Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • eddy_edy

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Galati
  • Masina: Astra 1999 X14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2014

  • Mesaj Privat
Am un opel astra g din 2000 x14xe , masina daca o accelerez foarte usor sau daca merg constant cu ea (nu conteaza treapta de viteza),are momente cand imi da in nas , dar nu tot timpul(numai cand vrea ea ) ,nu e influentat de faptul ca e motorul rece sau cald,daca ii dau talpa in momentul ala masina nu are nimic , trage normal cum trebuie ... nu stiu ce sa ii mai fac , ce solutii aveti pentru problema asta,masina facea asa si inainte de schimbarea distributiei...sa fie cablu ala de la acceleratie cu problema ?
Skip ads

  • luciraica

  • Mesaje scrise: 2,000
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Oct 2011

  • Mesaj Privat
cauze posibile>
clapeta de acceleratie (a se curata)
EGR-ul (a se curata si verifica)
Filtre aer/carburant
neetanseitate admisie (furtunasele de la c;apeta sunt OK?)
  • blondu8523

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Aceeasi problema am si eu,la opel astra 1.6 motor 8 valve,doar k la mine se ingatuie cand vreau sa o calc mai tare sau cand urc o panta.am si ceva fluctuatii la relanti.am pus de curand gpl,iar cei de acolo au observat k masina nu merge bine si mi-au spus ca am probleme de aprindere,au gasit bujiile crapate(ceramica).am schimbat bujiile si degeaba,urmeaza fisele,sper sa nu le schimb degeaba.
  • alin_v

  • Mesaje scrise: 90
  • Locatie: Timis
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Jul 2012

  • Mesaj Privat
schimba filtru de benzina
Skip ads

  • blondu8523

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pai si dc e pe gaz?!
  • madalinsolea

  • Mesaje scrise: 8
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut baieti,
De curand sunt posesorul Opel Astra G, aceeasi problema am avut o si eu la inceput....in treapta a doua pe la 1500-1700 turatii imi dadea in nas...apoi in treapta a 5-a nu se mai accelera peste 1700 turatii...dadeam inferioara si tragea cum trebuie....am pus testerul pe ea si mi a dat eroare la EGR...l-am schimbat si acum totul e ok....din ce zici tu, cred ca aceeasi problema e si la tine. E destul de scump, m a costat 600 lei...de curatat, nu stiu ce sa zic...iti merge un timp scurt apoi din nou face probleme.
Numai bine si spune ne care a fost problema si solutia Smile
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
@blondu8523 aveam la fel, era din cauza ca raport aer/combustibil era haotic (imi intra mai mult gaz).
am insistat cu reglajele si totul e ok.
@madalinsolea si eu am patit cu egr , dar l-am curatat cu triumf, acum n-are cum sa se mai murdareasca pt ca merg pe gaz.
  • blondu8523

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2014

  • Mesaj Privat
rhydin,sa merg din nou la cei care au montat instalatia si sa o regleze din nou?eu am tot vorbit cu ei si mi-au zis ca am probleme legate de aprindere,bujii,fise,apoi dupa ce le rezolv,sa revin la ei.am schimbat bujiile,acum intentionez sa schimb si fisele.
Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
inainte aveai problemele astea? eu nu, doar dupa montare, odata ca avam misfire la greu, desigur mai intai am probat doar pe benzina sa vad daca mai am, pe benzina nu mai aveam nimic, dupaia dadea in nas, curatat egr, pe benzina nu mai aveam pe gaz da, scadea nivelul la antigel, ei ziceau ca e normal, alt service zicea ca nu e normal, am descoperit ca au folosit furtune de mantuiala care pierdeau apa, asta se rezolva viner. Indicatorul de gaz imi arata ca e goala butelia cand eu o aveam pe jumatate, deasemenea sonda o sa fie inlocuita tot viner.
Dar am tot mers sa faca reglaje, acum nu mai am nici misfire, nici dat in nas nimic.
Dar ti-am zis eu inainte nu aveam problemele asta.
Bujii sa folosesti ce-ti recomanda producatorul, nu dealea "special de gaz sau cu iridium"
  • blondu8523

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Deci inainte,pe benzina,aveam intradevar ceva probleme,dadea putin in nas doar knd plecam de pe loc,acum am trecut pe benzina si nu imi da in nas cum se intampla pe gaz,am mers turata cu ea si a fost ok.am schimbat si fisele si degeaba.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
dar missfire sau ce ziceai ca ai, iti da pe benzina?cati KM ai decand ai pus GPL?
ce instalatie gpl ai montata?
in prima faza poti incerca sa cureti egr!
sunt destule discutii pe forum despre egr cum si ce.
  • blondu8523

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pe benzina nu face asa.am o instalatie tomasseto stag 200 si abia am montat-o saptamana trecuta(500-600 km).a facut asa de la inceput,de cand am montat-o iar cei de acolo au spus k tre sa imi rezolv problemele de aprindere(bujii,fise).azi i-am sunat,le-am spus k le-am schimbat si mi-au zis sa vin la ei .
Skip ads

  • blondu8523

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Am rezolvat problema,am fost sa imi regleze din nou instalatia de gpl si acum e ok.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
sa inteleg ca nu mai ai nici erori la aprindere nu?
mie trebuie sa-mi schimbe computerul de la gaz pt ca ala nu da informatii corecte, acum am butelia goala, dar imi arata ca este plina.
dar asta saptamana viitoare pana il aduce pe garantie.
  • blondu8523

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2003 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Pai am schimbat bujiile si fisele(bineinteles k bujiile nu sunt bune deoarece au 4electrozi si trebuia cu 1),dar pana la urma au mai facut niste reglaje si vaf k merge bine,la fel ca pe benzina,trage foarte bine,nu mai da in nas,dar la relanti tot se simte o fluctuatie,si pe gaz si pe benzina😏.mie nu mu se aprinde becul rosu cand raman fara gaz,face acel zgomot si trece pe benzina.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
Fluctuatii la relanti am si eu. Si pe benzina si pe gaz
  • alex_gabriel

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
rhydin, indicatorul de pe multivalva buteliei indica bine? E acel ceas mic. Ala primeste informatia direct de la plutitorul de pe multivalva. Vezi sa nu te puna sa platesti degeaba alt calculator, totusi nu e asa ieftin.
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
alex_gabriel, nu! indica maxim, a fost schimbat si ala, degeaba
Nu platesc nimic, se schimba pe garantie.
Javrele de la deva spuneau ca este normal sa arate asa! astia de la Vumar din Tg-Jiu au zis ca n-are cum, nu indica nici corect dar nici ca in cazul meu, fac plin merg 50km si afiseaza butelia goala, acum ca e goala imi afiseaza ca este plina Smile
  • alex_gabriel

  • Mesaje scrise: 52
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Cum sa fie normal? Smile) Butonul cu indicator (cel de pe care comuti de pe gaz pe benzina si invers), e adevarat, nu indica niciodata exact exact. E orientativ. Dar trebuie sa indice destul de bine si ala. Cel de pe multivalva e cel mai aproape de adevar Pot fi mai multe cauze... Plutitorul...Sau poate au pus senzorul de la alta multivalva, si nu se pupa cu asta. Trage-i de urechi Smile
  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
de schimbat a fost schimbat to ce se putea,mai putin computerul.
Stiu si eu am zis la fel, daca era normal atunci era doar un singur led si cu asta basta, dar nici la rezervor nu indica.
Cand au pus instalatia, am fost de fata cand au desfacut pachetul,totul era montat ca sa zic asa, instalatia am luat-o de la AGR!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR