Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe
  • Gumitsa

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salut,

Am fost implicat intr-un accident Luni 09.02.2015.
Accidentul a fost cu victime , un prieten care era in spate a fost prins intr-e bancheta din spate si scaunele din fata.. (am fost loviti din spate) , Eu voiam sa fac stanga pe o strada fiind incadrat pe banda 2 si un sofer cu o duba renault a intrat in noi motivand ca nu era atent si nu a vazut ca am oprit pentru a face stanga.
A venit politia.. victima a fost transportata la spital , dupa masuratori si prezentarea documentelor am fost dusi la spital pentru probe biologice , am dat declaratii .. apoi politistul mi-a comunicat ca i-a retinut permisul si asigurarea, si o sa fiu contactat de la politie parca sa imi dea procesul verbal si asigurarea lui (daca gresesc imi cer scuze eu asa am inteles) intrebarea mea este ... cat trebuie sa astept sa fiu sunat de politie sa iau procesul verbal si asigurarea , deja este vineri ..

Si mai am cateva intrebari:

Constatarea se face la un service nu ? si daca da eu trebuie sa platesc platforma pana la service si inapoi ? , Pot depune eu actele pentru dosarul de despagubire chiar daca tatal meu este proprietarul si eu conduceam in momentul accidentului?
Si cam cat credeti ca o sa iau despagubire pentru Corsa B din 1994 , motor 1.2 benzina cu 210 000 km la bord?
Scopul meu este sa scot undeva la 1500 euro + epava (Chiar daca inseamna sa ma cert cu constatatorii si sa fac reclamatii)

Voi ce credeti reusesc?

Masina sigur intra la dauna totala las poze atasate



Si aici o poza cu masina care m-a lovit

Skip ads

  • rhydin

  • Mesaje scrise: 1,369
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Astra 2005 Z16XEP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Dec 2013

  • Mesaj Privat
nu poti depune actele fara proprietarul masinii, doar daca ai o imputernicire facuta la notar (costa 65 lei).
Eu am avut pentru a umbla cu ea in RAR, la politie ssmd.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Ma indoiesc in mod major ca o sa iti evalueze cineva masina la 200 EUR (ca sa iei 1500+epava)
Vorbim de o masina de clasa mica (adica care nici noua nu era foarte scumpa) si care are peste 20 ani?
Mai degraba cred ca ti-o vor estima la ~1000 EUR.

Trebuia sa iti notezi numarul agentului. Stii cum il cheama? Du-te la politie si cauta-l.
  • Gumitsa

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2015

  • Mesaj Privat
La RAR si Politie nu cred ca am treaba , RAR a fost facut cand am inmatriculato pe numele lu taicamiu ... Si el e plecat din oras pana la sfarsitul saptamanii viitoare de aia intrebam daca pot depune eu actele ...
Am sunat astazi la Serviciul Judetean de Politie Rutiera Brasov si ei au spus ca pot depune eu actele pentru despagubire deoarece eu conduceam in momentul accidentului.

Cat despre suma de 1000 euro de asta imi era frica si eu tot asa cred ca o sa primesc dar imi doream 1500 + epava deoarece am calculat in felul urmator: 1500 (despagubirea) + 300 (doreste un baiat sa o cumpere pentru piese .. In special motor) + 360 timbru si asa reusesc sa imi iau ceva mai bun

Agentul de politie culmea ca m-a sunat cand eram la spital ca eu il cautam pe prietenul meu si el nu ma gasea sa dau declaratie si m-a sunat cu numar privat , Numele lui parca e scris pe autorizatia de reparatie
Astazi cand am sunat la Serviciul Judetean de Politie Rutiera Brasov , mi-au mai spus ca ma suna ei saptamana viitoare deoarece asteapta rezultatul probelor biologice si dosarul de la parchet (asa am inteles)

Afecteaza cu ceva dosarul de despagubire daca retrag timbrul de mediu inainte de a fii depus sau finalizat ?
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
gumitza, ce vrei tu legat de suma nu are legatura cu realitatea.
In momentul de fata modul de calcul al sumei cu care RCA te despagubeste (in cazul unei daune totale) iti permite sa nu ramai de tot in paguba. Adica cu banii aia aproape iti cam iei ceva echivalent (ma rog, aici depinde nitel si de noroc, dar in mare acolo iesi).
Ori tu visezi sa iei 1800 EUR pe masina ta? Pai de banii aia iei Corsa C, de prin 2001 (vezi preturile de pe piata, si nu incepe cu "masina mea, ingrijita, consumabile la timp, de calitate, etc", ca din pacate astea nu conteaza, evaluarea masinii se face statistic, nu se uita nimeni la husele de pe scaune sau bradutul de la oglinda, doar la vechime, dotari din fabrica, nr km)

Pe de alta parte, cel putin din cate stiu eu, valoarea despagubirii nu are nicio legatura cu taxa de mediu. Nici cu valoarea altor impozite si taxe pe care le platesti, in calitate de fericit proprietar al unui autovehicul. Deci retragerea sau nu a timbrului de mediu nu are cum afecta dosarul de despagubire, insa il va afecta pe un eventual cumparator, daca o cumpara pentru o recarosare
  • Gumitsa

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Masina chiar nu a fost ingrijita deloc , cel putin de mine a fost cumparata doar pentru inceput , dupa ce dadeam lamaiile jos o schimbam si nu incep cu huse si altele ca nu sunt bolnav doar ca am vazut un caz cu un opel corsa care primul verdict a fost de 6000 RON si dupa o reclamatie si o cearta s-a schimbat verdictul la 15.000 RON , si ma gandeam ca masina mea fiind mai veche o sa obtin cam 4000 RON si dupa o cearta si o reclamatie primesc undeva la 6500 RON , si intradevar tine de noroc acum astept sa vad si o sa revin cu un raspuns informativ

Multumesc pentru raspunsuri si pareri
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu poti sa scoti 1500 euro pe o masina care valoreaza sh 1000...
Taxa de tibru ce vrei sa recuperezi din ea? cat a fost? daca a fost pana in 400 euro nu are rost...
Cine a platit taxa timbru? si cand ai platit?

Mare lucru fara propietarul masinii nu poti face legal.

Cat despre asteptat pregatestete sa astepti..., daca au 4 zile nu inseamna nimic:) daca se rezolva totul usor nu erai in RO:)...
  • Gumitsa

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Un vecin pe o masina 2500 euro sh a luat 3500 , taxa e 360 euro si dece nu are rost? sunt si aia bani , timbru a fost platit de primul proprietar , politia mi-a zis ca pot incepe dosarul de dauna si fara taicamiu (proprietarul)
De asteptat la asigurari nu stiu dar la politie saptamana viitoare trebe sa merg sa iau actele (asigurarea lu ala si procesul verbal)
Skip ads

  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu zic sa faci mai multe reclamatii succesive pana iti dau bani sa iti iei un BMW Seria 5! Eu zic sa iti revii cu sumele alea preconizate de tine! Masina aia se vinde pe piata sub 1000 de euro! Ce ai auzit tu sunt povesti cu masini despagubite peste valoarea lor,......... dar o sa vezi tu pe pielea ta mai ales daca asigurare e la carpatica sau euroins!
  • florinianc

  • Mesaje scrise: 1,600
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Astra 2006 Z16xep
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2010

  • Mesaj Privat
deci ai lamaitza in geam... si sigur nu ai nici o parte din vina? Imi doresc sa apara ceva martor care a vazut tot si sa isi spuna si el varianta, sa vedem cum te mai grabesti tu sa scoti bani.
  • Gumitsa

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2015

  • Mesaj Privat
"Fac 50 de reclamatii pana scot 13.000 euro sa imi iau passat cc" , daca incepi cu mistouri pot si eu ... si stam si ne certam pana ne dor degetele , eu am postat aici pentru pareri simple si sincere nu pentru a fii luat la misto era tare greu sa zici : "Nu iei atatia bani !" ?
Am inteles parerea voastra si v-am multumit, nu o sa scot 1500 euro acum tot ce mai ramane de facut este sa astept si o sa vad.

Dupa ce aflu ce suma o sa primesc despagubire o sa postez si o sa vedeti daca a-ti avut dreptate sau nu , si am rugamintea sa arunci o privire la cum s-a incheiat acest caz tot de pe clubopel: Click aici masina aia se vinde sh cu 1500 - 2000 si el a scos 3500 , poate visez eu dar na acum astept ceva official
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Ști cât costa sa recuperezi taxa? Crezi ca te duci ca la magazin?
Poți sa scoți tu taxa dacã a platit ALTCINEVA ?
Skip ads

  • Gumitsa

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2015

  • Mesaj Privat
odata ce taicamiu e proprietar face cerere de recuperare si o restituie .. din cate stiu astea sunt demersurile odata ce e proprietar o poate recupera si se restituie in curs de 45 de zile
  • pustiu_pst

  • Mesaje scrise: 2,954
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2001 z18xe/x16xelT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Nu ști corect. Sau...legea s-a schimbat de acum 6 luni.
Taxa se recupereazã de cine a platit-o atât. De cãtre persoana de pe chitanțã. Ca așa mã gândesc ca poate oricine sa cumpere frontera din perioada când era 11.000 euro taxa și o recupereazã. .Smile
Ãsta cu 45 zile e prima data când aud. Poate cu pile..dar legal nu..Dacã era așa recuperat toți. .
Știu ca era în proiect sa primești bani eșalonat pe 5 ani. Dar în 45 zile nu...poate în 45 zile sa aprobe cererea..dar pana la livrare e cale lunga...noul pripita poate sa afle dacã taxa a fost recuperata, dar ești sigur ca merge sa o recupereze el? Deșii pe chitanțã apare alt nume?
Alt aspect, când a fost plãtitã? Am inteles ca este o perioada care nu poate fi recuperata cu nici un avocat din lume.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Nu va mai bateti capu cu el! Cica a intrat aici pentru " am postat aici pentru pareri simple si sincere" dar defapt le stie pe toate si e foarte informat, gresit dar informat! Lasati-l pe om in lumea lui unde recupereaza taxa platita de altul (pe deasupra si in 45 de zile), depune dosarul de dauna desi masina nu e pe numele lui (asa a zis militianul), asiguratorii platesc despagubiri mai mari decat valoarea masinii dupa ceva contestatii (in romania e treaba asta, ca eu auzisem cu totul altceva)
  • Gumitsa

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Daca pe tine nu te-a agreat statul ce sa zic imi dau eu seama care este motivul si sunt de acord cu el.. si am rugamintea daca nu vreti sa ma corectati si sa ma ajutati nu mai postati gen "buldozer" , cer pareri si raspunde un figurant .. si macar de ma corectai tu si imi explicai tu cum se face .. totusi imi explica pustiu ..
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Mai baieti, potoliti tonul.
Sau vi-l potolesc eu de nu va vedeti!

Gumitza, colegii au dreptate, in cazul unei daune totale o sa fii norocos daca RCA-ul celuilalt va evalua masina la pretul de piata. De obicei ies sub. Din care iei ceva de genul 75% si epava
Iar cu taxa, da, asa stiu si eu, ca poate fi recuperata doar de cel care a platit-o. Ai dat tu vreun leu la stat ca taxa de inmatriculare? Nu, deci ce speri sa recuperezi?
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Sa o luam cu inceputul:

Masina nu are rost sa o duci in service pentru ca este ireparabila cu acte si s-ar putea sa bagi mana in buzunar pentru plata devizului, a parcarii si a tractarii.
Tracteaz-o undeva unde sa fie in siguranta cu cel mai mic pret posibil.

Partea cu vatamarea corporala este foarte importanta si deloc de neglijat . Poate te va ajuta sa negociezi un pret mai bun la despagubirea masinii daca stii cum sa pui problema.

Masina este clar dauna totala si de la asigurator pe cale amiabila nu cred ca vei primi mai mult de 700-800 de euro .

Despagubirea nu se va finaliza pana nu se va lamuri si partea cu vatamarea corporala de catre organele de ancheta . Obligatoriu trebuie scos si certificat medico legal.

Foarte important este si ce asigurator trebuie sa faca despagubirea. Oricum , inarmeaza-te cu nervi de otel , treaba nu va fi simpla !
  • Gumitsa

  • Mesaje scrise: 12
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Corsa 1994
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Ok situatia sta in felul urmator ,

Cel vatamat nu a deplus plangere deoarece soferul s-a inteles cu el la o suma de bani. (mai are rost sa scoata certificat medico-legal in acest caz?)
Masina este acum in incinta unei firme de transport care era in apropierea locului accidentului , dar trebuie sa o iau saptamana viitoare.
Eu vreau sa stiu ce am de facut pas cu pas dupa ce iau Procesul verbal si Asigurarea de la politie.
  • kosfunny

  • Mesaje scrise: 271
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Sintra 1996
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Aug 2007

  • Mesaj Privat
Deschizi dosarul de daune si ....astepti oferta asiguratorului.
Sau duci un deviz de reparatii , il depui la dosar si soliciti sa ti se comunice valoarea maxima de despagubire ...
Skip ads

  1. Home
  2. Legislatie, Asigurari si Taxe

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR