Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Discutii Generale
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
stie cineva cum pot sa amplific un semnal de telefon mobil intr-un subsol de cladire??? unde semnalul este foarte slab, sau chiar deloc...

am inteles ca se gasesc antene speciale pe anumite frecvente si adaptoare pentru telefonul/telefoanele respective Rolling Eyes
Atentie, este vorba de COSMOTE!
Skip ads

  • ovidium

  • Mesaje scrise: 1,016
  • Locatie: Ploiesti
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jan 2006

  • Mesaj Privat
De existat sigur exista, am vazut ceva de genul asta in salina Slanic, unde, la x sute de metri sub pamant aveam semnal Smile
Incearca sa vorbesti cu n3v001 ca stiu ca lucreaza in domeniu si s-ar putea sa te poata ajuta... Smile
  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
GPRS rulzz , apropo sarea amplifica semnalul si daia toti aveam semnal acolo , bine nu chiar toti Very Happy
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
nu merge nici cu GPRS'ul activat...am maxim 2 liniute si asta aproape de singurul geam existent...
Skip ads

  • toma_marius

  • Mesaje scrise: 838
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2003 y17dt isuzu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Apr 2006

  • Mesaj Privat
vezi ca exista niste antene exterioare care se pot monta si folosi,dezavantaja este faptul ca trebuie sa itinzi un fir de afara pina in locul unde tii telefonul si faptul ca tii telefonul conectat la antena tot timpul

atita stiu

sanatate
  • eduard33

  • Mesaje scrise: 1,502
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Omega 1997 X20XEV
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Nov 2004

  • Mesaj Privat
Multumesc Marius...intr-adevar asta ar fi singura varianta... rezonabila la pret dar dezavantajoasa din punct de vedere estetic si practic...am gasit antene doar la 900Mhz...iar COSMOTE din cate stiu eu emite numai pe 1800 Rolling Eyes
  • botosu

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra z14xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2006

  • Mesaj Privat
Pai de ce nu ai zis omule ca vorbim de Cosmote,
nu e de la subsol... e de la reteau lor supra incarcata. Laughing

Solutia:
treci pe Connex Mr. Green
  • dannek

  • Mesaje scrise: 297
  • Locatie: Braila
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2006

  • Mesaj Privat
In salina la Slanic sunt montate antene.
Ideea este ca numai antena externa te poate rezolva!
Nu reteaua, nici Vodafone nu se ingramadeste cu semnalul!(de citi ani ne seaca la buzunare este si pacat sa nu fie in top dar Cosmote vine din urma)
Skip ads

  • Andrei_gsi

  • Mesaje scrise: 246
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 1.8 136 HP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Sep 2006

  • Mesaj Privat
la cosmote daca ieshi din bucureshti nu mai ai semnal Very Happy
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Andrei_gsi a scris:la cosmote daca ieshi din bucureshti nu mai ai semnal Very Happy

eh nu e chiar asa..uite de ex. pe DN3, in zona Branesti-Fundulea, ditamai Vodafone-ul , nu stiu de ce, are un semnal foarte slab (1-2 linii) ca sa nu mai zic ca m-am trezit intr-o noapte ca timp de 30minute nu puteam da un telefon si pe ecran arata ca sunt conectat la Shocked GLOBUL !!! - care e un operator bulgar, proprietate OTE... Shocked or fi alienii de vina...
revenind..iar in aceeasi zona, Cosmote are semnal maxim...pana si Zappul meu are full...

eddie33, dar esti sigur ca antena externa care ai gasit-o nu merge pe CosmOTE? Imi imaginez ca nu e doar o bucata de metal cu un fir (am vazut cum arata, un fel de antena TV in miniatura) dar crezi ca nu ar putea da rezultate indiferent de frecventa? nu ma pricep la datele astea, voi intreba un vechi prieten care lucreaza ca inginer la ATMEL, un gigant american in materie de componente electronice, banuiesc ca stie daca antena aia poate merge si pe 1800MHz.

acum depinde unde e subsolul..ca daca geamul il ai la strada, nu stiu cat vei putea rezista cu antena aia fixata afara, ca stii cum e romanul, ti-o subtilizeaza in <24h Rolling Eyes
  • AcidMan

  • Mesaje scrise: 642
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Apr 2004

  • Mesaj Privat
din pacate cosmote are o problema. s-au intins sa acopere teritorial dar fara densificare. de aceea si in buc si in provincie au probleme in cladiri. momentan poti cauta o antena externa ( incearca www.elpismedia.go.ro)
mai apoi ... nu stiu, teoretic in cladiri, hale, se monteaza repetoare, care aduc semnal de afara in cladire, e super ok, deoarece nu mai trebuie sa stai fix si legat de cablul antenei, pot avea mai multi semnal in acelasi timp dar e aproximativ 10.000$ unul ....
  • razvanx

  • Mesaje scrise: 167
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2015 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2006

  • Mesaj Privat
La Vodafone stiu ca se poate face o cerere de la 15-20 de abonati, pt o anumita zona(cladire),pt amplificare semnalului, incercati si la Cosmote-poate merge, daca nu - OPC(protectia consumatorului, nu Opel Performance Center Very Happy ) sau schimbati cu alti provideri
Skip ads

  • pascaru_val

  • Mesaje scrise: 1,430
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2005

  • Mesaj Privat
razvanx a scris:La Vodafone stiu ca se poate face o cerere de la 15-20 de abonati, pt o anumita zona(cladire),pt amplificare semnalului, incercati si la Cosmote-poate merge, daca nu - OPC(protectia consumatorului, nu Opel Performance Center Very Happy ) sau schimbati cu alti provideri


La mine la munca avem peretii grosi (beeton ) si patrunde maxim o liniutza de vodafone, am facut o cerere (telefonica, e-mail ) si nu mi s-a raspuns.
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
normal..vor da vina pe "nr mare de solicitari din partea abonatilor"...Smile eu m-am chinuit in urma cu vreo 8 ani sa obtin amplificarea semnalului orange in zona statiunii Amara, Ialomita, unde avea o matusa o casa, cu o cerere semnata de 60 de abonati (nu ma intreba in cat timp am adunat semnaturile, ca mi-a luat cam 3 luni Smile noroc ca firma la care lucra un var avea contract cu orange si aveau vreo 40 de abonamente negociate intr-un contract corporate) ...si tot degeaba..

ma rog nu am mai trecut de 6 ani pe-acolo - poate intre timp au rezolvat-o Smile in schimb connexul avea ditamai releul chiar in centrul localitatii Smile Smile

cel mai prost la partea cu schimbatul providerului, mai ales cand e vb de un business e ca iar trebuie sa informezi clientii legat de noile numere, nu beneficiezi (poate) de aceleasi contract mai avantajos...etc.

ati pomenit de OPC Wink ...din pacate operatorii au acel disclaimer atat dpdv al hartii de acoperire care nu are baza contractuala cat si faza cu semnalul influentat de obstacole geografice etc.

cu alte cuvinte nu prea ai cum sa te iei de ei pt ca nu scrie in contractul care il ai cu VF/Orange/OTE/Zapp ca iti garanteaza acoperire 100% pe tot teritoriul RO sau intr-o anumita zona (ma rog poti ataca cosmote pt reclama cu acoperire garantata pt 90% din romani Smile si tot le iei boii de la bicicleta..pt ca iti arata ca ai o linie de semnal de ex si zice: uite, ai retea..bun...deci ai acoperire..nu ai ce comenta Smile .

SI ACUM SCUZE PT OFFTOPIC (daca vreti re-editez si scot paragraful Wink - dar numai la cererea Marii Adunari Nationale Smile
>
ca o paranteza legata de ce mi s-a intamplat chiar mie si se petrece oricand: clauza de confidentialitate a datelor din contract este mereu incalcata printr-o procedura simpla: atunci cand te duci la casa sa platesti factura de mobil, spui nr de telefon si ti se spune cat e de plata. Faza e ca nimeni nu te intreaba sau nu te legitimeaza sa vada daca tu esti titularul sau nu.
Cu alte cuvinte, daca stiu nr. lui razvanx;) pot afla in 2 secunde cat are de plata la telefon. veti spune ca ce importanta are..pai are...pt ca sunt informatii confidentiale...poate cineva trage niste concluzii din faza ca ai de plata 10milioane sau 200mii la telefon...poate tu ai niste bani negri Smile si un salariu oficial de 4milioane, si intamplator iti permiti sa platesti facturi de 15mil/luna Wink etc.
ma rog nu mai intru in detalii ca veti spune ca sunt tastatura-sparta si scriu posturi prea lungi Smile

dar mentionez doar ca, cerandu-le oficial, pe vremuri, celor de la orange sa nu ma furnizeze aceste informatii altfel ii actionez in judecata(se stiau cu musca pe caciula) au fost de acord ca la casierie aceste informatii despre contul meu, cel putin, sa fie furnizate numai pe baza unei parole. DE CE? Pentru ca, cu ceva timp inainte, o casiera foarte "simpatica" de la Orange Universitate ii furnizase unei foste prietene tot istoricul platilor mele la Orange, cu valori detaliate despre fiecare factura, cand a fost platita, etc. doar pt ca respectiva se prezentase: "sunt sora lui X..fara sa isi pomeneasca nici macar prenumele Smile (p.s: nu am sora )
credeti ca a functionat? logic ca nu, i-am testat a2-a zi...casiera habar nu avea de rolul parolei.

SORRY PT OFFTOPIC DAR ARE USOARA TANGENTA CU SUBIECTUL, MAI EXACT CALITATEA SERVICIILOR DE TELEFONIE Sad
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Sa reinnoiesc topicul! Timp de 2 ani am avut semnal de la COSMOTE extraordinar. De pe data de 01.05.2010 semnalul in zona in care locuiesc estre groaznic de prost. Am facut 3 sesizari la ei si imi spun ca se va remedia in cel mai scurt timp posibil, asta de 80 de zile incoace. Nici la abonament nu pot renunta fara ca nu s-au facut cei 2 ani contractuali.

Deci ei nu-mi ofera ce ar trebui sa-mi ofere, dar eu trebuie sa platesc! Tare, nu? Iata Romania! Iata comportamentul marilor companii din Romania! Nu au nici un alt gand decat sa-ti ia banii si, daca pot, sa nu-ti ofere nimic!
  • ExpressVectra

  • Mesaje scrise: 598
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jun 2009

  • Mesaj Privat
Citeste aici!
  • G.i.M.

  • Mesaje scrise: 377
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Corsa 2006 1.2XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Oct 2006

  • Mesaj Privat
Am citit! Tot Romania este si tot un rahat! Vreau sa vad cand o sa aiba vreun bun-platnic dreptate si castig de cauza aici unde totul se bazeaza pe "te-am facut, fraiere!" indiderent despre ce ar fi vorba, de la asfaltari la plecatul primul de la semafor, de la Bancorex si F.N.I. la vanzatorul din piata...

Oricum, dupa discutia pe care am avut-o azi cu o angajata de la Cosmote mi-am dat seama ca ma bat cu morile de vant, de fapt nu mi s-a raspuns nimic concret, am primit numai si numai raspunsuri sablon "in cel mai scurt timp posibil...", "Cosmote se straduieste sa...", "facem toate eforturile pentru...", dar realitatea contrazice toate cliseele lor: de cel putin 80 de zile semnalul s-a diminuat atat de mult incat mi se intrerup convorbirile si sunt sigur ca nu se va rezolva nimic.

A! Este vorba despre Constanta, zona Delfinariu! Oare cei din Valea Cucului cat semnal or avea de la marea, grandioasa, renumita "companie" Cosmote?

Calitate romanesca si atitudine la fel!
  • DB77AAA

  • Mesaje scrise: 6,715
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH 200CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2007

  • Mesaj Privat
Pana acum pe Cosmote am intalnit zone fara semnal doar decat in creierii muntilor. Orice zona mai locuita avea semnal cel putin acceptabil. Incearca si cu alt telefon, desi...
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Sunt de aceeasi parere in ceea ce priveste cosmote. Incepe sa devina foarte tare pe piata. Acu au bagat si minutele in retea pe romtelecom Laughing . Am trecut pe rand prin toate retelele si doar comote mi se pare cat de cat ok. La Orange imi umflau nota de plata peste noapte, la Vodafone au tarifele cam maricele, si Cosmote? Cosmote iti da sa ai minute pana te saturi. Nu are acoperire ca Vodafone, dar e cat de cat acceptabil la tarife, si poti vorbi mult si bine.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
G.i.M. a scris: Nici la abonament nu pot renunta fara ca nu s-au facut cei 2 ani contractuali.

!


reziliere contracte telefonie internet
Skip ads

  1. Home
  2. Discutii Generale

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR