Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
am gasit un tutorial despre ce trebuie facut. intrebarea este cine se baga sa facem acest experiment?

Fog headlight key re-tool

Who new switch unit to buy would not like and thus to live that does not know the fog headlight key a symbol has can its Orginal switch changes. In addition the following is needed:

- The original switches
- Two small feathers/springs
- Microtaster e.g. from an old mouse preferably with 4 connections as the existing
- Piece of plastics at least 4cm long
- Soldering irons
- Hot adhesives or similarly
- Dremel
- little time

Switches develop and take apart, switches must in addition on zero, at the back on the left and on the right the sides something lever off and to upper section take off, right down see one then the existing Microtaster for the fog tail light and left that up to now still empty place for the fog headlight tracer, the plate from the housing removing, whereupon that the contact springs respect more untendrunter do not rausfallen, tracers solder that are from top to bottom connected through in such a way, since there are different tracers must it already measure as rum he purely must, now can one the plate already again into the housing insert, now must the blind cover to the key be only converted, cover and key be rausdrücken from the inside, Cover up to the red line (picture) reciprocally saw off to it the same measures has as the existing key, now only a piece of plastics in the suitable length (probably most complicated of everything) in the correct place bond thereby at the original key to orient, which feathers/springs use, keys to clean-press, switches assemble, function test between pin 30 and 1 measure switches thereby on 1 and the key to naturally press at least, finished

If it everything did not make correct should of an original switch with fog headlight key to be differentiated have up to the non-existent symbol evenly.

poze:















Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Beton tutorialul!!!
Atata ca ma doare capul de la traducerea automata Smile
Cred ca ma bag sa-l modific, ca ma mananca sa-mi pun proiectoare, dar mai la vara! Poate pt. inceput fac butonul din interior.
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
omule germana nu am invatat asa ca trebuie sa ma multumesc cu traducerea asta automata Smile) eu unu am inteles (chiar daca tre sa ma scarpin invers ca sa citesc - dar e ok per total) sper sa nu fii singurul care sa profite de tutorialele nemtilor. stiu ca asta era o problema si ca oamenii cumparau blocul de lumini Smile
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Corect! Pana la urma durerea de cap trece cu un algocalmin Smile
Si merita, avand in vedere ca alternativa era sa cumpar un bloc cu totul...
De asemenea este de tinut minte pt. alte upgrade-uri de gen, pt. ca inseamna ca am mari sanse ca situatia sa fie similara: in intrerupator, un releu, o atentie o maslina!
Skip ads

  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
era ilogic sa trebuiasca sa cumperi un blok nou de lumini avand totusi cablurile cu tot cu mufe trase in dreptul barii unde ar trebui sa fie proiectoarele Smile astept cu mare interes alte tutoriale d-astea nemtesti Twisted Evil
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Numai din poze si tot intelegi ce trebuie facut. Merci Varza pt ajutor. Eu ma bag la asta dupa ce imi iau proiectoarele.
  • codrin

  • Mesaje scrise: 477
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Iulian , cumpara-ti proiectoarele si te ajut eu sa le montezi si sa modifici blocul de lumini . Doar ti-am promis si nu am uitat !
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Da sefu, am inteles Very Happy
Astept sa vina caldura si dupa aia ma apuc de treaba, si facem intr-o ambata o adunare si modificam blocul meu.
Skip ads

  • cristivw

  • Mesaje scrise: 247
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Shocked pare cam complicat... eu am alta idee: mers dezmembrari, achizitionat un bloc de lumini de la mama lui, doat cu buton proiectoare, cost 100 ron Cool
  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Nu mi se pare prea complicat sa pui un microcontact pe placa aia si sa infigi o bucata de plastic pt. a il actiona...ma rog...fiecare cum doreste.. Smile
  • varza

  • Mesaje scrise: 202
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Jun 2006

  • Mesaj Privat
@ovidium - exact nu este complicat deloc. de ce sa arunci banii pe un bloc de lumini cand poti sa-ti iei proiectoarele cu banii astia si sa bei o bere cu prietenii in cinstea functionarii lor Smile
  • maiandrei

  • Mesaje scrise: 4,711
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Topic demn de "Cum sa..."
Bafta la modificari si va asteptam cu detalii!
Skip ads

  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am modificat cateva. Si nu am primit reclamatii. Al meu e modificat de app 2 ani si functioneaza impecabil, iar ca si costuri, in proportie de 100% merita modificarea. Cine nu crede poate sa vada la a mea. Cu siguranta o sa va placa.
Scuze pentru lipsa de modestie, insa este adevarul gol-golut.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Un singur lucru nu spune nimeni, din ce ati facut cele doua arculete de sub buton? Toata lumea modifica, dar nu se spune totul. Se pare ca treaba cu secretele meseriei este tot un balcanism. Nu oricine poate sau vrea sa vina de la Oradea la Bucuresti ca sa-si modifice blocul de lumini. Sa nu se supere oradenii, dar asta mi-a venit pe moment. Eu am rezolvat, dar va astept pe voi sa spuneti cum.
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din 2 arculete de la brichete, alea de imping piatra in sus. Nu-i secret, ci nimeni nu a dat importanta.
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Am incercat si eu prima data asa, dar arcurile de bricheta sunt prea tari. Sunt bune arcurile confectionate din arc de simering (de ex. cel de la simering de distributie, palier sau planetara de la Dacia).
  • popescu iulian

  • Mesaje scrise: 1,400
  • Locatie: Timisoara
  • Masina: Antara 2012 A22DMH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Asta cu simeringul nu mi-a venit in minte Very Happy
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
mda..... Da' ai cautat ceva......
Insa si eu am folosit arc de la bricheta transparenta de 1 leu. Se taie pe jumate si se mai detensioneaza putin. E functionala treaba- Garantat
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
masina iese din garantie in octombrie. m-ar interesa cat de greu e de facut butonul din bord, unde exact in tabloul de sigurante trebuie pus releul si cat costa 2 proiectoare care sa se potriveasca pe locasurile din bara 9 dupa decupaj evident)
la astra classic II exista firele trase?
  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Sigur ai firele trase.Referitor la blocul de lumini, trebuie sa ai rabdare si putina indemanare.Nu e foarte greu.Proiectoare costa 175 de lei perechea. Stiu sigur, pentru ca am un vecin care a tot vandut in ultima vreme
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR