Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  • Soare Viorica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2015

  • Mesaj Privat
buna ziua,
Cautam o masina de familie cat mai incapatoare evident si de asemenea cat mai fiabila. Stiti doar cand aveti copii conteaza siguranta si confortul, si de asemenea bugetul este limitat! Pana acum ni s-a recomandat un opel astra break , an fab. incepand cu 2001, 1.6 , 84 cai. ce parere aveti? credeti ca merita? ar fi o investitie buna, pe termen lung?
.2n/
Skip ads

  • cuculica

  • Mesaje scrise: 1,239
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2011 z17 dtj
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
E o masina incapatoare astra,dar nu stiu ce buget aveti. Mai incapatoate ar fi o vectra break sau o zafira. Eu recomand diesel daca faceti drumuri mai mult in afara orasului.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Daca iei 1.6-le, ia-l pe cel de 101 cp. Se simte direfenta.
  • Soare Viorica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2015

  • Mesaj Privat
cuculica a scris:E o masina incapatoare astra,dar nu stiu ce buget aveti. Mai incapatoate ar fi o vectra break sau o zafira. Eu recomand diesel daca faceti drumuri mai mult in afara orasului.

Intr-adevar noi nu prea folosim masina in oras ci mai mult in afara, iar bugetul in jur de 2000-2300 euro ( maxim 2300 euro), stiu e putin poate dar defilam cu ce avem...
Oricum multumim de sfat Smile
Skip ads

  • Soare Viorica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Madalin1796 a scris:Daca iei 1.6-le, ia-l pe cel de 101 cp. Se simte direfenta.

Adica "trage"mai bine la asta va referiti? Si diferenta de consum este sau doar foarte putin?
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Hmm, sa zicem ca va ajunge spatiul la un Astra Caravan, dar mare grija la consumul de ulei la motoarele de 1.6. Au fost probleme la ele, cautati pe forum.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Astra G Caravan | acum depinde, cat de mare este familia.
Consumul il gasesti aici, depinde ce motor alegi.
Opel - Astra | Opel

Opel - Zafira A - 1.6 16V (101 Hp) || Comparatie||Opel - Astra G Caravan - 1.6 16V (101 Hp)
Consumul este cam la fel, sigurul dezavantaj la Zafira A 1.6 este la depasiri nu te prea te ajuta find mai grea + ca papa ulei spun uni a mea nu papa.

Eu unul iti recomand un Opel Zafira A | Z18XE + montare GPL in viitor. Zafira A are 7 locuri.
Z18XE este un motor fiabil.


Sau ceva pe Diesel pe lant... care are un consum mai mic, compara si tu si vezi.
Sunt doar pareri.

PS: Diesel are taxa de timbru mare asa ca ai grija.


Ultima modificare facuta de T.ion la Lun 19 Jan, 2015 11:50 pm, modificat de 6 ori in total
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
eu am cautat tot masina de familie, sincer sunt foarte multumit de caravanul meu, multi bani n-am bagat in ea, inafara de cunoscutele consumabile, frane si discuri,antigel, ulei, bielete, dar dupa cum spunea un coleg mai sus cele 1.6 sunt mancatoare de ulei asadar merita si un loc pentru bidon Smile. De ce am ales benzina? am considerat ca este mai usor de intretinut, de ce nu am ales diesel? in cazul meu nu merita investitia pt ca nu fac multi km inafara iar sursa de motorina n-am decat peco. Deaceea am optat sa pun GPL.
Acum imi dau seama ca defapt era buna o Zafira. Mult mai incapatoare din toate punctele de vedere.
Daca tot sunteti in cautare, nu va lasati cumparati cu o masina care din 2001 arata impecabila, fara zgarieturi si motorul facut luna este clar ca ascunde ceva.
Skip ads

  • opelastrag20081

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Nu cumpara din 2001, a fost un lot cu multe probleme si nu cumpara diesel la banii astia ; benzinara de 101 cp gasesti la banii astia cu dotari de baza ; important este sa nu necesite multi bani la achizitie si sa nu aiba probleme grave ; te poti uita si la Focus 1, sunt masini bune ;
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Bine, asa sunt multe masini, dar toate vechi.

Referitor la siguranta, ca s-a specificat in primul post, nimeni nu garanteaza ca o masina veche mai rezista bine la impact, sau ca se deschid airbagurile; asta asa ca o paranteza.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
inainte sa cumperi una iti recomand sa conduci una, inchiriata, cunostinte, preteni, vecini, colegi, asa numai din auzite este cam greu sa iti faci o parere.
Poate se ofera colegi din Bucuresti cu un test drive. (mergi la intalniri, vei auzi pareri si vei vedea masini fata in fata.)

Astra G Caravan 1.7CDTI 2002 ===>>
De Z17DTL 59kw|80CP| rpm 4400 |pe curea| nu stiu nimic de el poate iti spune colegi o parere despre el.
(vezi sa nu il incurci cu cel Z17DTL 55kw|75CP)
Are consum OK. dupa mine, daca este fiabil nu am idee.
De preferat inscrisa RO cu taxa de timbru platia, la Diesel este cam mare taxa.

Si cel de 1.6 | Z16XE | 74KW/101CP este ok. dar are si el bubele lui ECU, EGR, papa ulei spun uni, consum mai mare, taxe mici.
  • Soare Viorica

  • Mesaje scrise: 6
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Jan 2015

  • Mesaj Privat
http://www.autovit.ro/opel-...va-C35709173.html
Am vazut si Meriva asta.., noi avem in prezent un logan pe gpl, si ne-ar incanta sa avem si in viitor tot pe gpl.
Skip ads

  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
de ce vreti sa schimbati loganul ?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Din ce am cautat pe net taxa de timbru nu ar fi asa mare, bineinteles in functie de masina, este bine sa faci un calcul aici.
Norma de poluare: Euro 4
Emisile CO2: ...... (g/km)
Capacitatea cilimdrica: ........ (cmc)
Vechimea masini: ............... (ani)
http://www.4tuning.ro/calcu...imbru-mediu-2013/

inainte de a o cumpara:
- testata la drum.
- obligatoriu bagata in service si testata altfel te va suge de bani cum nici nu gandesti. (daca refuza service-ul nu o mai cumpara clar are ceva, un service dotat si bun nu vrajala)
Compresie pistoane, directie, etc.
Prefer sa pierd 250-300-350RON de cat sa ma suga de bani la nesfarsit.

Noi am spus asa in mare, tu stii ce buget are familia ta asa ca vei stii ce sa alegi dupa cat consuma.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
ma abtin la ceea ce vad in anunt, dar sunt multi pe aici care au luat masinile pe GPL cu instalatie montata de fabrica, si nu le pot omologa in romania din cauza buteliilor. Asadar ce vei face? vei da instalatia veche jos sa pui alta pana la urma. Inseamna inca 550 euro pe putin.
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Pentru mers la drum lung, adica un raport cam 70% afara - 30% oras, as lua diesel. Dar daca procentele sunt mai mari in favoarea orasului, atunci benzinar (cu sau fara gpl). Diesel-ul e chinuit in oras.
  • opelastrag20081

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Cea mai economica si ieftina varianta este benzina + gpl ; nu vad rostul dieselului ( decat pt cuplu, ceea ce la 1.7 nu exista ) atata timp cat gplul e 3 lei, motorul pe benzina este silentios, ieftin de intretinut si nu iti da batai de cap ; la consum iesi mai bine cu gpl decat cu dieselul, iar la kilometraj probabil il vezi gasi la jumatate ; nu crede ca exista vreun diesel ieftin la vanzare care sa aiba sub 250.000 km sau fara probleme..
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Uite aici unul cu 155.000 km reali si fara probleme. Deci se poate Smile.
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
unde?
  • Madalin1796

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Al meu.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR