Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • vale46

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut sunt nou pe forum
Am si eu un opel astra bertone 18,16 v si imi cam face probleme imi intrerupe cand accelerez si se aprinde martorul acela masinuta cu chieia am curatat clapeta de acceleratie , pedala de aceleratie ,am scos mufele de la ECU le-am curatat am avut un fir de la sonda lamda rupt dar lam lipit, daca fac testul cu pedalele imi da 2 coduri unul 1555 iar celalalt 0179 mentionez ca imi face problemele astea si pe benzina dar si pe gpl iar daca ies cu ea in afara orasului cand merg cu viteza mai mare de 110,120 mi se aprinde martorul de la ESP si martorul de la motor si nu mai trage intrerupe cand accelerez va rog sa ma ajutati poate ati mai avut vreo problema asemanatoare
cu respect va multumesc
Skip ads

  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
hai sa te ajut eu.in primul rand aceste erori au mai fost discutate pe forum. la o simpla utilizare a functiei cautare (a se vedea dreapta sus casuta "cauta orice...") am obtinut urmatorul rezultat pt p1555 https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=21027 . pentru cea de a doua eroare foloseste functia cautare. iar pentru aprindrea martorului TC/ESP vezi ca o sa ai niste erori si acolo stocate. insa pentru a le citi va trebui utilizat un tester. de asemenea, tot la un tester, sa iti interpreteze si parametrii de functionare ai motorului, sa vada cam de unde sa inceapa cu rezolvarea problemelor.
  • vale46

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ms pentru ajutor! la tester a dat o eroare la senzorul de detonatie care a fost desfacut dupa motor dar lam pus la loc, a dat o eroare la sonda lamda care am zis ca a avut un fir intrerupt si o alta eroare la debitmetru de aer
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
aflasi cauza cea mai probabila pentru p1555: debitmetru.
Skip ads

  • vale46

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Codul 1555 din ce am citit pe net pare ca este de le clapeta de acceleratie am dato aseara jos si am curatato dar acum de dimineata tot sa aprins martorul cu chieia chiar nu stiu ce sa mai zic astep pareri de la voi
multumesc mult
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
poti capata eroare pe clapeta din cauza debitmetrului, deoarece acesta da niste valori gresite, care sunt interpretate eronat, care se coreeaza cu informatiile primite de la alti senzori, si de aici eroarea.
  • vale46

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Aha am inteles multumesc mult osa incerc cu un alt debitmertu dar ma gandesc daca asi lua unul de la dezmembrari sa nu fie bun
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
ia de la cineva cu acelasimotor ca al tau, si vezi cum merge, cum se comporta, maiapare eroarea.
Skip ads

  • vale46

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2015

  • Mesaj Privat
sa incerc sa gasesc pe cineva sa pot face o proba cu un debitmetru buna am facut astazi testul cu pedalele si mia dat 6 coduri
p1555,p0170,p0100,p0110,p1525,1550
Sincer ma cam sperie si ma intreb poate sa fie doar un lucru din acceste desecte sau toate ?offff
va salut numai bine !
  • vale46

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Deci am schimbat debitmetrul de aer cu unul nounu a mers ba chiar merbea mai prost,am pus unul la mana doua tot prost merge am pus masina pe tester si toate functiuneaza in parametri normali. Sonda lamda , injectie .aprindere.catalizatorul este bun dar ECU inregistreaza erori la sonda lamda ,la debitmetru la clapeta de acceleratie la nu stiu ce senzor de temperatura de pe motor. Mecanicul a zis ca crede ca este ECU defect si imi aduce unul la mana a-2 luni
Voi ce ziceti e posibil sa fie de la ECU? si de aici toate erorile aste in total 6 coduri
  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
ECU se poate repara
  • vale46

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Pai mecanicu a zis caaaaa Nu se repara ca are lipituri reci
Skip ads

  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
vezi aici http://reparatii-ecu.info/
  • vale46

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Mersi mult am vb chiar acum cu dansul si ramene sa fac azi o proba cu un alt ecu sa vad daca e sigur problema de la el si daca da il sun si vad cum fac. multumesc inca o data. cu respect !
  • scorpion67

  • Mesaje scrise: 109
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Zafira 2001 z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Feb 2010

  • Mesaj Privat
Succes!
  • vale46

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema a fost de la ECU am luat un alt ECU de la dezmembrari pretul 300€ acum masina merge ok
multumesc tututor pentru ajutor
va salut
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR