Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B
  • alex14_junioru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2008

  • Mesaj Privat
am si eu o intrebare....pentru posesorii de corsa si nu numai, parintii mei detin o corsa din '95 cumparata anu trecut de la o cunostiinta. Problema e ca inainte de cumparare s-au schimbat capetele de bara, iar dupa ce am scimbat gumele de pe fata, dupa 3000 de km (daca au fost si aia) s-au tocit la ambele roti pe interior, pana la sarma:)). si am fost la un service din Sibiu, unde ni s-a spus ca reparatiile costa in jur de 750 de lei, pentru o caseta de directie, capete de bara( care sunt rulate 3500 km), geometrie roti si nu mai stiu ce......masina nu a fost bruscata, condusa cu viteze mari etc. eu cred ca nu este unghiul de fuga bun, si acum masina are gume noi, si urmeaza reparatiile......voi ati mai avut probleme de genu? este necesar sa schimb caseta de directie....altele? sau poate mecanicul respectiv vrea sa scoata bani de la noi?Smile)vorba aia....e CRIZA
Skip ads

  • Alfaserv12

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Corsa 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Pierd lichid la servodirectie si n-am idee ce lichid sa cumpar ptr Corsa B din 2000 si suspectez conducte fisurate . Poate ma ajuta cineva. Multumesc!
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
toate corsele B din 200 (1l, 1.2l, 1.4l, 1.6l beinzina, 1.5l si 1.7l diesel) folosesc lichid de servo Dexron 2. Capacitatea rezervorului pentru lichidul de servo e de 1l
Iti recomand totusi o vizita pe la mecanic, sa vezi pe unde pierde lichidul....
  • Alfaserv12

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Corsa 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2008

  • Mesaj Privat
Multumesc ptr raspuns !as mai ruga( ptr ca sunt bebe in domeniu)raspunsuri ptr semnele de intrebare de sub capota Corsa din fotografie , dar vad ca deocamdata nu se poate cu foto, dar daca vrea cineva sa ma ajute pot trimite altfel foto ptr ca doresc sa aflu cate ceva despre Corsa (intretinere , precautii etc. )Multumesc!
Skip ads

  • alex14_junioru

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2008

  • Mesaj Privat
nu ma ajuta si pe mine nimeni?
  • aTom-CoRy

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Corsa 1999 x16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Sep 2008

  • Mesaj Privat
incearca o reglare de directie. ii vreo 50 lei si sa vezi ca nu se mai toceste nimic.
  • chucky_florin

  • Mesaje scrise: 84
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1994 1.4
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2010

  • Mesaj Privat
salut am si eu o corsa b din 94 sin cand in cand are un zgomot la directi un "croncanit"cand dau de volan(NU AM SERVO) ...cand dau usor putin de el 4-5 centimetri stanga dreapta troncane dar rotile raspund se misca
  • vili_iasi

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Corsa B 1999, X12XE, cand virez dreapta si motorul este in sarcina(urcare in rampa mai abrupta sau demaraj mai in forta) se aude ca un fashait, destul de puternic, de undeva din stanga-fata, cam pe directia soferului. La fel cand cobor in frana de motor. Cand merg pe drum orizontal si virez dreapta, nu aud nimic(sau poate face mai incet?). Aveti idee de la ce poate fi?
Skip ads

  • auxois350

  • Mesaje scrise: 35
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Corsa 1994 X12SZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2011

  • Mesaj Privat
A patit un prieten asa, doar ca la alta marca decat Opel. La el a fost pompa de servo.
  • vili_iasi

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Corsa 1999 X12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Sep 2012

  • Mesaj Privat
Astazi am dus masina pe rampa, intre catalizator si toba intermediara este un burduf din tabla gofrata, acolo a aparut un joc. Sa incerc sa dreg si apoi sa vad daca mai face. In plus, partea de teava de la motor la catalizator trece printr-un inel metalic si teava este lipita de inel intr-o parte. Probabil cand se torsioneaza un pic tampoanele motorului, se atinge teava de inel si transmite vibratiile motorului.
  • mariogsm

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
sal de curand sunt posesorul unei corsa b 2000 x10xe cu eps si am o problema la directie,adica cand stau pe loc si virez se aude un troscanit fie in stanga fie in dreapta mam uitat pe sub bord la eps si nu se aude de acolo acum nici nu stiu daca se aude din caseta mentionez ca am volanu stramb chiar daca am facut unghiul de fuga de 2 ori nu imi toceste cauciucurile nu stiu ce sa zic ca e stricat ? sper ca voi afla raspunsul de aici mentionez ca la 100km pe h sa misca volanul usor singur daca iau o groapa sau e drumul denivelat adica are un moment in care zici ca nu mai e legat la nimic nasol!ms frumos si sper sa nu fiu offtopic
  • mariogsm

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
revin cu completare am desfacut tot ce era de desfacut am facut toate jocurile e totul in regula din pacate caseta de directie e problema asta dupa ce am schimbat si ax cruce cardanica volan se aude cand dau stanga dreapta de volan cand dau in gropi ceva de genul fier pe fier si am gasit pe cineva la iasi care repara acum sa vad daca si cand o trimit.
Tin sa mentionez ca nu trage directia e tambal numai ca se aude troncanit puternic! deci cine trece prin asa ceva sa stie sigur ca e din caseta
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
am avut acelasi zgomot tot la o corsa(a baiatului) si dupa ce am inlocuit toate pe dreapta(fuzeta,planetara,amortizor,flanse amortizor,bielete antiruliu,chiar si bara stabilizatoare,bielete directie+capete de bara,caseta de directie a avut de 2 ori bucsa schimbata,de fiecare data bucsa arata ca si cum as fi puso cu cateva minute in urma,,era noua,,)tot asa facea masina,am zis<gata targu scrie pe ia>ma disperase,si dupa o cautare mai amanuntita de unde crezi ca era zgomotu/trozneala,de la bara dintre lonjeroane,am dat bara fata jos,faruri si am strans bara dintre lonjeroane si cam toate suruburile care se vedeau,dupa montare si proba de drum este liniste in masina,
  • mariogsm

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Revino te rog cu poza ce anume ai strans ms frumos
  • lalas123

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Corsa 2000
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2012

  • Mesaj Privat
Salut. Detin de 2 ani o CORSA B an 2000 X12XE 1.2i 16v.
Sunt nevoit sa schimb caseta de directie ( troncane pe drum accidentat). Pe masina am caseta GM dar nu reusesc sa aflu codul de origine, se afla undeva greu accesibil.
Am servo asistata electric.
Ce stiti de casetele LAUBER Polonia?
Multumesc.
  • mariogsm

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
sal am o caseta de directie de vanzare din dezmembrari de corsa b mecanica daca te ajuta ! sper sa nu postez aiurea si sa deranjez
  • mariogsm

  • Mesaje scrise: 21
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Corsa 1999 x10xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Mai 2013

  • Mesaj Privat
eu la a mea imi troncanea cand luam viraj fie stanga fie dreapta si am cumparato degeaba ca trebuie schimbat coloana de directie
  • alexutzutzg

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut.. Am o corsa b din 96' 1.5d. As vrea sa schimb caseta de directie cu una cu servo,ca nu am...si am gasit una de pe modelul 973 cmc 12 valve cod x10xe,se potriveste la mine..? Multumesc..
  • berbecul

  • Mesaje scrise: 92
  • Locatie: Tulcea
  • Masina: Corsa 1994 nu stiu
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Aug 2013

  • Mesaj Privat
salut , de ceva timp imi troncanea fata , am suspendato ,am tras de roti si are un cap de bara bulit , intrebarea mea e daca il schimb numai pe ala sau pe amandoua , numai bine
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Numai ala.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Corsa
  3. Corsa B/Combo B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR