Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Va salut....
Am un opel astra H , Z1.7 DTH (101cp) , cu o cutie de viteze cu 5 rapoarte si as vrea sa montez alta cutie cu 6 rapoarte.Acum.....am gasit o cutie cu 6 rapoarte tot de pe un astra H,dar cu motrizare Z1.9 DTJ si care are in jur de 190.000km.
Prima intrebare ar fi legata binenteles de compatibilitate.Merge pusa de pe 1.9 DTJ pe 1.7DTH?Si daca da ce modificari mai trebuie facute?
Si a doua intrebare,tinand cont de uzura merita schimbata?Cutia in sine functioneaza impecabil,dar tinand cont de uzura risc sa apara probleme?
Va multumesc!
Skip ads

  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Da de ce te-ai chinui atat doar ca sa ai o viteza in plus....eu spun ca nu se merita
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
aia in 6 trepte e M32. Fugi de ea ca dracu' de tamaie, sunt subdimensionati niste rulpemtni pe acolo, te costa reparatia de te bufneste plansu'
Sezi bland cu aia in 5 trepte. Recomandarea mea
  • seftaka

  • Mesaje scrise: 1,184
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Astra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Oct 2011

  • Mesaj Privat
Mai bine iei alta masina cu cutie in 6 trepte! Sunt mai multe diferente, gen volanta, sisteme de prindere. Oricum nu prea ai unde sa ii dai si treapta 6, care este recomandata de la 120 km.h in sus
Skip ads

  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Am gasit o cutie cu 6 trepte la un pret bun (vreo 1200lei) si ma gandeam ca daca ma duce pana in 2000lei toata treaba as pune-o.Dar daca voi ziceti ca e cu probleme si mai e si mult de modificat ma las pagubas.Eu credeam ca doar o dau pe a mea jos si o montez pe aia,eventual cu mici modificari!
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Salut,

Eu am mers cu astra de 1,7 101 cp cutie in 6 si mi-a placut cum mergea. A 6 ea i-o poti da fara probleme si la 90 la ora fara ca motorul sa fie subturat.
Parerea mea este ca daca ti-ai pus ceva in minte e bine sa-ti urmezi visul. Inafara de cutie iti trebuie si kitul de ambreiaj complet. Ia in calcul ce ti-au spus colegii legat de fiabilitate cutiilor cu 6 trepte. E posibil sa iei teapa si sa mai bagi ceva bani in reconditionarea ei. Din ce am citit oiva rulmentul de a 6-ea care spun mecanicii ar fi prost dimensionat. Si daca esti hitarat sa faci modificari verifica daca gasesti kit de conversie al ambreiajului in volanta simpla. S-ar putea sa iesi in aceeasi bani cat dai pe unul original sh
Bafta
  • george_eu25

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2012 A1.7 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Sep 2010

  • Mesaj Privat
Multam Tiaz,dar daca mai trebuie pe langa cutie si kitul de ambreaj,eventual si volanta,ies deja pe la 4000lei,ceea ce e cam mult pentru un moft.Ca asta e pana la urma,un moft.A 6-a o sa o dau probabil de cateva ori pe an,iar daca merg subturat stau sa curat EGR.
Deci in concluzie pica toata treaba!
Va multumesc pentru ajutor si pentru sfaturi!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR