Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • daniel.23

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2015

  • Mesaj Privat
salutare tuturor membrilor! Am un opel insignia 130 cp. dupa ce am schimbat distributia si pompa de apa am inceput sa pierd antigel.am vazut niste urme de antigel in scutul masinii, cam sub distributie. am completat 1l de antigel si m- am dus inapoi la mecanicul care a schimbat distributia dar are service-ul in renovare si mai dureaza aproximativ 2 sapt pana sa poata umbla din nou la masina. de unde credeti ca ar putea fi pierderea de antigel? mentionez ca inainte sa umblu la pompa de apa nu am avut nicio problema cu masina. multumesc.
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pai cel mai plauzibil pare pompa de apa........vreo garnitura neetansa sau chiar pompa defecta.

P.S: Nu mai era nevoie de topic nou, pe viitor scrie in sectiunile dedicate. Bafta.
  • daniel.23

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2015

  • Mesaj Privat
multumesc mult borsy. sper sa fie de la pompa de apa k are garantie...
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
Cum zice borsy, ori garnitura dintre pompã ºi bloc (cel mai probabil), ori pe la axul pompei. Du-te la mecanic sa îþi dea vreo 5 litri de antigel pana terminã el renovarea ºi sa ii spui sa îþi schimbe ºi cureaua pe care a curs antigel. Pompa ºi cureaua le-ai luat de la service-ul respectiv?
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Poate fi si de la garnitura,cine stie?
Posibil, ca respectivul mecanic,in loc sa schimbe garnitura, a preferat sa o reutilizeze pe cea veche...,de aici problema... Idea
  • daniel.23

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Toate piesele le-am cump de la ecel service. initial nu am vrut sa schimb si pompa de apa dar m.a convins mecanicul ca asa e mai bine.garnitura e pusa de la pompa noua k am stat langa el cat a schimbat distributia. Credeti ca as mai putea merge cu masina asa vreo 2 sapt pana termina service-ul de renovat?
....ma gandesc sa nu afecteze cureua de distributie. multumesc
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Verifica mai amanuntit,daca poti,locul exact de unde curge,este foarte important,daca cumva ai capacul de la EGR fisurat,tot pe scutul de la motor ajunge lichidul de racire.
Atat timp cat ai cumparat piesele de la el,tot acolo trebuie sa ajungi pentru remediere,intrucat ai garantie(sper ca ai cerut factura...).
Este de preferat, sa remediezi cat mai repede...,acum depinde si de cat mergi zilnic cu masina...
  • daniel.23

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2015

  • Mesaj Privat
ce am putut eu vedea e ca antigelul vine de prin zona distributiei(am fost cu masina pe o groapa).capacul egr e in cealalta parte a motorului iar pe scut e uscat sub Egr. Am dat scutul jos si se vede cum se prelinge de undeva de sus din zona distributiei...pe groapa nu se vede asa bine k pe elevator.
Skip ads

  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Atunci este clar...,pompa are un defect de fabricatie sau ceva nu s-a montat corect...
  • daniel.23

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2015

  • Mesaj Privat
si eu cred k e de la pompa sau garnitura pompei care am vazut k e metalica. asa trebuie sa fie? cu masina merg aprox 20 km pe zi. o sa incerc sa nu o mai folosesc in perioada asta.multumesc pt raspunsuri
  • Giulestina

  • Mesaje scrise: 183
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Antara 2014 Z22
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Aug 2012

  • Mesaj Privat
Nu merge cu ea, nu e riscant e foarte riscant. Iti poate sarii distributia de la antigelul prelins pe ea.
  • stefanmatasaru

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
uite de asta am stat...si continui sa stau lipit de meserias..oricat de reprezentanta...sau de service de renume ar fi el...
daca ceva nu mi se pare ok...discutam...si daca nu au argumente....ne suparam..si nu mai dam pe acolo niciodata...

offtopic putin : asa au vrut la un service sa-mi puna in loc de filtrele man pe care le-am comandat alte chinezisme...care semanau la cutie...daca nu eram atent...cine stie de pasla de cizma imi puneau la filtru... Sad
astia suntem...lucru de mantuiala.. ca prosti care le dau bani sunt destui... mai ales ca nu mai ai de unde sa alegi...atazi una buna, esti multumit de ei, maine isi dau cu arama pe fata.. Sad

trista treaba , cum zicea si colegul de mai sus , antigelul nu este tocmai ok daca e picat pe curea..cu siguranta o "ataca " cumva...deci cel mai recomandat ar fi lasata in pace masina pana reusesti sa o desfaci..
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
vorbeste clar cu mecanicul tau sa suporte costul reparatiei la alt service, dupa factura. Nu poti sta cu masina pe drapta cat doreste muschiul lui sa tina serviceul in renovare ! Deci pasul 1 este sa-si recunoasca vina acum nu peste 2 saptamani cand o sa spuna ca ai mers cu ea si cine stie ce i-ai facut.
Pentru tine personal mi se pare cam mare derajul facut de acest mecanic care te tine pe drumuri sau fara masina !
  • daniel.23

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Astazi am fost la mecanic si pierderea de antigel este dincauza garniturii de la termostat. Partea urata este ca cik nu se gaseste de cumparat doar garnitura respectiva ci termostatul cu totul. O sa merg pe la mai multe magazine de piese sa intreb. A mai avut cineva probleme cu garnitura de la termostat?
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Nu costa mult schimbatul termostatului....eu l-am schimbat acum 2 luni
  • daniel.23

  • Mesaje scrise: 7
  • Locatie: Vaslui
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Cat te-a costat? La mine termostatul este bun ,garnitura e defecta...
  • guliver

  • Mesaje scrise: 554
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2018 B20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 10 Dec 2006

  • Mesaj Privat
Dar se pare ca pt garnitura aia trebuie schimbat tot termostatul..vezi ca pt insignia 1,8 sunt 2 feluri de thermostat..unul din metal ( care desi zice ca e si pt A18 XER - nu se potriveste) si unul de plastic , care se potriveste...ambele sunt de origine GM....si din ce-mi aduc eu aminte m-a costat 270
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR