Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina
  • Mustang

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Salut!
1)In urma unor probleme intalnite cu ECU la un Vauxhall Vectra C 1.8 cod motor Z18XE 90kw(122cp) din 2002, am gasit sa cumpar un ecu functional de la un amic (dezmembrari), masina donatoare fiind tot un Vauxhall Vectra C 1.8 din 2003, doar ca nu mai gaseste actele si nu retine codul motorului... el spune ca ar fi 16v...totusi din cate am cautat pe internet, modelul de 140cp...adica 1.8 16v se fabrica incepand cu anul 2006, deci mai mult ca sigur si motorul de pe Vectra C donatoare din 2003 ar trebui sa fie Z18XE 90kw(122cp)fiind fabricat in 2003, corect?
In trecut am avut un Fiat Stilo la care la fel, ecu a inceput sa citeasca/ofere date eronate, in cazul fiat-ului a trebuit sa cumpar toata insiruirea de calculatoare (abs, imobilizator, ecu motor, etc) ... dar in cazul Opel electricianul mi-a spus ca imi trebuie doar ECU motor si codul de securitate al acestuia...ajunge doar acest ecu sa imi trebuiesc si restul pieselor?

Va multumesc anticipat.

Cu stima,
Alexandru.
Skip ads

  • suspended-9452

  • Mesaje scrise: 2,491
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2016 B14XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
E suficient ECU . Acesta trebuie sa fie resetat pt. a putea fi imperecheat sau sa ai codul de securitate la el.
  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Nu are cod securitate
doar ca nu mai gaseste actele si nu retine codul motorului..

Codul de securitate se afla, se citeste softul tau si se scrie al tau pe donator, aici te pot ajuta, iti las placerea daca tot ai op-com sa definitivezi cu configuratia
  • Mustang

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Neamt
  • Masina: Astra 2006 z19dt
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Scuze, exprimarea mea a fost un pic ambigua.
In prima faza vreau sa fiu sigur ca masina donatoare are acelasi COD MOTOR ca si al meu, anume Z18XE ... la acest cod faceam referire...stiu ca la OPEL exista si Z18XE si Z18XER ... amicul care detine masina donatoare nu imi poate confirma tipul de motor pentru ca nu mai are actele. Codul de securitate il are.
Eu va intrebam daca pentru un opel fabricat in 2003 - 1.8 benzina poate fi alt tip de motor inafara de cel ca al meu z18xe...sau pentru calculator nu conteaza ce motorizare este?
Skip ads

  • dancuciureanu

  • Mesaje scrise: 16,457
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Agila 2001 Z10XE + Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Te uiti pe ECU sa fie acelasi cod 5wk9 parca, restul este versiune soft
  • marcone1

  • Mesaje scrise: 54
  • Locatie: Olt
  • Masina: Vectra 2002 1.8 l 122 hp
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Sep 2008

  • Mesaj Privat
xer s-a pus de la 2005 in sus
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Benzina

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR