Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Tutoriale
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Butonul (push) de la orice magazin de componente electronice sau de la un mouse stricat (numai unele tipuri, au nu toate).
Releul este similar cu cele de sus de pe plansa de relee si sigurante (16A).
Pozitia, aici:

Descriere:
1. - NC (Liber)
2. - Claxoane
3. - Faza mica
4. - Stergator luneta
5. - Incalzire oglinzi
6. - Proiectoare
7. - Lampa ceata spate
8. - Semnal stanga
9. - Semnal dreapta
10. - Transmiter semnal telefon
11. - NC (Liber)
12. - Stergator parbriz
13. - NC (Liber)
14. - Incalzire luneta
15. - Multitimer (Modul electronic temporizari)
Releul e asta:

Skip ads

  • 21-Lancer

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2000 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jan 2005

  • Mesaj Privat
Am reusit upgrade-ul blocului de lumini. Arcurile pe care le-am folosit sunt intr-adevar un pic cam tari dar sistemul functioneaza.
Am gasit un releu asemanator celor deja dispuse in blocul de sigurante (Hella, cod 4RA 007.813-011, pret 17 RON), am montat siguranta #12 (15A) si am facut proba. Aici a aparut surpriza! Butonul actioneaza intrerupatorul de pe placa din blocul de lumini, releul ia comanda si semnalizarea verzuie din bord - cea din stanga martorului pentru faza lunga - se aprinde, semnalizand cuplarea proiectoarelor. Acestea insa nu se aprind.
Este asadar un amanunt care-mi scapa... Ma gandesc sa nu fie vreo cupla deschisa pe undeva, pe traseul manunchiului de cabluri care merge spre bara fata ...
Aveti idee despre ce anume poate fi vorba?

  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
In cazul in care nu am precablarea facuta...si vreau sa implic butonul modificat din blocul de lumini, care ar fi solutia sa fie functionabil intr-un circuit ulterior executat? Ma refer la schema acelui push-buton ce are 4 picioruse... Ma gandeam ca as putea trage doua fire conectate la el, prin blocul de lumini(eventual gaura, sa scot firele) Sper ca am fost destul de explicit...

In imagine sunt incercuite cele 4 picioruse ale butonului.Ideea mea ar fi ca are si el un "+" si un ''-'' si nu stiu cum l-as putea lega Rolling Eyes
Asta sa fie raspunsul?

1 = "+"
2 = "-"
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Unde ai auzit tu ca un contact (switch) are polaritate? Ce, este componenta electronica activa? E un contact si atat (intrerupator fara retinere). Sa tragi fire afara de la el, sa faci ce cu ele?
Skip ads

  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Ok,nu are polaritate! Chiar nu stiam asta... nu sunt de condamnat Very Happy . Omul cat traieste invata!
Ca si intrerupator, oricum ar fi el, vrei sa spui ca il pot conecta oricum? Nu as crede asta...
  • LDivora

  • Mesaje scrise: 3,096
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Y20DTH/PSG16
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Mai 2005

  • Mesaj Privat
Ba da, pentru ca este doar comanda unui circuit electronic, care comanda releul.
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
revin cu aceiasi intrebare : in cazul in care nu exista precablare cum procedam ? multumesc
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Singura solutie este circuit separat si se foloseste un buton normal(personal , am folosit un buton-comutator de la o instalatie de gaz de la o dacie si l-am montat in consola centrala sub scrumiera iar alimentarea pe pozitie am tras-o de la bricheta.oricum,te sfatuiesc sa apelezi la un electrician.pe mine nu m-a costat decat 30 lei)...pentru ca nu se poate face automentinerea din blocul de lumini o data ce nu ai precablarea facuta si nici ceea ce implica ea: siguranta, releu, butonul din blocul de lumini...
Skip ads

  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
multumesc pentru sfat , problema nu ar fi siguranta , releul si butonul acela ci trecerea acestora prin electronica masinii , ca se poate folosi un buton cu o singura pozitie. asta e , mi-am facut sperate desarte Sad
  • as3dyum

  • Mesaje scrise: 1,044
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Corsa 2006 z13dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Nu prea am inteles ce ai vrut sa spui cu "trecerea acestora prin electronica masinii" dar daca e vorba de felul cum ajungi de la motor in habitaclu cu firele...sunt dopuri din cauciuc la care ai acces la ele (in cazul meu), prin demontarea torpedoului din fata blocului de sigurante.Aceste dopuri se perforeaza si se ghideaza firele catre locul unde vrei sa montezi butonul in cauza.Releul l-am mascat in locul unde se gasesc si alte relee adica aici:

Siguranta am montat-o la mica distanta de borna + a bateriei ca in eventualitatea unui scurt sa nu se intrerupa circuitul cine stie pe unde si sa tot cauti de nebun locul unde s-a "impuscat" instalatia.
In cazul in care nu m-am facut inteles am sa mai revin cu detalii!
  • bavarezu

  • Mesaje scrise: 524
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2007

  • Mesaj Privat
este nevoie de un circuit electronic ca sa poti folosi un buton cu o singura pozitie ( ca exemplu : butonul de power de la cd-ul masinii , nu ramane apasat ci face doar un click ), asa cum ai procedat tu am sa fac si eu cu circuitul de la proiectoare .
  • GL10PEL

  • Mesaje scrise: 782
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2011 A16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Aug 2006

  • Mesaj Privat
am de gand sa fac si eu operatia "butonul" numai ca am o nedumerire.
Masina mea nu a avut proiectoare din fabrica, iar proprietarul anterior i-a pus si le-a legat la butonul de stop ceata. Adica apesi pe butonul de stop/lampa ceata spate si se aprind atat lampa cat si proiectoarele.

Cum se poate face acest lucru? Oare proiectoarele sunt legate la acelasi releu? Trebuie sa dau "undo" la operatia fostului proprietar?
Skip ads

  • Octav

  • Mesaje scrise: 245
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai fratilor cititi si voi datele despre acest subiect. E plin forumul asta despre operatiile ce tb efectuate pentru a monta proiectoare pe astra.
@ lpedala- normal ca sunt legate pe acelasi circuit, insa nu poti spune sigur ca sunt alimentate de la acelasi releu. Normal ca poate fi adevarat, insa se poate sa fie si neadevarat. Poate a luat doar comanda si a montat un releu suplimentar. Asta doar tu o poti depista demantand blocul si urmarind circuitele.
@ bavarezu si altii - nu va mai incurcati cautand explicatii si montaje de automentinere. Pierdeti timpul. Cautati tutorialele despre modificarea blocului de lumini si daca respectati pasii, cu siguranta veti avea o instalatie functionala.
  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cine vrea sa-si monteze ii ajut cu cea mai mare placere chiar daca are sau nu fire trase (nici eu nu am avut). Cost 1 ron un contact (piesa din interior care si-o cumpara ) in rest moca. Indiferent daca are panou vechi inainte de 2000 sau dupa.

@ldivora arc de pix taiat

Costuri -8 ron releu
- 150 ron proiectoare
- 0 ron bloc lumini
- 18 ron becuri
Total- 176 ron
  • LKM

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti,am un Astra G, hatckback, 1.6 twinport, 2006 si la fel ca si voi sunt tentat sa imi montez proiectoare.Partea proasta este ca am verificat detaliat(am pus masina pe rampa)si nu am cablurile din fabrica aduse nicaieri,bineinteles nici releul nici siguranta si nici butonul aferent in blocul de lumini,ideea este ca nu imi place sa improvizez pe la masina,dar ma gandesc sa cumpar un kit de cabluri dedicate proiectoarelor, proiectoarele, releul si siguranta, apoi sa merg la un electrician specializat.Intrebarea: voi ati face asta?Prezinta un pericol pt instalatie? As vrea sa le faca sa mearga precum cele originale,doar cu pozitia aprinsa,se poate lua '+' dp cablul de la pozitii?solicita apoi instalatia pozitiilor?
multumesc!
  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Cabluri cum zici tu nu cred ca gasesti.
Nici eu nu am avut dar se poate rezolva usor.
  • LKM

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2010

  • Mesaj Privat
@beu
le-ai facut de ti se aprinde si martorul respectiv din bord?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
dupa ce montezi releul 5 si siguranta 12 se aprinde si martorul din bord la apasarea butonului. Nu are treaba cu proiectoarele. Daca vrei sa tragi firele pe unde au fost proiectate te sfatuiesc sa uiti ideea. Ai de demontat juma de masina ca sa le treci pe unde trebuie. Mai bine pui niste fire serioase si le faci legaturile bine. Le izolezi si nu ai treaba. Daca iei + din releul montat o sa functioneze exact ca cele de fabrica ... numai cu pozitii aprinse
  • beu
  • Suspendat
  • 603 mesaje
  • din 31 Jul 2009
  • Astra 1996 x16xel
  • Bucuresti
  • beu

  • Mesaje scrise: 603
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Jul 2009

  • Mesaj Privat
LKM a scris:@beu
le-ai facut de ti se aprinde si martorul respectiv din bord?


Corect mergi pe instalatia originala pana unde iti permite. De obicei se termina in bord de acolo tragi un singur cablu sanatos pana la proiectoare.
  • LKM

  • Mesaje scrise: 15
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2006 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Mar 2010

  • Mesaj Privat
ok,am inteles. merci mult
Skip ads

  1. Home
  2. Tutoriale

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR