Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Naikkon

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 ze16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut opel-isti.
de vreo cateva zile am observat ca cand dau sa plec din treapta 1 masina se balbaie. adica pleaca mai greu dupa loc si ia viteza relativ lent.
mentionez ca in celelalte trepte merge uns , fara trepidatii sau alte artificii.
posibil sa trebuiasca aerisit abreiajul sau nush ca nu ma pricep
Posibil sa fie si de la sofer (fost posesor de diesel) si cred ca e de la jocul pedalelor, in fine cam ce simtome apar cand te lasa discul de ambreiaj ?

L.E
Z16SE model/an 2001
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Din descrierea pe care ne-ai adresat-o, problema nu e de la ambreiaj, categoric. Problema este ca atunci cand apesi talpa la maxim in treapta 1, amestecul nu este bun si in felul asta primeste prea multa benzina, fie prea putina,si apare senzatia de inecare a motorului. De regula, sonda lambda e responsabila de acest amestec, daca pui testerul pe ea sa te uiti la ce valori iti da. Am un prieten care la fel a patit, si pe tester sonda lambda avea valori variate (la relanti), nu constante. Cand 800 , cand 400, cand 300, cand 500, normal ea trebuie sa masoare nivelul de oxigen dar valorile tre sa fie cat de cat constante, mai ales la relanti. De pe loc cand apesi talpa la maxim, nu da sa se inece motorul si apoi usor creste turatia ?
  • Naikkon

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 ze16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
salut multumesc de raspuns dar nu imi face asa ceva. am facut testul pedalei si nu am inregistrate erori.
totusi cred ca e de la mine nu stiu ce sa zic..... sau ma lasa ambreiajul
  • Naikkon

  • Mesaje scrise: 106
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Astra 2001 ze16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
azi acest simptom sa manifestat si mai tare ! o intrebare kitul/volanta ambreiajul poate sa dea aceste trepidatii in treapta 1 ?
numai la treapta 1 observ aceste trepidatii in celelalte trepte/marsaler nu face asa
  • alex_paval

  • Mesaje scrise: 620
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Signum 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2009

  • Mesaj Privat
Un ambreiaj defect inseamna asta : Creste turatia dar viteza nu, fenomen de patinare -->Click aici<-- sau nu mai pleaca masina de pe loc. Descrie mai bine problema, eventual fa un video cu problema, altfel nu ne putem da seama...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR