Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • bogdan27

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salutare dragi Opel-isti. De vreo 3 luni de zile m-am procopsit cu o Insingnia 2010 Exclusiv 2.0CDTI 130Cp cu volan pe dreapta (de 2 ani sunt in Anglia). problema mea este urmatoarea: am cumparat masina de la un dealer autorizat Peugeot (masina venise asa cum zic ei la ''part exchange'') , am cumparato cu 18000 de mile cu un singur proprietar in stare perfecta de functionare. De la primele zile dar nu tot timpul cand franez si masina se opreste se aude un zgomot ciudat parca un huruit si destul de tare in fata in partea dreapta. Acum 2 zile am dus masina inapoi ca am garantie, I-au facut un test drive si au ajuns ei la concluzia ca zgomotul ar putea fi din cauza placutelor si a discului de frana, mi-au schimbat placutele pe ambele roti pe fata si au rectificat daca pot spune asa discul de frana insa imediat ce am plecat cu masina de acolo la a patra franare cred zgomotul a revenit. Acest zgomot mie imi pare a fi ca de la un burduf ceva ca nu e un zgomot ca de metal cand zgomotul se aude se simt totusi si niste vibratii in pedala de frana. daca ma puteti ajuta cu un sfat sa le pot spune astora de aici cam de la ce ar fi problema va rog din suflet sa dati un reply. Va multumesc!
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Salut,
Posibil ca rectificarea discurilor sa nu fi fost efectuata corect... Idea
  • bogdan27

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc gyzmo, totusi daca ar fi de la disc nu ar trebui sa se auda ca un sunet facut de ceva metalic? Poate pare stupida intrebarea dar mecanica ma depaseste din orice punct de vedere Smile
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
e posibil sa fie si rulmentul, in momentul franarii sa faca zgomot !
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Rulmentul scoate un huruit (zici ca esti in troleibuz) care nu se aude doar la franare, ci zgomotul creste odata cu viteza.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
sa verifice toate 4 discurile...pentru bataile din pedala.
Am intalnit problema asta dupa un drum lung cu discurile calde am spalat masina iar apa rece le-a ovalizat pe fata, bine era o lada in 1918... anii 90 sa fiu mai precis.
  • bogdan27

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Anglia
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Mi-au verificat rulmentul au zis ca e in regula. Eu ma gandesc daca nu e posibil sa fie de la suspensie pentru ca zgomotul se aude in momentul cand masina sa oprit din franat si revine la pozitia normala. Un mecanic de la Peugeot mi-a spus ca ar mai putea fi de la un arbore de angrenare (drive shaft).
  • 99sit

  • Mesaje scrise: 470
  • Locatie: Arges
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Oct 2013

  • Mesaj Privat
vezi daca nu e rulmentul de deasupra telecospului ( fuzeta), in momentul franarii sau virajului poate face zgomot cand e sub efort. Sau daca ai un zgomot mai mare cand dai in gropi la socuri........
Skip ads

  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
bogdan27 a scris:...zgomotul se aude in momentul cand masina sa oprit din franat si revine la pozitia normala. Un mecanic de la Peugeot mi-a spus ca ar mai putea fi de la un arbore de angrenare (drive shaft).


Drive shaft e planetara.
Dar nu prea vad legatura cu oprirea masinii din franare si revenirea la pozitia normala.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
sa nu ai incredere in ei, mecanic peugeot, mecanic opel tot aia....verifica la alt service ! Mie mi-au spus ca este de la soft si nu au ultimul soft sa mai astept si era de la grupul de valve din cutie ! Deci dupa interese te imbrobodesc ...nu poti verifica ..
Oi fi tu in Anglia dar politica este aceeasi !
  • Attreyu

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Aug 2014

  • Mesaj Privat
In volan se simte ceva - vibratii, greutate la virare, etc, ? Daca da, vezi si sistemul de servo - lichid, conducta de servo, etc.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Dar de etrieri, nu a zis nimic?
Poate nu se retrag, dupa actionarea pedalei, suficient(raman blocati), sau poate, sunt ceva probleme la sistemul de glisare... Idea
Skip ads

  • bogdan.enache

  • Mesaje scrise: 1
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Corsa 2008
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2016

  • Mesaj Privat
Salut, am o problema similara cu un opel corsa!

a stat necondus cam o saptamana si jumatate pentru ca a fost in service unde i-am schimbat clapeta de acceleratie.
Cand am luat-o din service dupa cateva franari am observat ca imediat dupa ce masina a frant si s-a oprit, in timpul tangajului aceluia inaitne inapoi se adude un zgomot metalic ciudat, parca tot inspre roata dreapta fata,

voi cum ati rezolvat, ,de la ce a fost?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR