Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • PIonut24

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Ieri am fost accidentat de un individ usor baut (mai mult), nu am rezolvat-o cu politia din mai multe motive ...
Am cazut de acord sa facem amiabila, el recunoscandu-si vina.
Maine dimineata merg la constatare cu el si vreau sa stiu la ce sa ma astept.

Masina mea arata asa
https://s28.postimg.org/erlc...54829585984_n.jpg

Acolo unde apare dunga neagra pe bara, e o spartura/taietura urata si e infundata. Stopul spart cu tot cu suport ... Sasiul usor infundat si la aripa laterala spate cat si la bara.
As vrea sa o repar in regie proprie si sa primesc bani de la ei pentru asta.
Cum se procedeaza ? Preturile cum vor fi calculate ?
Daca imi spune ca imi chituieste bara in loc sa imi cumpere una noua, e normal ?
Se deconteaza cumva si drumurile astea tampite pana la asigurator/service ?
Repet, preturile pieselor si manopera, de unde se scot ? Nu vreau sa fiu pacalit ... din vina unui prost care n-a stiut cand sa stea departe de masina...
Cum ar trebui sa procedez ?
Multumesc frumos
Skip ads

  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
Miine dimineata nu mai recunoaste nimic....eu sper din suflet sa nu am dreptate....AI LUAT TZEAPA!..Amiabila se face pe loc ca e baut sau treaz asta nu conteaza.
  • nanutza

  • Mesaje scrise: 341
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Mergi maine cu el la constatare si faceti actele , poze si ce mai trebuie .Iti alegi un service autorizat care sa aibe contract de colaborare cu firma de asigurari a lui. (iti vor da ei o lista mai mult ca sigur ).

Mergi si repara masina in service si renunta la reparatie in regim propriu .Daca lucrarea face in service 50 milioane tie iti vor da maxim 35 milioane pt reparatie in regim propriu.

Sfatul meu este sa nu pomeniti ca a fost baut ca poate te trezesti ca nu mai vor aia de la asigurarea lui sa te despagubeasca . Vorbeste cu omul mai ales daca este intelegator sa nu deschideti acest subiect .
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,460
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Pai ar trebui sa fie intelegator, ca altfel il paste permis suspendat, dosar penal (accident sub influenta bauturilor alcoolice) si proces pe civil pentru recuperarea daunelor si a cheltuielilor de judecata/etc
Skip ads

  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
daca atunci pe loc nu a facut amiabila, adio faptul ca a fost baut deci ramane doar accidentul in sine si atat. Cat despre reparare eu recomand sa o faci in service ca cine stie ce mai este pe acolo care nu este vizibil din exterior si este mai sigur asa...
  • PIonut24

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am facut o constatare amiabila amandoi pe hartie cu semnaturi cu tot.
Problema e ca mi-am luat teapa, taximetristul respectiv nemairaspunzand la telefon.
Ce pot face ? Nici firmei lui nu raspunde... asa imi zice centralista.
Avand amiabila incheiata intre noi 2 si atat .. nu mai pot merge la politie.
Ce pot face eu in cazul asta ?
Multumesc.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Deschizi dosar de daune in baza amiabilei ! Dar sa nu te gandesti ca se va inghesui asiguratorul sa te despagubeasca fara sa sa vada masina vinovatului sau fara sa dea acesta vreo declaratie.

Etic vorbind nu ar trebui sa te superi daca te faulteaza asiguratorul ca si tu l-ai faultat pe el ingradindu-i un posibil drept de regres daca Politia l-ar fi gasit baut tare .
Si cum ti-am spus si pe softpedia, unde ai deschis acelasi topic , mai grav este ca un posibil alcoolist inca circula legal pe strazi . Am retinut si explicatia ta referitoare la atitudinea politistilor dar nu e o scuza plauzibila.
  • PIonut24

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Te cred ca nu e foarte plauzibila/acceptabila, dar in alta parte nu puteam sa merg sa declar accidentul si nici 20 de milioane nu aveam sa platesc amenda, chiar daca o recuperam dupa prin proces. Eu mi-am facut datoria sa ii anunt, sa le dau datele despre individ. Intr-o oarecare masura, ma simt impacat ca am incercat si am insistat. Ca ei m-au refuzat pe motive absurde ... partea a 2 a.

"Deschizi dosar de daune in baza amiabilei ! Dar sa nu te gandesti ca se va inghesui asiguratorul sa te despagubeasca fara sa sa vada masina vinovatului sau fara sa dea acesta vreo declaratie. "
Maine dimineata ma prezint la asigurator. Care este termenul solutionarii ? Ce pasi face asiguratorul dupa ce ma prezint eu ?
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
-3 luni
- o sa incerce sa dea de betivan . Daca nu da este foarte posibil sa nu fii despagubit pe cale amiabila ci doar prin intermediul instantei .
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
PIonut24 a scris:Am facut o constatare amiabila amandoi pe hartie cu semnaturi cu tot.
Problema e ca mi-am luat teapa, taximetristul respectiv nemairaspunzand la telefon.
Ce pot face ? Nici firmei lui nu raspunde... asa imi zice centralista.
Avand amiabila incheiata intre noi 2 si atat .. nu mai pot merge la politie.
Ce pot face eu in cazul asta ?
Multumesc.
INTREBARE:AI COMPLETAT TIPIZATUL DE LA ASIGURARE...la amiabila???Daca nu ....iti repari masina pe banii tai.....in amiabila nu scrie ca unul din conducatori auto era beat,,,sau daca a-ti scris.....nu mai poti recupera nimic de la firma de asigurari!!!
  • tase

  • Mesaje scrise: 1,985
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Vectra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Sep 2009

  • Mesaj Privat
FRATILOR...bagati-va mintea in cap ....accidentul se rezolva pe loc...amiabila sau 112 ....chestia cu....,,Ne vedrm miine este TZEAPAAAAAAA....au trecut 24 ore nu mai recunoaste nimeni nimic...nu mai fiti .....increzatori....de aia e amiabila....sa se faca pe loc!
  • PIonut24

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Am tipizatul de amiabila facut si semnat in aceiasi zi. El nu s-a mai prezentat la intalnirea cu asiguratorul asa cum am cazut de comun acord amandoi.
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR