Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
In nici o lista oficiala cu uleiurile aprobate pentru respectivele norme, nu am vazut vreun ulei Kaufland. Ca zic ei ca indeplinesc norma e fix pix! Cine sunt cei de la Kaufland pe piata uleiurilor ca in cazul in care nu le indeplinesc sa aiba de suferit? Daca vorbeam de un producator serios era altceva, dar asa.......

Nu bag asa ceva in motor nici daca sunt platit!
Skip ads

  • mr_x4you

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Timis
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Kaufland nu e producator, e distribuitor. Producatorul e Power Oil din Karlsfeld/Germania. Si uite-l aici in lista de uleiuri aprobate de Mercedes: https://bevo.mercedes-benz.c...en/229.51_en.html Oicum, cum am mai zis, nu isi merita banii.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai si cine iti garanteaza ca in bidonul de la Kauf e acelasi ulei ca in bidonul de Power Oil High-Tech Super Combi 5W30? De unde stii ca nu se folosesc alte baze de ulei si alti aditivi?

Atata timp cat uleiul in sine nu are omologari, si mai ales ca vorbim de un ulei ce e produs/distribuit de un supremarket, penrtru mine e fix pix!

Un exemplu banal e: daca pastele vandute sub sigla Kauf. sunt produse de Barilla, crezi ca au aceiasi calitate? Iti zic eu ca nici pe departe!
  • FBogdan

  • Mesaje scrise: 495
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2006 Z20LER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut!

Sunt, m-am intors de curand la marea familie Opel, ca proaspat posesor de Zafira B 2.0 Turbo (cod Z20LER) si am nevoie de sfatul colegilor cu privinta la uleiul de motor pe care ar trebui sa-l folosesc.
Masina a mers cu un ulei american Amtecol pana s-o cumpar. Nu stiu exact caracteristicile lui si daca e bun, cert e ca nu se gaseste decat la un importator din Brasov si e cam la pret de Castrol.
Stiu 100% sigur ca km afisati in bord nu sunt reali ~ 125.000, pentru ca pe tester in CEM are ~165.000 km si nici de aia nu sunt sigur, ca uzura de pe volan si schimbatorul de viteze mie-mi indicau peste 200k km.
Ca sa fiu eu sigur, i-am facut un schimb de ulei si fitre, insa observand niste pierderi pe la garnitura capacului de la tacheti si pe la garnitura baii de ulei, domnul la care am dus masina m-a sfatuit sa pun un ulei mai ieftin pana rezolvam pierderile si sa observam daca mananca sau nu ulei. Stiu ca este acceptat un consum de ulei de circa1 litru intre schimburi/
Am pus ulei GM 10W40 momentan, ca sa nu-mi para rau dupa bani daca il pierde si mananca.
Ce ulei pun posesorii de motoare 2.0 Turbo benzina cu peste 200.000 km ? Am studiat putin axa cu came cu 2 mecanici diferiti si ambii au spus ca arata bine, nu are uzura si nu pare ca motorul sa fi functionat fara ulei. Masina e prezentata aici >>> https://www.clubopel.com/vie...r=asc&start=0

Multumesc frumos!
Bogdan
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Nu vreau sa monopolizez discutia/topicul dar vad ca nu ai primit nici un raspuns. In functie si de buget poti merge pe un Eneos Sustina 0w50 (95cS la 40gr. cu 17.3cS la 100 gr.), Yacco Lube FR 5w40, Valvoline SynPower 5w40, Fuchs Titan Race Pro S 5W40, etc. . Dupa ce rezolvi scurgerile de ulei, vezi cum stai dupa un schimb si in functie de asta te poti orienta spre un 0w40, 5w40, 0w50. Ceva mai multe detalii: https://www.clubopel.com/viewtopic.php?t=135709

Cat despre Amtecol ai ceva detalii aici: pentru piata din SUA http://amtecol.com/getatAutomotive-Lubricants/GASOLINE-ENGINE-OILS/Super-life-9000N- si pentru Europa http://amtecol.com/getattachment/Product/Automotive-Lubricants/GASOLINE-ENGINE-OILS/Super-life-9000N-Euro-1.
  • citu
  • Suspendat
  • 59 mesaje
  • din 02 Apr 2015
  • Corsa 2013 a12xer
  • Bucuresti
  • citu

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2013 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Din ce am citit pe aici inteleg ca e mai mare stresul decat uleiul in sine.
eu folosesc mobil1 0w40 new life ca atat m-a dus capul si am ramas la el, masina e de corvoada , buna la orice plimbari la piata, la munca, in concedii si oriunde am nevoie.
masina are 71000km si de aproape 59 000km folosec mobil1 fara probleme.
motor a12xer euro5.
  • liberlamare

  • Mesaje scrise: 3,539
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Zafira 2006 1.9 DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2007

  • Mesaj Privat
citu a scris:Din ce am citit pe aici inteleg ca e mai mare stresul decat uleiul in sine.
.

adevar graiesti.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Cei care detin un diesel cu DPF la un kilomeraj de peste 150k km in care neamtul a calarit masina cu schimb LL, nu prea ar fi deacord cu voi. Cand voi lua o masina noua, voi folosi ulei GM schimbat la cat zice producatorul si restul consumabilelor la fel! De ce? Pentru ca nu pune nimeni pret ca ai ingrijit masina (conteaza sa fie cat mai ieftina) si pentru ca nu fac mai mult de 100k km in 5 ani! Pana atunci voi incerca sa folosesc consumabile de calitate si reduc extrem de mult intervalul de schimb ca sa prelungesc viata motorului si DPF-ului ca sa nu scot bani prea multi pentru intretinerea unui SH. Bafta.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Fuchs Titan XTL:

Fuchs Prospekt XTL_A_oil_technology_2014
  • underground

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut,


Ma poate ajuta cineva cu o recomandare pentru un schimb de ulei? Am un Astra H 1.7 cdti din 2005 cu 103.000 km. Ultimul schimb l-am facut la 87.464 (stiu e mult) cu un Castol 10W40 ales de mecanic.

M-am hotarat sa-mi aleg eu filterele si uleiul de data asta asa ca as vrea o recomandare vis a vis de marca si tipul de ulei (eventual un site cu preturi mici). Daca-mi recomandati si un producator de filtre, va sunt recunoscator Smile (stiu de MANN, Bosch, etc)

P.S. Majoritatea km ii fac in in oras



Mersi
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Dupa cele spuse de tine, merge un 0w40 (Mobil1, Valvoline SynPower, Shell Helix Ultra, Divinol Syntholight, Ravenol Super Synthetik Öl), depinde ce iti ofera mai multa incredere. Filtre MANN, Mahle Original (nu knecht) sau Bosch, unii zic si Purflux la cel de combustibil ca ar avea hartia mai fina, dar eu cred ca tot pe Mann, Mahle sau Bosch o sa merg. Cat despre site de piese mai ieftin, cauta pe compari.ro, iti poti face o idee la ce cauti.

P.S: Schimba mecanicul sau cel putin nu il mai lasa pe el sa decida aspura pieselor si consumabilelor pe care le pui pe masina. Bafta.
  • underground

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Mersi de raspuns Smile Am luat 4 filtre MANN iar pentru ulei mi-au recomandat aia 5W40 / 5L CASTROL Magnatec Diesel B4, deoarece Shell nu aveau iar Valvoline ziceau ca il primesc expirat ei ca nu s-ar mai fabrica ...


Partea usoara am facut-o, ramane aia grea .. sa gasesc un service calumea Smile) (ma gandesc la Autosoft ca sunt langa mine in Militari desi sunt specializati pe roti mai mult)
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Si tu, ca un bun consumator de altfel, i-ai crezut! Macar nu ti-au dat un Edge, dar de, probabil e mai mare comisionul pe care il primesc la Magnacucu.

Auzi vrajeala, nu se mai fabrica Valvoline! Smile Superb!
  • underground

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Cica daca am mers pe Castrol pana acum, sa merg si de acum Very Happy

Anyway, sigur e mai bun decat ce am acum in motor (20k km / aproape 2 ani).

Thanks again.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
http://www.total.com.ro/en/b2c-lubhome1.html

Reclama e parfum! Laughing
  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,832
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Pt dpf trebuie musai C3.
Daca eliminam dpf-ul, care ar fi varianta mai buna? Bineinteles cu un raport calitate -pret rezonabil.
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Un ulei de calitate MB 229.5, Porsche A40, etc. sau chiar si unul C3 dar care contine aditivi solizi (MoS2 de ex.), sau Bor.
  • underground

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2015

  • Mesaj Privat
Salut!


Revin cu o intrebare, lichidul de frana si uleiul din cutia de viteze si cel de la servodirectie, stie cineva cand e indicat sa-l schimbi?
  • Dariescu Claudiu

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2003 Z18xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Jun 2008

  • Mesaj Privat
Lichidul de frana o data la 2-3 ani, uleiul din cutie il schimb odata la 5ani sau 60.000-70. 0000 si cel de servodierectie cam odata la 5 ani.
  • doggfatther

  • Mesaje scrise: 185
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Oct 2012

  • Mesaj Privat
tocmai am facut 10k km cu SynPower Xtreme XL-III C3 SAE 5W-30 pe Z19DT - 2005 - 207k km , in specificatiile producatorului zice ca se schimba la 2 ani sau 30k km , am facut cam 60% extern , sa-l mai tin pana vine frigu sau sa fac schimbul ?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Chestionar

Ce ulei folositi?
GM 27%
Valvoline 6%
Castrol 16%
Mobil1 10%
Motul 11%
Ravenol 5%
Liqui Moly 8%
Shell 1%
Aral 4%
Total/Elf 0%
Wolf 2%
Fuchs 0%
Eneos 0%
Q8 0%
Havoline 0%
Schaeffer/RedLine/Bardahl/Renewable/Amsoil/Penrite, etc 1%
Altele 2%
369 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR