Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • viorel46

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut.
Am vãzut multe discuți despre blindarea egr-ului, a-s vrea sa-l anulez și eu cu toate ca nu mi-a fãcut probleme pana acum.
Voi ce mã sfãtuiți. Avantaje si dezavantaje!. Cu respect.
Skip ads

  • vasi123

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Gorj
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pentru colegu viorel46 daca iti merge masina bine cu ce te incurca EGR.
  • viorel46

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Mulțumesc pentru sfat.
Mulți vorbesc ca mașinã ar trage mai bine cu erg-ul blindat, de aceea vroiam niște sfaturi.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
trage mai bine, dar creste putin consumul.
Skip ads

  • viorel46

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ok am înțeles trage mai bine, creste consumul ãsta n-ar fi o problema. Întrebarea mea este dacã calculatorul îmi poate da vreo eroare? ?
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
sunt modele care se resofteaza si atunci se pune blind la egr fara sa se aprinda martorul. Daca il blindezi fara resoftare DA, se aprinde martorul, deci ai o eroare.
Intra la profil si pune-ti datele acolo, Model, An,motorizare ssmd.
  • Sperkule

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
eu mi am blindat egr ul scotand mufa. apare becul galben, in schimb consuma mai putin Smile
  • viorel46

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am inteles Smile uni spun ca ar consuma mai mult alți mai puțin! Nelãmurirea mea este Cum îl pot blinda fãrã sa-mi aparã vreo eroare.
Skip ads

  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Pui blind si apoi valva egr mufata o lasi agatata, legata de vreo piesa de acolo ca sa nu se miste in mers. Ea va lucra in gol si ECU va vedea ca lucreaza si astfe nu iti va da eroare.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Sperkule a scris:eu mi am blindat egr ul scotand mufa. apare becul galben, in schimb consuma mai putin Smile

sa consume mai putin? asa iti arata pe BC? eu credeam ca nu consuma deloc mai mult, insa una arata BC una arata pompa.
Parca la Z16XE merge blind cu resoftare
  • geork_20

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Daca nu ai probleme cu egr-ul te sfatuiesc sa nu umbli la el, eventual o curatare. Cat despre blind parerile sunt impartite este bine pentru motor va trage mai bine functionand doar cu aer si benzina de aici si consum mai mare (nu foarte mare). Stiu pt ca eu am avut probleme cu al meu si am mers fara adica cu mufa scoasa masina mergea super demaraj lucru cunsum nu foarte mare se merita vrei putere trb sa consume. In schimb am vb cu un mecanic de la opel si ma sfatuit sa il pun la loc pt ca afecteaza cel mai mult catalizatorul si din ce am citit pe forum asa este, pana la urma logic el avand rol in reducerea noxelor. (Asa ca am cump altul nou 500 ron delphi) Concluzie nu umbla la el daca face trb lasa.l acolo ca are rostul lui.
  • viorel46

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ok am înțeles Smile Mulțumesc pentru sfat.
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
si eu am avut probleme cu el, tocmai deaceea am zis, ca trage mai bine, dar consumul creste. Legat de catalizator, nu stiu ce sa zic, parerile sunt impartite, sunt colegi care au blind de mult timp si nu acuza probleme cu catalizatorul.
Desigur l-am curatat pe al meu cu TRIUMF (da solutia de aragaze) l-am facut luna si l-am montat la loc.
Nu-ti recomand ceea ce ti-a zis colegul @remus-gabriel.
Problema cu EGR a fost dezbatuta puternic pe forum, parca este un topic cu blind egr.
  • Sperkule

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Mie toti mecanicii la care am fost mi au spus ca nu se poate blinda din soft egr-ul.
repet: cu mufa scoasa (si eroarea de check engine aferenta) consuma un pic mai putin Smile
  • georgerusu

  • Mesaje scrise: 196
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Aug 2011

  • Mesaj Privat
Pentru anumite modele, in cazul meu Vectra B, Z16XE, exista un soft oficial facut de OPEL, care nu implica in functionarea motorului si EGR-ul. Din cate stiu eu, Opel a facut acest soft ca un update pentru ca existau foarte multe probleme cu EGR-urile. Totodata, exista tari in care variantele Z16XE s-au vandut direct din fabrica fara EGR pe masina (una din astea am inteles ca ar fi Turcia). In concluzie singura si unica varianta corecta 100% pentru Z16XE este blind mecani EGR+rescriere ECU cu soft fara EGR. Astfel ECU nu stie de EGR, deci nu are ce eroare sa apara daca acesta este BILND.

Ar fi de mare ajutor daca useri cu mai multa experienta, cei care fac aceasta operatie de blind, ar detalia putin subiectul sa ne lamureasca pe fiecare motorizare in parte ce si cum.
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR