Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Voi folositi silicon spary pentru panourile usilor si bord, portbagaj, motor ? Am auzit ca dauneaza plasticelor si la un moment dat exfoliaza straturile de lac sau deterioreaza plasticul cauciucat de pe bord.
Sa fie adevarat ? Ce folositi la cosmetica / curatare mocheta, banchete ?

Pentru micile sgarieturi ale vopselei exterioare am investit in tot ce este disponibil pe piata, pe parcursul discutiei am sa detaliez...
Skip ads

  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Pentru zgarieturi la exterior te sfatuiesc sa mergi la baieti care cu asta se ocupa, cat dai pe diverse produse faci o cosmetica completa la exterior....asta daca nu iti place tie sa stai sa bibilesti la ea.
Eu vreau sa merg prin Martie-Aprilie la un baiat de pe clubmazda care face asa ceva si revin cu impresii
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
carpa umeda si moale ptr praful de pe bord, la fel si ptr tapiterie( plafoniera cu biocarpet(scaune de piele cu servetele speciale piele) . Siliconul nu merge deloc la masinile noi , ii dau aerul ala de masina pregatita de vanzare care straluceste exagerat tocmai pentru a lua ochii! La exterior , la cate pietre am luat de la nisipul aruncat ptr polei , am renuntat sa acopar micile zgarieturi, un polish din cand in cand si ii ajunge.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Da...pentru vopea am luat un polish trotlewax cu creion dedicat culorii, acesta acopera micile sgarieturi din stratul de lac, le umple apoi dai cu polish si iese nesperat de bine. Exemplu la manerul usii ...veregheta, unghii etc dupa aplicare nu se mai vede nimic sgariat. Cu acest creion dedicat culorii poti acoperi si loviturile de piatra din capota.. Este ca un carbune stickul si umple stratul lipsa...genial.

La interior am tot trutlewax spuma activa uscata - scoate orice pata dupa tapiterie sau plastice, praguri etc este de neinlocuit.

http://www.diov.ro/ aici comand cand am nevoie, relativ ieftin, diversificat, calitate
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
canguru a scris:Pentru zgarieturi la exterior te sfatuiesc sa mergi la baieti care cu asta se ocupa, cat dai pe diverse produse faci o cosmetica completa la exterior....asta daca nu iti place tie sa stai sa bibilesti la ea.
Eu vreau sa merg prin Martie-Aprilie la un baiat de pe clubmazda care face asa ceva si revin cu impresii


Ce face exact? Polish si atat ?
Eu ma feresc sa polisez masina nu stiu de ce dar parca m-ar zgaria pe piele pe mine. Daca nu este dusa vopseaua polish ul ii sgarie lacul traiesc cu impresie...o fi gresit dar nu fac la toata masina prea curand.
Am apelat la un polis pe o usa atunci cand un caine mi-a sarit cu labele, ghiarele pe usa si nu mai iesea calciul lui din unghii de pe vopseaua masinii mele.....intr-un final cu polish a iesit.
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
uite aici
http://forum.clubmazda.ro/i...ntretinem-masina/
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Nu am mai vazut asa ceva pana acum , ce face baiatul ala este chiar profi. Se stie cat cere pe o interventie exterior interior ? Din curiozitate intreb. As presupune suma de 1000 ron cred. Materialele pe care le foloseste sunt f. scumpe.


Ultima modificare facuta de hog33 la Joi 05 Feb, 2015 11:18 pm
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Din cate imi aduc aminte dintr-o discutie cu un amic de pe forummazda este undeva la 500 lei exteriorul dar o sa intreb maine exact si-ti confirm
Skip ads

  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:Nu am mai vazut asa ceva pana acum , ce face baiatul ala este chiar profi. Se stie cat cere pe o interventie exterior interior ? Din curiozitate intreb. As presupune suma de 1000 ron cred. Materialele pe care le foloseste sunt f. scumpe.


Vezi ca ti-am trimis PM cu detalii
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
merci
  • ionut.balasa

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa OPC 2012 A16LES
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Incercati produsele de la -Mafra- eu sunt foarte multumit de ele...Pt plastice anvelope si piele le-am incercat pe toate de la ei si sunt f multumit- anul asta vreau sa incerc produsele de la Sonax ceva mai scumpe dar sa vedem daca isi merita diferenta:)
Cat pentru protectia vopselei/lacului folosesc ceara de carnauba dar mai nou folosesc un sealant este mai puternic si dureaza dublu fata de ceara. Nu prea sunt PRO polish doar daca lacul arata foarte rau.
  • florinbucsa

  • Mesaje scrise: 733
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Oct 2008

  • Mesaj Privat
Il recomand pe ovidiu. Intr-adevar stie ce face si e pasionat de asa ceva (il cunosc de pe forum-ul cu acest domeniu)
Skip ads

  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salutare! Cum as putea remedia cateva zgarieturi evidente pe consola bordului unui astra g,2001,in jurul cd player-ului? As prefera ceva facut in garaj,de mine. Poate ca bonus imi puteti da un sfat si pt.zgarieturile de pe manerele exterioare ale portierelor Confused Multumesc.
  • alexbadi

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Dambovita
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Nov 2014

  • Mesaj Privat
recomand spray siliconic k2 e 15 lei un tub
se da cu el s se sterge cu o carpa moala...folosesc(am dat pe toate plasticele din interior) de 2 ani si nu am avut probleme
  • paul_astra

  • Mesaje scrise: 429
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Jul 2010

  • Mesaj Privat
Salut baieti. Am si eu o astra H de vreo luna si ma intreb si eu care ar fi, ce produse folositi voi, pentru intretinerea interiorului. Am tot intrebat la spalatorii si eu nu au decat produse pe baza de silicon, care stiu ca nu sunt recomandate la masinile mai noi. Spune-mi si mie, posesori de astra H, cu ce produse ingrijiti voi interiorul, ca la spalatorii ii las doar sa aspire masina.
  • shoggy

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Exista si vre un silicon mat?
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR