Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning
  • pepex

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Am un set de arcuri H&R care coboara masina cu 30mm fata si spate. Pe spate am amortizoare Koni reglabile dar nu mai am bani sa imi iau si pentru fata. In concluzie am urmatoarele intrebari:
- Daca pun noshte amortizoare bune - Sachs Advantage - pe arcurile H&R pot avea ceva probleme?
- Stiti unde pot sa gasesc nishte amortizoare pentru suspensie coborata la un pret decent?
- Garniturile de cauciuc cu care au venit Koni-urile - am inteles ca se numesc dumpere - la ce si cand se folosesc.
10x.
Skip ads

  • roBERT

  • Mesaje scrise: 1,724
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Z20LET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Din cate stiu se imperecheaza arcurile si amortizoarele, poti sa faci experimente insa in cazul tau arcurile coboara masina si micsoreaza cursa amortizorului altfel spus amortizorul va lucra mai aproape de limita inferioara cee ce poate cauza uzura prematura.
Presupun ca dumperele folosesc la amortizarea socurilor cand suspensia ajunge la limita inferioara.
Trece modelul de masina in semnatura cine stie poate are cineva piesele care iti trebuie...
  • pepex

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2006

  • Mesaj Privat
Si nishte amortizoare sport aveti idee unde gasesc? Cineva imi spunea ca cele normale pot crea probleme in sensul ca la socuri mai puternice arcul fiind scurt iar cursa amortizorului normala se poate sparge capul amortizorului.
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
Nu se sparge nimic dar se uzeaza mai repede.
Skip ads

  • lucian123

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Puteti sa-mi spuneti ce arcuri sport trebuie sa caut (ca sa-mi cumpar)pt masina din semnatura tinand cont ca eu am acum pachet de drumuri grele ? Sau nu conteaza la ce inaltime e acum, ci doar inaltimea finala dorita ? Si in acest caz, ce dimensiune de arcuri sport trebuie sa caut? Nu vreau ca masina sa "mature" pe jos, dar vreau sa aiba totusi o inaltime de masina "sport", intreb asta pt ca am vazut ca exista mai multe "marimi" de arcuri sport.
Vreau sa-mi pun doar arcuri, lasand amortizoarele stock (am citit ca pt cei care nu doresc sa faca racing este deajuns doar arcurile sport)
Si inca ceva, daca puteti sa-mi spuneti, macar aprox, cat ar fi manopera la montarea arcurilor !
merci.
  • dnt
  • **
  • 51 mesaje
  • din 05 Aug 2006
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Bucuresti
  • dnt

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
Daca te intereseaza arcuri sh am un set de vanzare.Merg cu amortizoarele originale daca iti cumperi -30mm sau -40mm trebuie sa-ti schimbi si amortizoarele(cazul meu).
Pret 250Ron si te pot ajuta si cu montajul( daca esti din Bucuresti)
Cam asa arata masina mea


acum am arcuri -30mm si am garda fata de sol cat un pachet de tigari......
daca circuli cu masina zilnic nu te-as sfatui sa faci pasul asta, eventual ne intalnim sa intelegi de ce.In poza aveam cauciucuri 205/50/16.
  • lucian123

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
m-am zapacit de tot........deci dimensiunea de 30/35/50 mm reprezinta cu cat coboara masina fata de normal sau reprezinta distanta dintre sol si spoiler (sau dintre roata si aripa?) rezultata ???
  • gabonne

  • Mesaje scrise: 1,302
  • Locatie: braila
  • Masina: Vectra 1993 1.7TD
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Sep 2006

  • Mesaj Privat
cat coboara masina fata de garda normala
Skip ads

  • lucian123

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
Am sunat azi la 2 dealeri opel si cand i-am intrebat de preturi pt arcuri normale (ca sport nu aveau) am ramas TAMPIT : Shocked
- radacini motors aprox 12 mil / 2 buc
- erebus: 9 mil bucata

pai frate ma duc si-mi cumpar arcuri sport eibach cu 200 euro toate 4 din magazin frumos cu factura, garantie etc si astia-mi vand o bucata nici cate toate alea sport toate ?????!?!?!?? Shocked ......." sunt GM dom'ne" hotie la drumu mare!!!
  • b28cxh

  • Mesaje scrise: 396
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 1992 C18NZ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jan 2006

  • Mesaj Privat
pai luciane..1..2..3...primul lucru util ca si opelist cred ca e sa uiti de achizitionare de piese de la dealerii nostri.

doar nu te astepti sa fie oameni cumsecade si sa iti dea niste preturi corecte.

oricum nu uita sa te gandesti bine daca garda redusa e ceea ce vrei exact, ca sa nu ne injuri Wink cand vei lovi ceva pe dedesubt.

cum a zis si dnt, depinde foarte mult cat mergi cu masina si pe unde...din pacate tara noastra are niste drumuri "minunate"..cred ca merita sa iti faci timp sa te intalnesti cu el si sa vezi cam cum arata..eu am mai intalnit owneri care au vrut sa fie low-rideri si dupa-aia isi blestemau zilele pe Streets of Bucharest Smile (mai ales cand iti pui si niste spoilere si praguri si iti mai faci praf cate unul din cauza vreunei guri de canal care e la vreo 10 cm mai inalt decat asfaltul Sad )
  • lucian123

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
da b28cxh ai dreptate. O sa-l rog pe dnt daca are timp sa ne intalnim sa vad "problema" cu ochii mei, dar oricum, chiar daca nu o cobor asa mult, tot am sa vreau sa mai scad ceva din inaltimea masinii.......arata de zici ca am cumparat-o sa car marfa cu ea.......(pachetu de drumuri grele) Mad

repede...repede... care sunt mai bune ca am o oferta pt cele 2 :
H & R sau Eibach
pleeeeeeeeeease !!

foloseste butonul EDIT.
nu mai insista cu "nimeni?", "nu stie nimeni?", "chiar nimeni?", forumul functioneaza altfel decat chatul
citeste Regulamentul Forumului
editat de maiandrei

  • dorus

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
luciane.. cum e cu innaltatoarele? daca le dai jos nu mi le vinzi mie? eu am sport dar vreau sa o ridic putin.
Skip ads

  • lucian123

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@dorus: la cate variante am auzit ca sunt ......nu m-ar mira sa nu fie nici inaltatoarele......dar daca se dovedesc ca ele sunt, o sa le dau jos si dupa aia bineinteles ca le vand .....
  • dorus

  • Mesaje scrise: 125
  • Locatie: Alta tara
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Aug 2006

  • Mesaj Privat
lucrian123 , nu ai mai facut nimic cu arcurile alea?
  • mihnea

  • Mesaje scrise: 296
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Oct 2005

  • Mesaj Privat
lucian123 a scris:da b28cxh ai dreptate. O sa-l rog pe dnt daca are timp sa ne intalnim sa vad "problema" cu ochii mei, dar oricum, chiar daca nu o cobor asa mult, tot am sa vreau sa mai scad ceva din inaltimea masinii.......arata de zici ca am cumparat-o sa car marfa cu ea.......(pachetu de drumuri grele) Mad

repede...repede... care sunt mai bune ca am o oferta pt cele 2 :
H & R sau Eibach
pleeeeeeeeeease !!

foloseste butonul EDIT.
nu mai insista cu "nimeni?", "nu stie nimeni?", "chiar nimeni?", forumul functioneaza altfel decat chatul
citeste Regulamentul Forumului
editat de maiandrei



H&R...eu am arcuri H&R si sunt super multumit de ele.In plus am lucrat cativa ani cu firma asta si stiu ca sunt foarte seriosi.
  • D.Mihai

  • Mesaje scrise: 212
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2000 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Nov 2005

  • Mesaj Privat
Eu mi-am pus arcuri sport pe masina din semnatura si pot sa zic ca se comporta muuuult mai bine pe sosea.

Arcurile coboara garda masinii cu 30mm, mi le-am montat cu un prieten si m-au costat 620RON ( setul de 4 ).
  • dnt
  • **
  • 51 mesaje
  • din 05 Aug 2006
  • Astra 2002 Y20DTH
  • Bucuresti
  • dnt

  • Mesaje scrise: 51
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Aug 2006

  • Mesaj Privat
B10XUP a scris:Eu mi-am pus arcuri sport pe masina din semnatura si pot sa zic ca se comporta muuuult mai bine pe sosea.


sa vezi daca iti schimbi si amortizoarele.........
  • lucian123

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2006

  • Mesaj Privat
@dorus: o sa-mi pun arcuri sport pana la urma....
  • Pyter

  • Mesaje scrise: 82
  • Locatie: Moreni
  • Masina: Astra 2003 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Apr 2006

  • Mesaj Privat
Salut!Am facut rost de niste arcuri H&R care au fost pe o Astra Caravan si nu stiu daca se potrivesc pe masina mea (Astra G 3 usi).Pe pagina web H&R pentru modelul meu de Astra sunt omologate alte arcuri,dupa cate am vazut de culoare rosie nu albastra ca astea pe care le detin.Merge sa le montez cu amortizoarele normale pana fac rost de bani sa-mi iau sport?
  • krydoo

  • Mesaje scrise: 143
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 18 Oct 2007

  • Mesaj Privat
eu am pus arcuri eibach pro-kit pe vectra c care coboara garda la sol cu 3 cm, pastrand amortizoarele standard. se modifica radical tinuta de drum comfortul e acelasi, dar trebuie sa ai in vedere pe ce drumuri mergi, cand parchezi langa bordura ( de preferat cu spatele) si o uzura mai accentuata a mortizoarelor.
dar eu zic ca se merita totul pentru tinuta de drum pe care ti-o ofera.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  3. Tuning

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR