Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Problema in ansamblu e simpla.
Daca la diesel GM ai de unde alege respectand cerintele , la benzinare e mai greu putin. Cam toate 5W30 vin automat cu norma C3 la pachet. Cele si cu norma LL-A-025, si mai putine.
O sa-mi spuneti de Dexos 2. Bine.

@Borsy - lasa fitzele de miresuca! Eu , chiar printre randuri am invatat cite ceva de la tine. Si de pe CO si din alta parte a netului.

Ai deschis un topic - atunci ocupa'te de el ! Cine crede ca poate mai mult si mai bine, perfect, sa deschida un topic mai bun !
La criticat ne pricepem toti !

Din pacate experienta mi-a demonstrat ca uneori chiar mecanici foarte buni, la capitolul uleiuri fac recomandari prostesti. De vanzatorii de uleiuri nu mai vorbesc. Si atunci este nevoie de citiva care "se mai stiu" cu astea.

E adevarat, m-am tot ofticat pe postarile pline de fise tehnice si recomandari in lant .......ca sa ce ! Ca sa intre "romanii" in valuri dand-o pe 10W40 ca asa a zis mecanicul sau ca el asa a facut si a fost "multumit" ! Pai cine trebuie sa fie " multumit" : omu" sau motorul ?
Intr-adevar, te loveste descurajarea cand vezi aici motoare bune cu 10W, DPF fara C3 sau invers, benzinare de 15 ani cu ulei " pt motoare scanteie de inalta performanta/ultima generatie", schimburi facute la 20 mii km sau vesnica suspiciune ca esti agent de vanzare uleiuri.
Am fost si eu criticat si suspectat ca as fi agent pt simplu fapt ca folosesc X-cess, poate si eu am suspectat pe altii la un moment dat - in fine, face fiecare ce poate si cum poate.

Ca si concluzie, este nevoie de toti aici "la uleiuri", este si loc asa cum este nevoie si de fise tehnice dar poate si de mai multe experiente descrise cu diferite marci.
Skip ads

  • CatalinGh

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Salutare,

Am nevoie de un sfat de la voi 😊.
Am facut schimbul de ulei la masinã dela profil si a aparut un zgomot din zona stânga jos a motorului. Am pus gm 5w30 , însã conform cãrtii ei s-a pus doar 10w40 iar masina are cam 170k , daca or fi reali. Zgomotul este gen hârº-hârº, nu se aude foarte tare si nu este influențat de turatia motorului, sa fie de la uleiul mai subtire pe care m-am pus?

Multumesc!
  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Masina ta a avut un ulei prost ( ca vascozitate ) si drept urmare si tu i-ai pus un ulei tot prost.
Cu 5W30 bine ca doar harshaie si nu bate !

Nu stiu, ai DPF ? (filtru particule )
Daca nu ai ( si probabil asa e ) si daca ai bagat GM dexos 2 inclusiv norma C3, atunci e clar cu ce indura motorul ala.

Vezi de un 5W40 ( cere sugestii pt marca aici - eu nu fac sugestii desi se stie ce as spune) si daca cumva ai DPF , vezi sa aiba norma C3. Daca nu ai DPF, atunci C3-ul e otrava pt motorul tau.

Si vorbesc din experienta nu din citite pe net.
  • CatalinGh

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Nu am DPF si da, am pus GM dexos 2 recomandat de producator...
Bun, acum as vrea sa pun Liqui Moly sau Motul. Parca nu as da chiar 220lei pe ala dar daca merita o fac...

LE: Mersi Aries. Ti-am urmarit posturile, chiar as vrea parerea ta Smile
LE2: O sa pun Motul 8100 X-cess, ajung pana in 2mil cu tot cu schimb si aia e.
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
LE2 - BINGO ! Smile
  • CatalinGh

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Da Smile , nu am luat in seama ca trebuie sa schimb si filtrul
  • cornel35

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2015

  • Mesaj Privat
buna seara !

mi-a venit din belgia un opel astra h 1.4. / 2008 , 76.000km la bord , benzinar.
obligatoriu vreau sa ii schimb toate filtrele , uleiul , antigelul , lichid frana si lichid servo.
am posibilitatea sa ii pun ( gratis , il am de la un prieten care lucreaza la un magazin de piese auto ) ulei valvoline synpower extreme 5w-30 , mst c3 , fabricat februarie 2015 , are si aprobare de norma dexos 2.
e un ulei ok pentru un benzinar de 1.4 ? sau sa ii pun un mobil 0w-40 sau ravenol 5w 30 ?
cel putin la valvoline am avantajul ca economisesc cam 150-170 ron cat as da pe mobil sau ravenol , multi cunoscuti au zis ca e un ulei ok si pentru un benzinar desii este mai indicat la diesel-uri cu filtru de particule sau catalizator.
multumesc pentru raspunsuri !
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
@cornel35 Salut ! Eu as pune Mobil1 0w40 .Are norma ce-ti trebuie gm-ll-a-025 , plus altele mai bune (Porsche A40 etc) , ACEA A3/B3/B4 .

http://www.mobil.com/Romani...w_Life_0W-40.aspx
Skip ads

  • cornel35

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2015

  • Mesaj Privat
multumesc marius !

si eu ma gandeam serios la mobil 1 0w-40 sau eventual la un ravenol 5w-30.
pe de alta parte , am avantajul ca valvoline-ul synpowerextreme 5w 30 mst c3 nu ma costa nimic , acuma nu stiu in ce masura ii face rau aceea norma c3 , opelul fiind benzinar , sunt cam in ceata , unii spun ca ar fii ok altii ca nu este in regula .
din nou multumesc pentru raspuns si link.
  • Axxell

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

@cornel35
Ia sa (re)vedem un pic ce este cu norma asta C3 :

Norma ACEA C3 - Stable, stay-in-grade oil intended for use as catalyst compatible oil in vehicles with DPF and TWC in high performance car and light van diesel and gasoline engines, with a minimum HTHS viscosity of 3.5mPa.s. These oils will increase the DPF and TWC life. Warning: these oils are unsuitable for use in some engines. Consult owner manual or handbook if in doubt.

ACEA C3 oils are designed for use in high performance gasoline and light duty diesel engines where advanced aftertreatment systems such as Diesel Particulate Filters (DPFs) and Three Way Catalysts (TWC) are used.
ACEA C3 oils are typically SAE 5W-30 or SAE 5W-40 based on API Group III base oils. The main physical and chemical requirements for ACEA C3 are shown below:
Requirement Method Unit Limit
HTHS viscosity CEC L-36-A-90 cP ≥ 3.5
Sulphated Ash ASTM D874 %wt ≤ 0.8
Phosphorus ASTM D5185 %wt ≥ 0.070 and ≤ 0.090
Sulphur ASTM D5185 %wt ≤ 0.3
Evaporation loss (NOACK) CEC L-40-A-93 % ≤ 13
Total Base Number ASTM D2896 mgKOH/g ≥ 6

Cam asta este pe scurt despre C3, se observa ca nu se refera exclusiv la motoarele diesel ci este si pentru motoarele pe benzina cu TWC.
Astra mea Classic II (G) din 2007 are TWC, asa ca banuiesc ca si Astra ta H din 2008 are.
In cazul acesta, daca vrei Mobil 1 0W-40 orienteaza-te catre varianta ESP.
Dar in cazul tau ( personal nu sunt fan-ul uleiurilor 5W-30 dar asta e o exceptie ), chiar poti sa folosesti linistit Valvoline SynPower Xtreme MST C3 5W-30, care dupa ce ca este un 5W-30 performant mai este si gratis Wink
Plus ca acum a cam venit iarna deja, daca nu te va multumi poti sa-l schimbi la primavara/vara.
  • cornel35

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2015

  • Mesaj Privat
salut axxell ,

raspunsul tau documentat cred ca m-a linistit , inteleg ca e chiar ok uleiul valvoline synpower extr 5w-30 mst c3 , am avantajul ca este si " mokka " - sa nu fiu inteles gresit , daca era contraindicat imi luam alt ulei dar asa il pun cu sufletul impacat , adevarul ca sunt cam la vale cu cheltuielile luna asta ( si masina , si taxe pe pfa , si cadouri de mos , samd ).
despre 5 w -30 am inteles ca ar fii cel mai ok la un benzinar sub 100.000 km , in belgia masina a avut numai schimburi cu 5w-30 , ulei de reprezentanta gm dexos 2 , pe de alta parte din ce am citit pe aici multi zic ca ar fii ok un 0w-40 datorita verilor calduroase.
oricum il pun acuma , il schimb la vara in iulie inainte de a pleca in concedii , pana atunci face si 10.000 km.
multumesc din nou axxell , multi km fara probleme !
  • citu
  • Suspendat
  • 59 mesaje
  • din 02 Apr 2015
  • Corsa 2013 a12xer
  • Bucuresti
  • citu

  • Mesaje scrise: 59
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2013 a12xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Aries a scris:Masina ta a avut un ulei prost ( ca vascozitate ) si drept urmare si tu i-ai pus un ulei tot prost.
Cu 5W30 bine ca doar harshaie si nu bate !

Nu stiu, ai DPF ? (filtru particule )
Daca nu ai ( si probabil asa e ) si daca ai bagat GM dexos 2 inclusiv norma C3, atunci e clar cu ce indura motorul ala.

Vezi de un 5W40 ( cere sugestii pt marca aici - eu nu fac sugestii desi se stie ce as spune) si daca cumva ai DPF , vezi sa aiba norma C3. Daca nu ai DPF, atunci C3-ul e otrava pt motorul tau.

Si vorbesc din experienta nu din citite pe net.


nu C3-ul distruge motorul ci vascozitatea aleasa, nu s-a demonstrat pina acum ca un ulei cu norma C3 distruge un motor.
din cate se observa uleiurile cu norma C3 sunt mult mai echilibrate, dar depinde de marca folosita.
ca nu putem compara gm dexos 2 cu motul xclean 5w30 , valvoline mst 5w30 sau total ineo 5w30 la capitolul calitate, asta e altceva.

am in jur de 3000 km cu vatoil syn gold 5w40 , deocamdata se comporta bine motorul cu el..
Skip ads

  • Aries

  • Mesaje scrise: 890
  • Locatie: Bihor
  • Masina: Astra 2002 y17dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Crezi ca ai devenit expert in uleiuri citindu-l pe @Axxel caruia in urma cu 1-2 luni ii cereai sfaturi ?
Eu m'am referit sa-i raspund strict colegului @ CatalinGH si m-am referit la " ulei prost" amintind de vascozitate + C3 vis-a-vis de Z17DTH.
Ai folosit la un diesel fara DPF un ulei cu norma C3 sa vezi cam cum se simte ? Asta daca ai niste simturi mai dezvoltate si sti ce sa auzi la un motor.

La benzinarele "voastre" in care bagati C3 , nu ma pronunt sus si tare desi ca parere proprie personala eu n-as baga.
De fapt la amici, cunostinte si prieteni cu motoare mai modeste gen Z16XE ca recomandare am evitat uleiurile C3 si am cautat impreuna alte variante in functie de fiecare motor in parte si gradul lui de uzura.
Ps - si GM si-a dat cu firma-n cap cu laudatul lui ulei - Dexos 2 , bun la toate si oricand.
Pe dupa ce ca era slab acum il fac si prost.

Si un alt PS - din pacate folclorul si sezatorile virtuale ne pun mintile pe bigudiuri.
- mi-a cazut pe mana masina lui sora-mea, Golf 5, diesel, 2.0, tip motor BKD, 2007.
Dupa 2 minute de mers cu motorul cald am intrebat despre ulei. Pai motorul ala (PD) facea mai urat ca tractorasul meu obosit plus ca la forja, pt 2 secunde, aleatoriu se aprindea martorul ulei.
Evident ca avea C3 cum am si banuit din start. A trebuit sa duc munca de lamurire ca nu are DPF si la botul calului i-am bagat X-cess.
Motorul s-a linistit enorm si s-a inviorat simtitor. Si eu vb din experienta ( aceeasi exp am avut'o si cu y17 si cu y20 ca astea s-au nimerit ) nu din citate teoretice virtuale.
  • CatalinGh

  • Mesaje scrise: 78
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Aug 2015

  • Mesaj Privat
Am pus motul, parcã e altceva. Si meseriasul care mi-am pus gm nu mi-am pus tot bidonul ca cicã intra doar 4.7 in motorul asta, ma mirãm eu de ce e la minim mereu.
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Baieti o rugaminte, care stie un ulei bun pentru matizul nevesti-mii.acum am bagat un gm 5w30 sa vad daca consuma .a facut deja o mie si ceva si vad ca se mentine nivelu.stiu ca nu e opel da tot din familia gm e😊😊😊.eu ma gandeam la un motul ceva...
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Matiz are motor de Tico, merge 5W40 maxim 10W40 dar de firma, mai putin cei care vor sa intre pe piata cu made in germanica.
  • _nita

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Apr 2015

  • Mesaj Privat
gyenes pentru Matiz ai urmatoarele variante:
Valvoline MaxLife 5w40, SWD Rheinol Primus HDC 5w40, Fuchs Titan Supersyn 5w40, Shell Hellix Ultra 5w40 GTL, Yacco VX1000 5w40, Ravenol VST 5w40 ,Ravenol HCS 5w40,Vapsoil 5w40, Total Quart 9000 5w40, sunt doar cateva exemple de uleiuri full saps A3B4 pe care le poti folosi.
sau poti alege un Petro Canada Europe 5w40

10w40 nu prea e recomandabil iarna in motor, din cauza ca are PP mic si se face gros cand e foarte frig afara. Mai bine mergi pe un 5w40 full saps de calitate, este net superior lui 10w40
  • gyenes

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Timis
  • Masina: Zafira z1.8xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2012

  • Mesaj Privat
multumesc de info
  • Axxell

  • Mesaje scrise: 63
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2007 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Salutare,

@gyenes
Pentru Matiz in principiu trebuie uleiuri full saps, deci fara uleiuri C3 ( de data asta ).
Trebuie insa luat in considerare si faptul ca motorul masinii despre care vorbim nu este chiar la fel ca unul de 1.6 sau 1.4 din punct de vedere al solicitarilor. Cel dintai trebuie sa functioneze intr-un regim de turatie mai mare decat un motor mai mare si mai relaxat si are nevoie de un ulei mai rezistent in timp sau de unul normal insa schimbat mai des.
Pe forumurile dedicate am gasit ca, pentru Matiz se foloseau mai demult uleiuri 10W-40 si 10W-30, dar destui oameni de acolo folosesc acum uleiuri 5W-40.
Colegul _nita, a dat exemple foarte bune, am sa dau si eu cateva variante mai uzuale/clasice si unele mai de buget ( chiar daca unele s-au mai dat deja ).

MOBIL
Mobil 1 New Life 0W-40
Mobil Super 3000 X1 5W-40

VALVOLINE
Valvoline SynPower 5W-40
Valvoline MaxLife Synthetic 5W-40

Variante bune raport pret/calitate :
SHELL
Shell Helix HX7 5W-40 - asta nu l-am gasit la noi dar am gasit varianta cu C care e foarte buna, s-a mai vorbit de ea in primele pagini ale topicului.
Shell Helix HX7 C 5W-40 - pana in 30 ron bidonul de 1L
Shell Helix HX7 10W-40 - pana in 25 ron bidonul de 1L
http://lubematch.shell.co.u...z_796cc_EFt8PdzCU
Seria HX7 sunt semisintetice, dar unul ca Helix HX7 C 5W-40 bate la fund multe asa zis sintetice noname si chiar nume mari mai cu pretentii.
Seria Helix Ultra si Helix HX8 sunt full sintetice.
Exemplul dat deja HX7 C 5W-40 ( si pe care l-as incerca eu ca prima optiune pentru Matiz ) :

Pe langa HTHS de 3,6 ( fata de 3,5 minimul normei A3/B4 si C3 ) mai are si un VI de 182 ( calculat ) si TBN cel putin de 10 - dat de minimum acceptat de norma A3/B4

Si de ce nu si un exemplu de top full sintetic cu baza GTL - Shell Helix Ultra 5W-40 care se poate gasi si la un pret foarte bun.

Variante de buget - primul fiind un OEM pentru Daewoo
MANNOL
MANNOL 7711 O.E.M. 5W-40 API SN/CF - aprox 60 ron bidonul de 4L

MANNOL Elite 5W-40 API SN/CF - aprox 75 ron bidonul de 4L

MSDS-urile celor doua, MANNOL 7711 OEM 5W-40 si MANNOL Elite 5W-40 sunt practic identice ca idee, chiar daca difera preturile.

PS Craciun Fericit tuturor !
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Eu am avut un Tico pe firma, motorul este identic doar ca la Matiz au pus IAC, injectie si bobina de inductie, evident si un fel de calculator, poti intra cu opcom sa vezi coduri eroare si sa le stergi, doar atat.
Din 1997 si circula si acum fara segmentari sau butoaie de ulei, numai ulei Castrol Magnatec 10W40. Partea proasta la Matiz este tabla, deh produs in romanica, parca mai slaba ca la Tico.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Uleiuri, Lichide si Carburanti

Chestionar

Ce ulei folositi?
GM 27%
Valvoline 6%
Castrol 16%
Mobil1 10%
Motul 11%
Ravenol 5%
Liqui Moly 8%
Shell 1%
Aral 4%
Total/Elf 0%
Wolf 2%
Fuchs 0%
Eneos 0%
Q8 0%
Havoline 0%
Schaeffer/RedLine/Bardahl/Renewable/Amsoil/Penrite, etc 1%
Altele 2%
369 voturi

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR