Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J
  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salutari,

De cateva saptamani tot imi "vanez" si eu un model Astra J, diesel. Dupa cateva incercari nereusite, astazi am fost sa vizitez un exemplar la Autorulate Bucuresti (Sos. Alexandriei). Masina este absolut minunata, ingrijita, aproape nerulata in Romania (a stat foarte mult pe bara, in parc acolo). Anuntul este aici: http://www.autovit.ro/opel-astra-C33212031.html

Masina arata exact ca in poze. Mi s-au prezentat cartea service si toate documentele aferente, plus niste facturi recente efectuate la Radacini Motors.

Am fost cu VIN-ul la Radacini sa o verific, si acolo am constatat prima chestie mai dubioasa. In baza lor de date, masina figureaza cu niste revizii destul de vechi, din 2014 (cam cand a fost adusa masina in Romania), si anume cu niste cablaje la injectoare. In rest mi-a zis baiatul de acolo ca nu apare nimic. Totusi, cei din parc mi-au aratat facturile si pe carte era revizia efectuata, cu stampila Radacini, etc. Se poate ca, daca de exemplu, revizia sa se fi facut la alt service decat cel la care am fost eu (am mers la cel de pe Bd. Timisoara), sa nu apara in baza de date? Sau se poate sa nu-mi fi zis baiatul de acolo tot istoric? (nu am dat nici un ban, nu mi-a cerut) Maine am facut programare la ei sa o verifice mecanic-electric.

Masina este, dupa cum ziceam, un model Astra J 2.0 diesel, 165cp (motorul de pe Insignia) - in jur de 160.000 km, VIN: W0LPF6EN6BG002512

Ati mai intampinat de "probleme"? Stie cineva daca oamenii de acolo sunt de incredere? Pe net am gasit un topic de pe forumul Alfa Romeo in care se zice ca sunt samsari si "aranjeaza" masinile.

Orice sfat e binevenit! Multumesc.
Skip ads

  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
te salut colegul tdrCT . Este bine sa te duci cu un cunoscator intr-ale masinilor la verificat pt ca din cauza entuziasmului sa nu cazi prada neatentiei. In germania am vazut masina impecabila la 300kkm interior -exterior( dar totusi avea acei km ) . Eu am avut probleme cu astra luata de noua ( mai putin motor si cutie -- este benzina - la care reparatia e mai ieftina oricum ca la diesel) . Dar la diesel atentia trebuie sa fie si mai mare pt ca ai niste subansamble care daca se strica costa bine gen pompa inalte , injectoare ,egr , dpf , volanta bimasica , etc. Incearca sa negociezi cu ei , eventual sa obtii ceva garantie ( trebuie sa fii atent garantia cine o acorda -- ei ca firma , reprezentanta opel sau un servis cu care ei au un contract de agreere , si cam ce acopera acea garantie ) . Eventual cauta pe net defectiuni posibile ale acestui tip de motor , si verifica asa ceva la masina .Bafta si ne mai auzim
  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut si mersi de raspunsul rapid! Garantie ofera ei 1 an de zile, nu am intrebat insa daca ei ca firma, sau vreun service partener. Cert e ca mi-a zis clar ca 1 an de zile am garantie la motor si cutie. Pretul l-am negociat la 8500, avea placutele fata putin duse.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Daca vrei sa o iei trebuie verificata din bara in bara inclusiv test de vopsea --daca a fost lovita sau chituita pe undeva . Vei avea multe de verificat pt ca e putin probabil ca la acesti km sa nu gasesti ceva , care sa te ajute sa mai scazi din pret. Oricum sunt servisuri in Buc care pot sa-ti faca aceasta verificare amanuntita --foarte profesionist . Ai grija cu verificatul la reprezentante pt ca nu prea se omoara , iar verificarea e cam empirica . Sunt niste chestiuni pe care trebuie neaparat sa le verifici cum ar fi directia ( inclusiv unghi de fuga ,etc ) , presiunea pe cilindru , si turbina , daca exista cumva span pe insatalatia de alimentare , daca sistemul ambreiaj-volanta e ok etc,etc. Vezi ca sunt niste saituri dedicate pt cumpararea masinilor care te invata ce sa verifici la un auto atunci cand o cumperi. Bafta .
Skip ads

  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Daca stii vreun service de genul, cu oameni care stiu ce fac (si ideal prin sector 6 sau 5), ar fi minunat. Am zis reprezentanta ca nu prea stiu alt loc.. Sad
  • mihnea_alex

  • Mesaje scrise: 239
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Salut .
Probabil ai vãzut ca și eu caut un opel astra j .
Am luat și eu în calcul cumpãrarea mașinii adusa din afarã ,dar dupã câte am citit și auzit de la prietenii am renunțat.
Eu o sa mã duc peste 2 sãptãmâni la opel auto rulate . Chiar dacã dau mai mult pe masina ,am siguranțã cã sunt km reali ,și îmi oferã și garanție la ei.
ÃŽn legaura cu masina pe care dorești sa o cumperi ,arata f bine ca aspect ,dar ai grija sa nu fie aranjata pentru vânzare.
Revizia ,dacã a fost fãcutã la reprezenta, apare în orice Baza de date opel din Europa (cel puțin eu așa știu ). Deci aici e ceva putred . Ai grija sa nu fie cartea service falsa (trasa la imprimanta ). Daca ai posibilitatea ia cu tine o carte service de care știi ca e originala și compara stampilele ,materialul hârtiei etc.
masina are ceva km (nu zic ca nu sunt reali ,dar orice e posibil) .ai grija ca e diesel ,și la 160.000 de km s-ar putea sa ÃŽți faca belele DPF.
o verificare o poți face și la orice itp ,testeazã frânele și totațe cele .
oricum du-te cu ea sa o verifice cineva din bara în bara .
nu accepta service -uri pe care ți le recomanda ei .
ÃŽntreabã unde îți oferã garanția de 1 an. Mai mult ca sigur o oferã la un service partener care poate fii dubios.
Ai grija ,mie mi-au spus mulți , ca dealerii (nu reprezentanta ) sunt niște samsari bine îmbrãcați .
Sport la achiziție .


Ultima modificare facuta de mihnea_alex la Mie 28 Jan, 2015 9:08 pm
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Din pacate exact nu pot sa-ti spun . Cautat pe net , vorbit cu ei si lamurit. Sau eventual daca ai un prieten mecanic, sau inginer auto , conteaza tare mult. Bafta .
  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
O sa merg maine si-o sa vad. Ce-o fi o fi! Sincer, si sa aibe 200k km tot as lua-o, ca pana la urma imi dau ei garantie. Doamne ajuta Very Happy
Skip ads

  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Testele la reprezentanta sunt de tot rasul. Cand am adus-o pe a mea din Belgia, am dus-o la revizie si aveam numere rosii. Au inceput pe acolo ca e suspecta masina, ca are km prea putini, ca nu apare o revizie in baza de date, erau extrem de seriosi. I-am lasat sa-si termine aberatiile dupa care le-am spus sec: Sunt primul si singurul proprietar al acestei masini! Au facut ochii mari si le-au disparut cuvintele din gura.
Oricum, nu mai dau pe la ei, imi caut alta reprezentanta in zona.
  • alex_mih

  • Mesaje scrise: 118
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2011 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Tu stii colegul tdrCT. Sper sa-ti iei o masina buna si sa te bucuri de ea .Toate cele bune.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
La cum arata masina in anunt si felul cum este prezentata, sigur are vreo 200k rulati. Cei 100.000 km sunt intorsi de la 200.000 iar Vin-ul e pus la cacealma.
  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Buna dimineata! Am incercat si eu sa verific VIN-ul de pe site, si intradevar, pe unele site-uri imi zice ca e invalid. Totusi, ieri fusesem sa vad si alt model: http://www.autovit.ro/opel-astra-C34700667.html - iar acesta are poza la sfarsit cu cartea. Si VIN-ul de aici aparea "invalid", deci nu stiu ce sa mai zic.

Ideea este ca baietii de acolo mi-au zis ca masina n-a mai fost rulata din vara, de cand a lasat-o proprietarul la ei. Si tind sa-i cred aici, ca masina avea in bord un anunt in care pretul era aproape 11.000 EUR (pus de nu stiu cand). Prost am fost ca n-am stat sa verific si seria de pe masina, am zis ca cea de pe site e legitima. Vom vedea astazi ce si cum! Very Happy

P.S. am sa insist ca pe contractul de vanzare-cumparare sa fie trecuti si nr de km. ai masinii; daca cumva descopar in viitor ca sunt dati inapoi, sa-i pot actiona in judecata.
Skip ads

  • Daniel

  • Mesaje scrise: 2,831
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A17DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Dec 2004

  • Mesaj Privat
Masina aia e la vanzare de asta vara. Si are 160 hp: nu e motorul nou. Inainte de a face pasul, citeste pe forum despre acest motor. Apoi vezi daca merita.
  • diablo46

  • Mesaje scrise: 174
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Jan 2015

  • Mesaj Privat
O sa-mi expun si eu parerea despre achizitionarea unui autoturism:
1. Nu va grabiti, asteptati si 3 luni daca e nevoie.
2. E bine sa aveti banii deja disponibili, daca ai oferta de nerefuzat sa nu o ratezi.
3. Nu va axati pe un singur model de masina, puneti-va in minte cateva modele rezistente, mai ales daca o cumperi cu multi km.
4. Nu cumparati de la oameni care nu sunt de incredere (cum e proprietarul asa e si masina), puneti multe intrebari si o sa vedeti ca mincinosul da din colt in colt.
5. Nu va grabiti, e cel mai important.

Asa am reusit sa cumpar un astra j a14xer din 2011 la pretul de 7.500 E cu 4.600 km (incredibil, nu?). La reprezentante SH pretul era de 12-13.000 E, iar o firma de asigurari o evalueaza la 11.000 E. Singurul obiect inlocuit pe masina a fost bara fata pe Casco. Singura investitie pe care am facut-o au fost rotile de iarna. Desi imi doream o skoda diesel pentru ca e cea mai durabila masina, am ales masina asta pentru ca este nou nouta la jumatate de pret. O oferta mai buna nu puteam gasi nici daca mai asteptam un an. Am gasit aceasta masina dupa doua luni de cautari intense.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Din poze, prima masina arata bine si e destul de dotata la pretul asta! Ai pe ea cam tot ce iti trebuie mai putin AFL. Masina e fabricata in aug. 2010 in Polonia pentru Franta. http://ecat24.com/opel/catalog/vinsearch
Totusi, pretul mi se pare destul de mic pentru dotarile si km pe care ii are. Ceva cred ca nu e in regula, zic eu. Trebuie o verificare amanuntita a masinii pe partea mecanica si electrica, a istoricului, accidente (elemente inlocuite, vopsea). Verifica si seria motorului sa fie cea originala 17605007. La garantia pe care ti-o da, dealerul trebuie sa iti specifice in scris la ce componente (sa iti detalieze, nu la modul general) ale motorului si cutiei se da aceasta garantie (eventuale excluderi) si ce service asigura garantia.
Eu am acelasi model de Astra J, A20DTH fara navi si piele dar cu AFL, 100.000km, cumparata din Romania (inca in garantie extinsa) si nu as da-o sub nici o forma la pretul asta.
  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am fost la Radacini, verificat masina mecanic-electric. La partea mecanica au zis ca doar placutele fata trebuiesc schimbate, la partea electrica i-au gasit 14 pagini de erori (nu glumesc). Partea buna e ca masina ramasese fara baterie la un moment dat (e din vara in parc), si de aici si erorile de computer. Le-au sters, au repetat testul si totul era ok.

Masina a fost in leasing 3 ani, e luata din Franta (nu Germania), toate reviziile din carte au coincis cu cele din reprezentanta. Distributia e schimbata de asemenea in vara, nici nu cred ca o mai schimb eu. Totul pare roz la masina asta, jur. E absolut minunata. Maine merg cu banii si o iau acasa. Mai trebuie sa vorbesc de garantie si cam atat. Bine, si partea cu inmatricularea ma cam depaseste dar sper sa fie totul ok si ajung si la "problema" aia.

Am fost la un test drive si sincer n-am mai trait pe pielea mea vreodata asa ceva. Efectiv m-a dat cu capul de tetiere. Masina tragea incredibil de bine Very Happy

Revin maine cu mai multe informatii! si daca totul decurge ok poate cu primele poze! Very Happy
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Jantele pe 17" nu apar in cartea masinii, nu are A/C Automatic, geamurile spate nu sunt electrice, nu are Navi. La kilometri pe care ii are si tinand cont de cilindree, as da maxim 8000 eur pe ea. O sa fie dureros cu RCA-ul. Suspect si faptul ca a fost inmatriculata acum 1 luna si deja e de vanzare. Nu lasa euforia sa puna stapanire pe tine.
  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Nu a fost inmatriculata acum 1 luna - ea e din 2014 in Romania. A fost adusa de un baiat si rulata 10-20.000km in Romania cateva luni, pana in vara, cand au scos-o la vanzare pentru ca baiatul respectiv si-a luat alta masina. Masina o voi trece pe numele parintilor direct, eu aveam pe numele meu fosta masina (un Megane 1.6 benzinara, din 2007) si plateam 1400 RON pe 6 luni RCA. Never again.
  • cldmarinescu

  • Mesaje scrise: 265
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2010 A13DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2011

  • Mesaj Privat
Pe cartea masinii este o stampila RAR cu data de 22 Decembrie 2014. Inseamna ca pana atunci nu a fost inmatriculata pentru ca nu avea cum fara carte. Povestea pare si ea cusuta cu ata alba.
  • tdrCT

  • Mesaje scrise: 55
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ohhh stai, scuze, este o confuzie la mijloc cldmarinescu! Eu vorbeam de masina neagra, din primul post. Pe asta alba am vazut-o mai demult, e FOARTE dubios proprietarul. Nici n-am mai tinut legatura dupa ce-am vazut-o prima oara. Mi-a si zis ca n-are carte de service. Nu, eu in mesajele de mai sus vorbeam de masina neagra. Aici: http://www.autovit.ro/opel-astra-C33212031.html
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra J

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR