Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Cum sa ... ?
  • Ricles

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Spania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut la toatã lumea ,sunt nou pe aici si proaspãtul posesor al unui Vectra B din 2001 , 2.0 DTI , Y20DTH si ca toți ceilalți am si eu câteva probleme.Prima si cea mai importantã ar fi ca acum câteva zile mi sa stricat Servofrana , am mers la dezmembrãri am luat alt servo cu pompa de frâna cu tot (asa am crezut ca este mai bine sa iau si pompa ),am reușit sa le montez împreuna cu un prieten care știe un pic de mecanica ,tot ansamblul funcționeazã perfect numai ca surpriza a doua zi am observat ca luminile de la stopul pe frâna ramân aprinse tot timpul , am sunat pe acest prieten si mi-a spus ca problema este acel switch de sub pedala de frâna , m-am uitat din nou sub pedala de frâna si constat ca pedala numai fãcea contact cu acel switch ,asa ca am lipit o bucãțicã de cauciuc pe pedala de frâna ca sa poate face contact si constat dupã ce am fãcut aceasta improvizație (la sfaturile amicului meu)ca totul funcționeazã .Acum problema este ca stopurile pe frâna merg corect dar in timpul mersului mi se aprinde martorul cu motoru si nu mai trage masina deloc ,calc frâna un pic mai apãsat si vreo 5 secunde ,surpriza se stinge martorul si masina începe sa tragã din nou si tot asa la in interval de vreo câteva minute mers cu 120-140 km pe ora .Daca are cineva soluția va rog sa ma ajutați .Va mulțumesc .Precizez ca Luni am sa merg sa cumpãr un switch nou sa vedem cum se comporta
Skip ads

  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Cred ca ti-ai raspuns singur.
Verifica din ce cauza este distanta aceea dintre pedala de frana si switch.
Este de la switch sau de la pedala, adica pedala face cursa in apoi pana la capat =>
=> sau capul la switch revine, poate are arc-ul rupt prin el etc.)
Asta ca sa nu arunci bani pe ce nu trebuie. (Verifica)


Switch frana Vectra B - Stefan Tolos
Switch-ul da-l jos si vezi, ce si cum.
Spor la treaba.
  • Ricles

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Spania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pt rãspuns in primu rând . Menționez ca am stat aproape 15 min in acea poziție nasoala sub bord si mi se pare totu in regula .Eu ce nu înțeleg ce treaba are martoru galben aprins in bord si pierderea puterii mașinii cu acest switch.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Care martor "check engine" (Motorasul galben) el vede o eroare, cred ca ai erori stocata in bord probabil.

Dupa mine are multe legaturi, tu normal cand pui frana switch anuta ECU ca sa apasat frana deci el va lua decizii in consecinta.
Va reduce doza de motorina la injectoare, pompa de frana, ABS, lumini de frana, etc...
Si daca switch sau pedala este defecta iti va intra spontan la fiecare trepidatie mai serioasa reducand viteza cat si turatia.
Eu spun ca de joaca nu este, mai ales pe autostrada.

Skip ads

  • Ricles

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Spania
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Da este vorba despre motorașu galben , am sa demontez mâine acest switch si sa i-l curat si am sa ma uit mai bn sa vad din ce cauza nu îmi apasã pedala.Multumesc frumos pt explicații ,am sa revin sa spun ce am rezolvat.
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Daca este de la switch, schimba-l asa stii o treaba "ce este nou este nou." de ce sa te risti pentru nimica toata.
Ceva poze nu strica de la ce a fost.
Skip ads

  1. Home
  2. Cum sa ... ?

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR