Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Ciprica

  • Mesaje scrise: 73
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2013 A17DTS
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Oct 2007

  • Mesaj Privat
Stie cineva daca imi pot monta proiectoare pe o vectra C 2005 ...daca da
cam cat costa cu aproximatie la Opel cu tot cu montaj.
Mentionez ca masina nu a avut proiectoare din fabrica
Skip ads

  • ionradan

  • Mesaje scrise: 33
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Feb 2007

  • Mesaj Privat
depinde ce model de vectra este: model 2002-2005 sau dupa 2005(lifting)...
in principiu de pot monta, dar iti recomand de firma

tot in principiu, cred ca ti-as putea face eu rost de o pereche de model GTS (rotunde) model pana in 2006cu cot cu grilele aferente, SH, superbe, cu tot cu becuri Phillips Blue Vision H3(numai becurie costa aproape 100 ron!), undeva la jumatate din pretul de la dealer
da-mi pm si mai vorbim
  • reluuu

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Sep 2007

  • Mesaj Privat
da-mi si me niste preturi la proiectoare pt vectra c 2003
  • lica78

  • Mesaje scrise: 67
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 2003 Y22DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Mai e valabila oferta cu proiectoarele ?
Skip ads

  • valerunan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Arges
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
bucata este 1.500.000 bucata si mai trebue plasticul ala care vine incontinuare la proiector,ala este 1.000.000 bucata,aceias problema am avuto si yo tot ca tine si le-am montat[tot vectra c 2003 am si yo]
  • octav13

  • Mesaje scrise: 2,072
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Vectra 2003 y 22 dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Nov 2006

  • Mesaj Privat
valerunan a scris:bucata este 1.500.000 bucata si mai trebue plasticul ala care vine incontinuare la proiector,ala este 1.000.000 bucata,aceias problema am avuto si yo tot ca tine si le-am montat[tot vectra c 2003 am si yo]

YO!
SI?
ai avut si instalatia?blocul de lumini?
da detalii!
daca vrei! Wink
  • valerunan

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Arges
  • Masina: Signum 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2008

  • Mesaj Privat
instalatia ma costat 1.000.000 !,am pe cineva care lucreaza ca electrician la wolkswagen.si xenoanele tot la el le-am pus.
  • Paulll

  • Mesaje scrise: 1,207
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mar 2007

  • Mesaj Privat
Scuze am gresit
Skip ads

  • msv_64

  • Mesaje scrise: 862
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2008

  • Mesaj Privat
eu am montat ieri si nu se aprind fiindca trebuie programata ! Stie cineva despre ce e vorba? pe mine mau costat 300 ron (proiectorele si grilele) si instalatia am avut-o pe masina.Si blocul de lumin costa aproximativ 600 ron.
  • wawa
  • *
  • 2 mesaje
  • din 31 Mar 2010
  • Astra 2009 Z14XEP
  • Bucuresti
  • wawa

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
Salut! Vreau sa montez si eu proiectoarele pe G-ul meu. Am modificat blocul de lumini, am pus releul de proiectoare si siguranta. Totul este ok pana aici, se aprinde martorul la bord pentru proiectoare. Cand am dat jos bara sa montez proiectoarele ''Surprize,surprize!'', nu am cablajul , sau cel putin nu ajunge in fata la proiectoare. Am citit pe aici pe forum ca in spatele tabloului de sigurante ar fi un cablu negru care ar trebui prelungit pana la proiectoare si problema ar fi rezolvata. Stie cineva cum pot sa ajung in spatele panoului de sigurante? Eu am incercat si nu am reusit sa-l trag de acolo sa ma uit in spatele lui! Cum iese panoul de sigurante sau cum sa rezolv si eu problema? Ma apoate ajuta cineva?
  • marius007zo2

  • Mesaje scrise: 734
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Feb 2007

  • Mesaj Privat
daca nu ma insel ai mai postat, sub alt nume, aceeasi problema in topicul dedicat acestui lucru de la "Tutoriale" ... nu puteai sa iti astepti raspunsul acolo ?!
daca ma insel - imi cer scuze !
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am mai raspuns la intrebarea asta. se ia plus din releul proiectoarelor pinul 3 si minus de la baterie. nici eu nu am reusit sa ma leg pe spatele panoului de sigurante asa ca am improvizat ceva pe fata si am apasat releul peste. mare atentie sa pui cablu mai serios pe tot traseul
Skip ads

  • wawa
  • *
  • 2 mesaje
  • din 31 Mar 2010
  • Astra 2009 Z14XEP
  • Bucuresti
  • wawa

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 31 Mar 2010

  • Mesaj Privat
marius007zo2 a scris:daca nu ma insel ai mai postat, sub alt nume, aceeasi problema in topicul dedicat acestui lucru de la "Tutoriale" ... nu puteai sa iti astepti raspunsul acolo ?!
daca ma insel - imi cer scuze !

Multumesc pentru raspuns! Te inseli , nu am mai postat nicaieri sub un alt nume! Oricum, multumesc!
  • DOBRE ION

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2004 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Apr 2009

  • Mesaj Privat
wawa a scris:Salut! Vreau sa montez si eu proiectoarele pe G-ul meu. Am modificat blocul de lumini, am pus releul de proiectoare si siguranta. Totul este ok pana aici, se aprinde martorul la bord pentru proiectoare. Cand am dat jos bara sa montez proiectoarele ''Surprize,surprize!'', nu am cablajul , sau cel putin nu ajunge in fata la proiectoare. Am citit pe aici pe forum ca in spatele tabloului de sigurante ar fi un cablu negru care ar trebui prelungit pana la proiectoare si problema ar fi rezolvata. Stie cineva cum pot sa ajung in spatele panoului de sigurante? Eu am incercat si nu am reusit sa-l trag de acolo sa ma uit in spatele lui! Cum iese panoul de sigurante sau cum sa rezolv si eu problema? Ma apoate ajuta cineva?
SALUT,ma numesc DOBRE ION si as vrea sa stiu si eu cum ai reusit sa-ti montezi proiectoarele,vreau si eu sa-mi montez,poate ma ajuti si pe mine,fac cinste nu degeaba
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
Pentru un Opel Astra F stie cineva cum se face cablajul ? Am modelul '93 si nu am observat nici un fir care sa fie pentru proiectoare.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
materiale necesare: buton, releu, proiectoare, mufe, cabluri. Se poate face cablajul direct pe baterie.
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am releu, adica acea "siguranta" patrata, de vine pusa deasupra sigurantelor normale - daca nu ma insel. Pe restul trebuie sa le cumpar, am gasit la dezmembrari 200 RON cu tot cu bara si proiectoare. Se pot pune si pe o bara pe care nu au fost montate proiectoare din fabrica ?Nu as vrea sa dau banii si pe bara.

Intrebare cam de incepatori, dar nimeni nu s-a nascut invatat, asa ca intreb ca sa fiu sigur: nu se consuma mai mult din baterie daca se leaga direct ? Si ce mai fac cu releul daca le leg direct. Adica .... cum conectez cablurile proiectoarelor la releu si butonul de proiectoare ?
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
fara sa te superi pe mine dar daca nu stii ce face un releu de ce e necesar si cum se consuma bateria e mai sigur si mai ieftin pentru tine si pentru masina sa mergi la un electrician auto.
  • Mari-rds

  • Mesaje scrise: 481
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2010

  • Mesaj Privat
am scris doar cum arata. Ideea e, oare masina nu are montat din fabrica instalatie pt proiectoare ?

am tot ce imi trebuie, si anume:
Releu
Buton
Proiectoare.

Pe mine ma intereseaza cum fac cablajul electric.
  • bazare

  • Mesaje scrise: 2,319
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Nov 2008

  • Mesaj Privat
de la plus baterie la releu, de la releu la plus proiector. de la minus proiector la minus baterie. de la butonul de actionare doua fire la comanda releului. De preferat a se folosi o siguranta de 20A pe firul de plus. Proiectoarele se leaga in paralel. trebuie tinut cont si de alimentarea releului.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR