Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Desi stiu ca Astra G are caroseria galvanizata si ca e garantata la coroziune 12 ani,m-am gandit sa ii aplic o protective anticorozicva in toate cavitatile,
De aceea am deschis acesta discutie,
A facut cineva aceasta?
Ce produse folositi.
Eu ma gandeam la ceara de cavitati gen teroson sau Wurt.
Si daca stie cineva de unde se poate cumpara un pistol pentru ceara cu sonde.
Skip ads

  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salutare stimabililor colegi ,
Sunt posesorului unui Astra g si pentru ca vreau sa am grija de ea (nu imi permit sa o schimb prea curand) am hotarat ca in acesta vara sa ii fac un tratament cu ceara de cavita.
Gasisem in Ardeal niste unguri care fac si restaurari dar candmi-au cerut 500 de epuri pt asta mi-a stat in gat.
Am gasit in Germania ceara Mike sanders 42euro/4kg si pistol 100 euro.
Pe dedesubt dinitrol 77B
Am o rugaminbte , are cineva o schema cu gaurile de introducere a tratatmentului anicoroziv?-sau unde pot gasi?

Merci
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Salut,
Dupa cum zice titlul , vreau sa refac protectia anticoroziva a masinii,
Nu dispun de rampa, groapa sau elevator.
Ma gandeam sa construiesc un dispozitiv de a rastura masina pe o parte pt a o antifona.
A facut cineva asa ceva?
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Sfatul meu este sa inchiriezi o rampa sau un elevator auto, sunt uni care auService mic cu elevator si cu ceva bere se rezolva.
Sa rastorni masina nu suna bine, te poti alege cu altceva.

Sau intreaba in stanga in dreapta de o rampa mai sunt in uzinele vechi, CAP-uri, etc... stau nefolosite.
O sa ramai surprins ca exista una aproape de tine si tu nici macar nu stiai de ea, cam asa a fost la mine.

Poate au colegi idei.
Skip ads

  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Ma gandesc daca batrana fdacie am rasturnat-o pt antifonare de atatea ori si nua patit nimic
si daca gasesc vreo rampa abndonata imi trebuie current acolo.
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Acei 500 euro la final vei spune ca mai bine ii dadeam.
Eu am aflat pe pielea mea ca daca puteam sa duc masina undeva si sa stiu ca fac treaba buna dadeam acei 500 euro luam masina peste 2 saptamani si aia era...
Dar ai nevoie de timp + sa cunosti masina.
Eu am demontat toata masina ce era pe dedesupt, am curatat si dat cu diverse solutii, printre care ceara 3M, vopsea, lac, zinc... si multe altele..

Acum depinde ce vrei tu sa faci...
Daca vrei iti fac un mic rezumat cam ce materiale si scule sa ai si cum sa incepi. Imi lasi un p.m si vorbim acolo
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Ceara 3M - mi-ai trezit interesul.
Cum se aplica sub masina si in ce zone este bine sa o aplici.
Mai exista si alte tipuri de ceara. | ce tip de ceara se aplica pe punte spate si pe suportul la motor in zonele acestea am vazut pe masina ceara, dar de care?
Si unde nu este bine sa se aplice.
Mersi.

@dexter82
Fa si tu o comparatie cat cantareste batrana Dacie + motor si cat cantareste Astra G + motor (este mai greu cred.)
Daca stii ca te descurci rastoarn-o ca pe dacie.
Dar sfatul meu este cel de sus sa inchiriezi un loc, care nu cred ca cost mult pentru o zi de sambata.
  • arachnid

  • Mesaje scrise: 391
  • Locatie: Vrancea
  • Masina: Vectra 2006 z19dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Oct 2010

  • Mesaj Privat
In 2004 la Dacia Solenza am facut un tratament anticoroziv la un service unknown. Tipul a bagat in caroserie , prin toate gaurelele, cu un pistol sub presiune un amestec de vaselina, ulei si parafina, cam trei litri, insistand la praguri, imbinari, puncte de sudura. Pe dedesubt a spreiat cu acelasi amestec, care s-a imbacsit cu praf si a format un strat protector. Masina nu a fost rasturnata pe nicio parte, iar operatiunea nu a durat mai mult de o ora. Masina am vandut o la cineva din familie care o are si in prezent. In timp ce tablaria Loganurilor si nu numai, este rascoapta si roasa de rugina mai ales in partea de jos, caroseria Solenzei e in stare perfecta! Nu mai retin cat a costat dar putin in orice caz.
Singurul inconvenient> timp de cativa ani buni, mai ales vara, se scurgea un ulei cam urat mirositor prin gaurele si prin diverse puncte.
Cred ca se poate aplica un astfel de tratament si la alte autoturisme....
Skip ads

  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
batrana dacie cantarea 940kg astra catareste aprox 1200km cu tot cu istalatia de gpl
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
1200kg
scuze
  • constantin.ionut.397

  • Mesaje scrise: 38
  • Locatie: Olt
  • Masina: Astra 2000 X16XEL
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Va salut am un astra. G si ma gandeam sa bag ulei in paraguri afecteaza cum va paragurile am inteles di n alte postari astept raspunsuri
  • ahappyuser

  • Mesaje scrise: 6,662
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2005 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Apr 2010

  • Mesaj Privat
Ma abonez si eu la discutie. Eu am o Vectra B si la anul vreau sa o sablez eu, cel putin pe dedesupt partea din spate si la usi pana la bandouri.

Va trebui sa o ridic pe o parte, ca pe vechile dacia. Numai ca Vectra mea are 1.385kg, si stau in dubii daca este o ideie buna sa o pun pe o râna (oare rezista, acum dupa 19ani ?). Caci se schimba centrul de greutate si te miri ce mi se poate intampla la ea. Dupa sablare, vreau si eu un tratament cu ceara protectiva pe dedesupt, cei din Germania il fac odata la nu stiu cati ani (conform caietului de service). A mai facut cineva la fel cum vreau sa fac si eu?
Skip ads

  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
exista pe net diverse sisteme de raturnare
  • corsa.timis

  • Mesaje scrise: 490
  • Locatie: Timis
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Eu am protejat pasajele rotilor spate la Corsa mea cu 2 straturi de Kober Hammerschlag peste PVC-ul din fabricatie. La Corsa e problema cu noroiul care se depune la coltul usii spate si rugineste tabla. Am decupat, inlocuit tabla si-am dat si pasajele fara pregatire. A prins extraordinar si noroiul cade la primul jet de apa. Luna viitoare dau si PVC-ul de sub masina, partea de sub rezervor pana la bara spate am vopsit-o anul trecut, si in afara de 2 pete cat o moneda de 5 bani in zona tobei nu se vad probleme. In lonjeroane am bagat jeturi de vaselina diluata cu ulei ars cu o seringa si furtun. In praguri se baga ceara de cavitati, uleiul miroase in interior. Ceara data sub masina sunt bani aruncati, ori dai ceva permanent(Hammerschlag) ori nu arunci banii..Ceara sub masina nu e permanenta...
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
Cei de la dinitrol au pentru dat pe sub masina un produs special .
  • dexter82

  • Mesaje scrise: 220
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2007 Z14XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2014

  • Mesaj Privat
daca cine stie vreun dealer Dinitrol pentru minunata noastra tara.... sa ne zica si noua.
  • LIVIU RS

  • Mesaje scrise: 256
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2006 Z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Jul 2009

  • Mesaj Privat
Salut colegi!Mi-am adus aminte de cand eram copil (pe vremea raposatului)ca meseriasii aveau facute niste dispozitive,destul de sigure ,cu ajutorul carora rabatau masina pe o parte in vederea antifonarii.Am cautat pe net si am gasit o singura imagine.Poate va este de folos si,daca voi avea timp,am sa incerc sa fac un proiect dupa aceasta poza.
Skip ads

  1. Home
  2. Ingrijire si Intretinere

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR