Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • vectraCz19dth

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut, sunt nou in club ! Prima problema pe care vreau sa o lamuresc cu voi ii urmatoarea :

Am un opel vectra c ,11/2008, z19dth, 150 cp
- in timpul mersului cand acceperez imi scoate fum alb pe esapament, cand o tin in frana de motor si accelerez scoate fum alb, nu tot timpul dar ii orbesc pe unii de multe ori ! Am pus testeru pe masina si 2 injectoare sunt pe minus !
Skip ads

  • mirel_ch

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2004 y22dtr
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jun 2011

  • Mesaj Privat
cam la toate z19dth sunt 2 injectoare pe plus si 2 pe minus. fum alb sau negru? cel negru e de la motorina nearsa si in general la motoarele acestea, fumul il scoate de la egr infundat sau amestec motorina -aer necorespunzator. La motorul de 150cp mai sunt unele problema cu clapetele de la admisie, care se rup tijele.
  • vectraCz19dth

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Fum alb, turbo ii in parametri, egr la fel ! Ma gandeam sa schimb injectoarele ! Ce zici !?
  • vectraCz19dth

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Admisia am schimbat-o cu totu de 1-2 luni !
Skip ads

  • PunctAlbastru

  • Mesaje scrise: 293
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2002 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Mai ai bonul de la ultima alimentare cu carburant?
  • iulian1971

  • Mesaje scrise: 7,081
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2008 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Dec 2006

  • Mesaj Privat
vectraCz19dth a scris:...Am pus testeru pe masina si 2 injectoare sunt pe minus !

Ceva erori pe motor ?
Cu DPF-ul cum stai ?
  • MRV SaS

  • Mesaje scrise: 85
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Vectra 2006 Z1.9DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Feb 2011

  • Mesaj Privat
ai de lucrat la injectoare...ori le repari pe alea... ori altele.....alte probleme ai...trage masina ?
  • vectraCz19dth

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Cu dpf afta problema, acum 1 an am schimbat senzoru de la DPF, circul mai mult in oras, mi se aprinde un bec in bord o data la 1 luna si imi zice ca DPF ul ii saturat 120% , ii fac regenerare si il duce la 70, daca ii mai dau o data , tot 70% ! L-am dat jos si nu ii murdar !
Skip ads

  • vectraCz19dth

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Alte erori nu am !
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
mirel_ch a scris:cam la toate z19dth sunt 2 injectoare pe plus si 2 pe minus. fum alb sau negru? cel negru e de la motorina nearsa si in general la motoarele acestea, fumul il scoate de la egr infundat sau amestec motorina -aer necorespunzator. La motorul de 150cp mai sunt unele problema cu clapetele de la admisie, care se rup tijele.
Frate daca nu stii de ce spui vorbe aiurea...FUMUL NEGRU...motorina in exces in cilindri si arsa...FUM ALB ...motorina in exces nearsa sau lichid de racire(apa sau antigel)......cum poti spune ca fumul negru este motorina nearsa!!!!!????
Shocked
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
intrebare pentru autorul topic-ului:
daca motorul se incalzeste bine (sa zicem ca mergi jumatate de ora in continuu) mai scoate acel fum de care ziceai?

si eu observ uneori cand ii dau talpa sau cand e motorul rece ca mai fumega nitel alburiu asa (un fel de gri mai degraba).

sau daca e vremea umeda, pana se incalzeste bine motorul si evacuarea scoate aburi pe teava.
dupa ce se incalzeste insa, indiferent de vreme nu prea mai vad aburi...
  • vectraCz19dth

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Ok, am facut in jur de 50-60 km si cand intram in depasiri scotea fumu, la rece nu turez masina prea tare ! Temperatura apei era undeva la 80 grade ! Daca nu ma insel erau undeva la 7-10 grade celsius afara !
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu motor rece il consider la sub 80 de grade.
asta e punctul meu personal de vedere.
  • vectraCz19dth

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Mersi ca mai lamurit !
  • alexrosu0589

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Mergi in afara cu a3a si o turezi maxim...dupa o lasi sa revina pana pe la 2500-3000 ture singura in frana de motor si dupa iar o accelerezi...fa asa de 3-4 ori si teoretic incingi filtru si se curata.....nu se regenereaza dar se curata. Eu am un z19dt si dupa o luna de mers in oras si schimb cam pe la 2500-3000 tot fac asa ca imi scoate acel fum alb cand ii dau peste 2500 ture, iar dupa chestia cu a3a nu mai scoate...si se simte masina si mai vioaie. Chestia asta se face la orice masina cu filtru de particule. M-a invatat cineva cu un audi a6. La mine functioneaza perfect, incearca si u.
  • vectraCz19dth

  • Mesaje scrise: 11
  • Locatie: Sibiu
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Am sa incerc mersi, totusi stiu ca filtru de particule se regenereaza daca o ti la 3500 ! Mersi , revin cu un raspuns !
  • alexrosu0589

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Eu sunt din iasi si cand am luat masina aveam probleme cu clapeta de acceleratie si supa ce am reparat-o daca ii dadeam mai tare pe la 3500 ture aparea masinuta si o limita in 2800 ture. Am pua diagnoza si dadea eroare pe filtru. Si un vecin cu un a6 de prin 2008 mi-a zis sa fac chestia cu a3a de cateva ori
Lui i-au spus cei din germania se unde a luat masina. La mine fuctioneaza perfect. SI e mai sanatos cica pentru filtru ca nu se regenereaza atat de des. Dupa ce am luat masina filtru era infundat si mi-am facut regenerarea cu o diagnoza de la delfi si mi-a zis ala ca e infundat 50% ceea ce e bun pt o masina din 2005. Si a inceput sa zica si el de faza cu a3a dar s-a abtinut.....nu mai facea bani:)).
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
@alexrosu0589, toate astea se intampla pentru ca masinile diesel nu prea se simt bine in oras, la mers cu accelerari dese depunerile incep sa apara.
tu facand chestia asta fortezi gazele sa circule pe esapament la viteze mai mari, rupand din drumul lor depunerile aflate pe esapament.
e buna metoda asta in cazul in care mergi predominant in oras.
daca mergi preponderent extraurban atunci faci asta cam degeaba.
  • alexrosu0589

  • Mesaje scrise: 205
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2007 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Stiu. Dar am incercat aceeasi chestie si in alte viteze dar numai intr-a 3a a mers...oricum recomand celor care merg minim 30-40 km zilnic prin oras..Smile
  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Nu stiu cum la voi se regenereaza o data pe luna, la mine face treaba asta cam la ~2 luni jumatate , si merg foarte mult in oras. in manual iti spune sa mergi normal cand intra regenerarea dpf-ului. ce-i drept, de cand s-a mai ieftinit motorina merg cu din aia mai scumpa, iar uleiul e Castrol 5w40 special pt DPF
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR