Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am si eu o nelamurire referitoare masina mea..un opel vectra b 1.6 16 v xel din 1996.Problema a inceput dupa ce am schimbat distributia,un pic mai fortat ca m-i s-a rupt cureaua in mers.Dupa ce am schimbat toate supapele ca vreo 8 erau indoite,semeringuri,pompa de apa si altele am plecat cu masina de la service.Am facut vreo 160 km si a inceput sa mearga in 3 pistoane...verific si constat ca era prima bujie din dreapta....nu-i nimic ca oricum nu l-e schimbasem de mult.Am schimbat-o cu alta pe care o aveam de rezerva si gata.Dupa un drum de vreo 25 km...stupoare a inceput sa mearga iar in 3 pistoane.....verific si de data asta gasesc vinovata bujia a treia din dreapt .EEEEIIzic ia sa ma duc sa cumpar un set de bujii....gasesc cele mai ieftine bujii posibile 40 ron setul si le schimb pe toate.Fac un drum de vreo 60 km si cand ajung in fata blocului ...stupoare iar a inceput sa mearga in trei.De data asta bujia nr 2 dindreapta ...am schimbat-o cu alta veche si momentan vad ca merge.Problema este dacae cumva din vina celor care au schimbat distributia s-au e pura coincidenta......ar mai trebui sa imi pice si ultima bujiedupa aparentele mele....o fi ceva legat de motor s-au de proasta calitate a bujiilor?
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Astazi am observat ca bujiile care nu functioneaza sunt pline de ulei deci...in concluzie o posibila cauza ar putea fi semeringurile de proasta calitate
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am scimbat si semeringurile dar problema e de la segmentii de ungere care sunt coxati .Dupa segmentare revin cu amanunte
  • mirco_pludi

  • Mesaje scrise: 68
  • Locatie: Braila
  • Masina: Vectra 1998
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Mai 2012

  • Mesaj Privat
Am segmentat masina care are alta viata acum .Mecanicii mi-au spus ca chiuloasa nu trebuie stransa dupa 500-1000 km ca la Dacia .Voi ce parere aveti?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra B

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR