de plastic de la lampa de ceata la proiectoare si invers. depinde care il folositi mai des, iar releul se potriveste si de pe solenza. conteaza doar sa fie cu 4 picioruse. Multumesc tuturor pt ajutor, nu m-as fi descurcat fara voi.
  • gaso_line

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 Y1,7DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2007

  • Mesaj Privat
Am facut modificarile in blocul de lumini (binenteles cu ajutorul imaginilor si explicatiilor de la inceput). Push-buton =30bani; releu= 12lei: + proiectoare ceata=150lei.
  • dancraciun

  • Mesaje scrise: 274
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2007
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2006

  • Mesaj Privat
ok am priceput dar cum fac sa scot blocul de lumini? asta nu imi dau seama Very Happy
Skip ads

  • OctavianM

  • Mesaje scrise: 308
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Daca vii diseara la intalnire iti arat eu live.

Asa doar din vorbe:
1. pui comutatorul pe pozitii si sa aprinzi lumina din habitaclu, astfel vei avea acces la siguranta rotitei comutatorului.
2. cu o surubelnita mica o infigi in canalul din partea de jos a rotitei comutatorului si tragi de ea.
3. iei vre-o 2 crosete si le agati de clamele metalice care sunt in partea stanga si in partea dreapta si tragi in diagonala de ele (de clama din stanga tragi in partea dreapta, iar de clama din dreapta tragi in partea stanga) si in acelasi timp incerci sa tragi si de comutator...o sa iasa mai greu un pic, dar iese fara probleme.
  • pika1460

  • Mesaje scrise: 709
  • Locatie: Arges
  • Masina: Astra 2004 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
am rezolvat demult, multumesc oricum, cand si unde e intalnirea? as vrea sa vin si eu
  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
foarte bun tutorialul. am citeva amendamente:
- blocul de sigurante nu culiseaza, cel putin asa scrie in carte, am tras de el de mi-a venit rau. A trebuit sa stau intr-o pozitie incomoda ca sa pun siguranta aia de 15 A pentru farurile de ceata (pozitia 12 din schema), incercuita cu rosu in poza de mai jos.
- la mine releul 5 lipseste. este SINGURUL care lipseste. Daca asa cum se spunea pozitia 5 este ptr ceata cum naiba merge instalatia ?

  • URAGAN

  • Mesaje scrise: 2,811
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2006

  • Mesaj Privat
Daca luai clema de sigurante,cea alba din poza ta,care foloseste la asa ceva...te asigur ca pozitia nu era incomoda. Wink Rolling Eyes
  • ririnel

  • Mesaje scrise: 2,083
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Observ ca ai acea clema de blocaj rupta, de aceea nu culiseaza blocul de sigurante. In mod normal se apasa pe ea si panoul se lasa in jos din balamalele de sus (de pa latura opusa).
Releul pentru lampa de ceata (din stopuri - triple - spate) cred ca este cel din dreapta celui lipsa, de langa cele galbene, asa tin minte ca e la mine.



Bafta!
  • iliecsorin

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Aug 2008

  • Mesaj Privat
uragan, pozitia incomoda a venit de la faptul ca tabloul nu a culisat si a trebuit sa-mi rasucesc capul destul de mult pentru a vedea.
ririnel, deci practic pentru luminile fata de ceata imi trebuie releu pentru pozitia lipsa si gata ? in kitul pe care il am eu e unul model mare cum e cel negru de deasupra celui albastru. Cit priveste clema .... asa era de la inceput, m-am uitat foarte atent, avind in vedere ca masina e din martie 2008 nu vreau sa stric nimic (deocamdata )
Am ratat faza din primele posturi cu butonul pe pozitii si desfacerea celor 2 cleme. Acum ma duc sa incerc din nou. Si sa mai fac poze, imi fac eu tutorial Razz. Apropo, uite pe unde vroiam sa desfac "blocul":

  • denisCT

  • Mesaje scrise: 1,408
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Trick pentru scoaterea blocului mai usor: Bagati o surubelnita dreapta sub latura de jos si faceti o parghie ca sa-l impingeti in fata
  • 21-Lancer

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2005

  • Mesaj Privat
gaso_line a scris:Am facut modificarile in blocul de lumini (binenteles cu ajutorul imaginilor si explicatiilor de la inceput). Push-buton =30bani; releu= 12lei: + proiectoare ceata=150lei.



Cateva detalii, te rog:
- de unde ai procurat acel "push-button"?
- ce tip de releu ai folosit si care e pozitionarea sa exacta in blocul de sigurante?

Multam fain!

Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR