Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • ALKATRAZCMA

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Salutare!

Nu stiu daca sa mai vorbit pe tema asta dar eu nu gasesc codul motor.
Am un opel astra g caravan 1.6 16v din anul 2000 luna a9a.
am rupt internetul in doua si nu gasesc nimic care sa ma ajute , si vreau macar un indiciu unde gasesc codul motor. si cu ce se aude ca euro 4 manaca ulei vreu sa spun ca lam schimbat acum doua zile si mai avea doar 1,5l deci poate este un (z 16 xel)
Skip ads

  • ALKATRAZCMA

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Sau cum caut dupa seria de caroserie?
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Ia vezi daca merge aici :
http://ecat24.com/opel/catalog/models/1/

Introduci VIN-ul acolo.

Later Edit :
Daca e euro 4 , tipul este Z16XE , daca e euro 2 tipul este X16XEL.
  • ForLinGMD

  • Mesaje scrise: 127
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 05 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Cum adica nu stii codul motor? Daca mananca ulei, inseamna ca circuli cu ea. Daca circuli cun ea insemna ca ai documentele masinii, inclusiv CARTEA DE IDENTITATE A AUTOVEHICULULUI. In ea (CIA), la pct. 10 in casuta MOTOR, gasesti tipul acestuia.
Skip ads

  • Andi_XXL

  • Mesaje scrise: 44
  • Locatie: Calarasi
  • Masina: Astra 2002 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Dupã cum îþi aratã compartimentul motor, sigur este Z16XE.
Codul motorizãrii îl vei gãsi ºi în talon.
  • Tiaz

  • Mesaje scrise: 1,069
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z 17 DTR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2009

  • Mesaj Privat
Motorul din poza este X 16 XEL și este euro 2. Acceleratia este pe cablu.

În schimb Z 16 XE are clapetã de accelerație acționatã electric și un circuit al furtunelor de apa puțin diferit. Clasa de poluare este euro 4
  • ALKATRAZCMA

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Marius Popescu a scris:Ia vezi daca merge aici :
http://ecat24.com/opel/catalog/models/1/

Introduci VIN-ul acolo.

Later Edit :
Daca e euro 4 , tipul este Z16XE , daca e euro 2 tipul este X16XEL.



Am bagat vin-ul si imi da exact ce am inafara de anul fabricatiei care este 22.09.2000 iar pe site-ul ala imi zice ca e din 29.03.2000
  • ALKATRAZCMA

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Pe acte am decat un D3 si la rar cica nu se ia dupa asta. iar codul motor pare ca lam gasit mai sus de unde este stantat numarul de motoare adica 20N35148 care se afla chiar langa joja de ulei dar trebuie sa curat rugina mai bine ca nu se intelege nimic.
Skip ads

  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Este euro 2, garantat 100%. Masina este luna a 3, dar e posibil sa fie inmatriculata in tara de origine in luna a 9 (ce iti scrie tie pe acte). Si ca sa fii tu sigur ia un spary de frane si dai acolo la joja de ulei, in dreapta cam unde se imbina motorul cu cutia si ai sa vezi stantat codul motor.
  • Marius Popescu

  • Mesaje scrise: 700
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Astra 2001 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jun 2012

  • Mesaj Privat
Pe site-ul ala scrie si tipul motorului.
  • neaMichael

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Nu vede nimeni ca in geam are insigna verde cu 4? Este motor D3 cu emisi de euro 4. Motorul are codul Z16XE exact la fel este si la mine. Dupa ce am citit pe internet cei de la rar din Ro. iti trece masina la euro 3 chiar daca in germania este considerata euro 4.

Insigna verde din geam este si in Germania unde eu locuiesc actual si asta inseamna euro 4. Cu galben este euro 3 si cu rosu sunt modelele euro 2. Ca sa te convingi mai bine de euro uitate la sonda lambda, care ai una pana in catalizator si una dupa catalizator. Motoarele euro 2 nu are 2 sonde lambda ( ci numai una).

Lovrin, eu te contrazic 100% ca nu este euro 2. Motorul este D3 cu E4. Iti arat actele mele nemtesti si poza la masina daca vrei sa te convingi cu acelasi motor identic. Mai mult ca sigur eu spun ca este Z16XE, Dar cei de la rar-ul romanesc sunt niste bulangi ca ei sunt mai destepti decat nemtii si trece masina la euro 3 sau 2. Eu iti spun dupa intamplari reale care le-am auzit. Tu nu o sa ai masina la norma de poluare euro 4. Poate sa ai niste pile sau relatii prea bune sa ti-o faca euro 4. Modelul asta de masina are emisi de euro 4.

Motoarele Z16XE am inteles ca este normal sa manance 0.5l/1000km. Mie asa imi mananca si nu am nici un fel de probleme. De cand am masina asta de 4 luni am facut cu ea cca 11000 km si nu imi face probleme. La 1000 km comletez intre 300ml sau 500ml. depinde cu ce viteza merg si plecarile care la fac. Daca alerg cu ea cu 170km/h completez si 600mg/1000km
  • Lovrin

  • Mesaje scrise: 371
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 Z14XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Feb 2008

  • Mesaj Privat
Michael eu pot sa te contrazic 100%, daca masina nu a iesit din fabrica Euro 4 la noi nu se ia ca si Euro 4. Orice masina care pe actele de germania are D3 und D4 la noi nu iese Euro 4 ci Euro 2. La noi norma este data de fabrica, nu de ce iti iese la testul de noxe.
Skip ads

  • ALKATRAZCMA

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Dolj
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2015

  • Mesaj Privat
neaMichael a scris:Nu vede nimeni ca in geam are insigna verde cu 4? Este motor D3 cu emisi de euro 4. Motorul are codul Z16XE exact la fel este si la mine. Dupa ce am citit pe internet cei de la rar din Ro. iti trece masina la euro 3 chiar daca in germania este considerata euro 4.

Insigna verde din geam este si in Germania unde eu locuiesc actual si asta inseamna euro 4. Cu galben este euro 3 si cu rosu sunt modelele euro 2. Ca sa te convingi mai bine de euro uitate la sonda lambda, care ai una pana in catalizator si una dupa catalizator. Motoarele euro 2 nu are 2 sonde lambda ( ci numai una).

Lovrin, eu te contrazic 100% ca nu este euro 2. Motorul este D3 cu E4. Iti arat actele mele nemtesti si poza la masina daca vrei sa te convingi cu acelasi motor identic. Mai mult ca sigur eu spun ca este Z16XE, Dar cei de la rar-ul romanesc sunt niste bulangi ca ei sunt mai destepti decat nemtii si trece masina la euro 3 sau 2. Eu iti spun dupa intamplari reale care le-am auzit. Tu nu o sa ai masina la norma de poluare euro 4. Poate sa ai niste pile sau relatii prea bune sa ti-o faca euro 4. Modelul asta de masina are emisi de euro 4.

Motoarele Z16XE am inteles ca este normal sa manance 0.5l/1000km. Mie asa imi mananca si nu am nici un fel de probleme. De cand am masina asta de 4 luni am facut cu ea cca 11000 km si nu imi face probleme. La 1000 km comletez intre 300ml sau 500ml. depinde cu ce viteza merg si plecarile care la fac. Daca alerg cu ea cu 170km/h completez si 600mg/1000km

Si a iesit euro 4 la tine?
  • neaMichael

  • Mesaje scrise: 91
  • Locatie: Germania
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Feb 2015

  • Mesaj Privat
Lovrin: Normal si logic este ca masina sa fie scrisa de norma de poluare stabilita de legea actuala. Daca masina mea se incadreaza in norma de poluare Euro 4 masina mea este euro 4 chiar daca producatorul a zis ca este euro 2. Cand masina a fost produsa, atunci au fost niste legi la normele de poluare. S-au schimbat intre timp si acum este facuta euro 4 chiar de lege Smile .

ALKATRAZCMA: Da eu am masina inscrisa pe germania si este trecuta la Euro 4. Sub nici o forma nu o voi inscrie in Romania sa imi puna euro 2 ca sa am probleme cu masina in marile orase din Germania. Ca sunt orase in care nu se da voie sa intri cu masina daca nu ai eticheta verde in geam. Adica euro 4.

Dar eu stiu ca romanaul este "mare afacerist" Sad . Il doare decat de buzunarul lui , dar subiectul este "Ce cod motor are masina". Si ca sa iti spun codul iti spun ca am acelasi model de masina chiar identic si am in acte Z16XE. M-am orientat dupa tichetul verde din geam si motor.
La z16xel este putin diferit motorul si se vad vizibil diferentele. Eu iti dau un indiciu. Tu ai o mica valva care comunica cu carburatorul si pompa de benzina deasupra la filtru de aer ceea ce la motoarele z16xel nu ai sa vezi pozitionata acolo. Cel putin la cateva astra cu z16xel eu nu am vazut.

ALKATRAZCMA: Cauta 1 sau 2 colegi cu motor z16xe intalneste-te cu ei si fa diferente. Esti cel mai asigurat. Nu este nici un stres.
Dar in tara daca inscrii masina o ai euro 2 sau poate 3. Nu dau cu batul. Neutral

IMI CER IERTARE PENTRU OFF TOPICURILE care sau strecurat in mesaj.
  • liviu2004

  • Mesaje scrise: 2,323
  • Locatie: Galati
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Sep 2005

  • Mesaj Privat
Zi-mi de unde fac rost de un sticker verde, de unde se cumpara in germania? cam m-am cam riscat in unele orase. vezi ca nu exista z16xel. codul motor se afla din decodarea vin, se poate face si online.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Este motor X16XEL si este euro 2 , am acelasi motor pe Zafira A si la RAR mi-a iesit euro 2 ( atunci am fugit la BG )
Ce e deasupra filtrului de aer e o electrovalva care comunica intre canistra de vapori si corpul clapeta
Si apropos de stiker, eu am tot verde E4 , dar e pus de turcii sau arabii de la care am cumparat masina ( DE )si e fake Embarassed
  • danutz9100

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Z16XE , identic cu al meu - Euro 4 la RAR.
Uita-te pe cutia de la distributie, vezi daca ai un abtibild ca acolo scrie.
  • taxi43edy

  • Mesaje scrise: 1,208
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2001 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Apr 2009

  • Mesaj Privat
Cate sonde lambda ai ? 1 sau 2 ?
Asta e motorul meu si e X16XEL

  • danutz9100

  • Mesaje scrise: 36
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 12 Nov 2012

  • Mesaj Privat
@taxi43edy s-ar putea sa ai dreptate. Acum am observat ca difera putin.


Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR