Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • gozmin

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Sunt posesor al unui opel astra h 1.9 caravan , motor Z19DTH 110 kw . Dupa jumatate de an de la achizitie a inceput sa imi bata volanta si am schimbat-o cu tot cu kitul de ambreiaj . Am observat ca la accelerare brusca sau decelerare ( cand dau drumul repede la acceleratie ) se simte un soc care se mai simte si cand apas pedala de ambreiaj( uneori) si la schimbarea din treapta 1 in treapta 2 se simte acel soc. Tin sa precizez ca asta se intamplase si inainte sa schimb volanta . Dupa mai multe cercetari si o turma de mecanici , am ajuns sa schimb si cele 4 tampoane de la motor , evident acel soc nu a disparut . Nu stiu ce as mai putea sa fac . Se poate sa fie o problema si de la montarea volantei? Trebuie reglata intr-un fel anume?Cineva din Iasi daca ma poate ajuta .Multumesc
Skip ads

  • ALpinE1991

  • Mesaje scrise: 48
  • Locatie: Dambovita
  • Masina: Astra 2005 z17dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2013

  • Mesaj Privat
depinde de cum schmbi viteza, evident. daca schimbi la turatie mai mare din 1 in 2 se va simti socul mai tare daca nu te coordonezi bine. si la mine este la fel. stai linistit ca nu ai nici o problema. este din cauza ca ambreiajul nu este al masinii ci este schimbat. Smile si al meu este schimbat si face la fel. nu este defect ci doar "pus in afara fabricii".
  • gozmin

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Azi am programare la reprezentanta OPEL sa vad ce imi spun si aia poate o fi o solutie .
  • gozmin

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2013

  • Mesaj Privat
Am fost la reprezentanta la opel si am urmatorul verdict : trebuie sa schimb capetele de la planetare care vin la cutie .
Skip ads

  • cosmin92

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
socul se simte ca o miscare a motorului? adica parca ar vrea motorul sa plece? ca si la mine se resimte.. dar ma gandesc ca ar fi tamponul antibalans.. sau vreun tampon de la cutie.. nu am ajuns inca sa verific
  • gozmin

  • Mesaje scrise: 18
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2005
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jul 2013

  • Mesaj Privat
cam asa ceva , numai ca eu am schimbat tampoanele si degeaba . problema e capul de planetara spre cutie
  • d0m1n1c

  • Mesaje scrise: 181
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2006 Z17DTL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Cam aceiasi problema o am si eu, in sensul ca in momentul in care iau piciorul de pe acceleratie, masina da in nas destul de urat. Se simte mai tare in vitezele inferioare 1, 2 insa si in a4a sau a5a, dar mai putin,

Curios e ca aseara nu facea asa, Tamponul frontal l-am schimbat, clapeta de acceleratie e si ea schimbata anul trecut ( din dezmembrari ce-i drept) , EGR curatat in vara.
  • cosmin92

  • Mesaje scrise: 87
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Aug 2010

  • Mesaj Privat
se poate verifica capul de planetara daca are joc sau ceva? adica nu prea as vrea sa il schimb degeaba
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR