Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • ciupsshar

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
salutare,
Am decodat VIN-ul masinii mele (Vectra C GTS) cu EPC si-mi apare o optiune: XJ2 = sasiu coborat tip sport.
Va rog sa-mi recomandati niste amortizoare de calitate, pentru tipul acesta de sasiu.
Va multumesc!
Skip ads

  • dr_tzyghe

  • Mesaje scrise: 408
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Sep 2014

  • Mesaj Privat
s-ar putea sa ai pana la urma sasiu standard. si eu am un GTS, din 2005, mi-a decodat un coleg de pe forum VIN-ul si imi aparea si mie ca am sasiu coborat tip sport, dar cu softul de la sevice aparea sasiu standard. pana la urma am pus amortizoare KYB, pentru sasiu normal.
  • blue_maniak

  • Mesaje scrise: 953
  • Locatie: Cluj
  • Masina: Vectra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Daca e Vectra GTS te sfatuiesc sa pui amortizoarele sport. Intr-adevar sunt cu ceva mai scumpe, dar nu e foarte mare dferenta. Eu am pus Sachs pe spate acum 5 ani si jumatate si inca se prezinta ok, dupa 40.000 de km. Saptamana viitoare trebuie sa le schimb si pe fata si tot Sachs voi pune. E ceea ce vine pe echiparea din fabrica, la o alta calitate bineinteles.
  • ciupsshar

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspunsuri.
Dupa constatare la service nu este cazul sa inlocuiesc amortizoarele ci cateva bucsi (cate 4 pe fiecare parte). Voi vedea cum se prezinta dupa.
Skip ads

  • ciupsshar

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Am inlocuit de cateva zile piesele din imagine si de atunci am scapat de toate zgomotele care se auzeau la puntea spate. Costul distractiei aprox. 1100 lei incluzanda aici piese, manopera si reglarea unghiurilor.


  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
aveam si eu acum 6 luni un zgomot dubios pe spate, nimeni nu stia ce sa-mi spuna, bumerangul se prezenta ok, bucsile nu aveau joc nici cu masina sus nici pe loc.

pana la urma mi s-a pus mie pata si am schimbat piesa 22 din imagine, bieleta bara stabilizatoare + bucsile barei stabilizatoare (alea cu urechi care stau pe punte) . De atunci liniste pe spate Very Happy
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu am schimbat doar bucsile de la bara stabilizatoare (exact alea cu urechi de zice ToX) spate si am scapat de un scartait enervant la trecerea peste "tate" si peste denivelarile de la trecerile de pietoni (pe care-l aveam de cand luasem masina).

mecanicul (un prieten bun tot de aici de pe club) mi-a zis ca din cauza alora scartaie la denivelari...

alti mecanici insistau sa schimb bratele bumerang (parca de ele ziceau, care am auzit ca costa ceva bani).
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
La fel ca si colegul JGYPRIME am patit si eu. La orice trecere peste ceva imi scartaia de ma innebunea. Am fost la un prieten bun ce e mecanic , s-a bagat el sub ea si mi-a zis: Apasa acum pe masina. A iesit si mi-a zis: Iti cumperi bucsi bara stabilizatoare dar originale GM. M-au dus 60lei ambele. Manopera personal. De atunci e alta masina pe spate.
  • ciupsshar

  • Mesaje scrise: 37
  • Locatie: Suceava
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Jul 2007

  • Mesaj Privat
Si mie mi-ar fi placut sa schimb doar bucsile de la bara de torsiune, ceea ce am si facut in toamna trecuta, dar ce sa mai vreau de la o masina din 2003, care a circulat numai in tara si la care tot ceea ce era bucsa si brat erau originale, din fabrica. Vine timpul cand trebuie sa schimbi mai multe.
  • florinenache

  • Mesaje scrise: 19
  • Locatie: Constanta
  • Masina: Vectra 2004 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Mai 2015

  • Mesaj Privat
Ciups de unde ai luat doar bucsile?k trebuie sa pe iau si eu dar nu stiu care cum sunt.ms
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR