Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel
  • ciuli

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor!

Am o problema la motor, n-am pus antigel si a inghetat apa in motor, acum a dat caldura, s-a dezghetat apa dar se pare ca s-a intamplat ceva, fiindca apa curge din motor.

Am deschis capota, am deschis vasul de expansiune, am turnat un bidon de 5l de apa de la chiuveta si am urmarit pe unde curge.
Nu am cunostinte tehnice/mecanice, nu prea stiu ce termeni sa folosesc asa ca o sa atasez doua poze in care am incercuit locul din am vazut ca apa curge.



Cam din zona acestei poze curge, in spatele celor 4 chestii rotunde.

Am gasit o alta poza in care cele 4 chestii rotunde sunt date jos de pe motor:


Din locul incercuit, in spatele furtunului curge apa. Curge foarte tare, cu acelasi debit cu care torn eu in vasul de expansiune, pe acolo iese.
Acolo, pe motor, unde am incercut, mi se pare ca trebuia sa fie un fel de dop. La cativa centimetri, in dreapta, motorul are o forma identica, doar ca in lacasul ala are un dob, nu este gaura ca in stanga, unde am incercuit, pe unde curge.

Nu am fost inca la service si nici nu vreau sa merg fara sa inteleg cat de cat care e problema, si aici apelez la voi, va rog, daca reusiti sa va dati seama ce s-a intamplat, sau sa formulati o descriere a problemei mai bine decat mine, in termeni mai tehnici, lasati-mi un raspuns aici.

Multumesc mult! Duminica excelenta!
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Pe Blocul motor sunt niste dopuri exact pentru cazul in care ingheata apa in bloc, Ca sa nu se crape blocul sar/se sparg dopurile alea! Acum trebuie doar sa inlocuiesti dopul/dopurile sarite si ulterior sa vezi daca mai sunt si alte probleme!
  • ciuli

  • Mesaje scrise: 2
  • Locatie: Cluj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc de raspuns!
Suna bine ma asteptam sa fie o problema mai grava. Stii cumva cam cat ar costa un dop + manopera inlocuire dop?
Skip ads

  1. Home
  2. Probleme Tehnice
  3. Motoare Diesel

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR