Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • yka

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Salut!
Poate ma ajuta si pe mine cineva care a schimbat garniturile la etrier fata.Masina este un Astra G,Y17 dt din 2002 si nu gasesc setul de garnituri potrivite pentru ca:garnitura antipraf pentru pistonas la mine pe masina are o insertie metalica la baza insertie ce o ajuta sa se aseze corect pe etrier (nu este vizibila dar se simte metalic) ce mi-a fost adus este doar un simplu cauciuc si toti i-mi spun ca ptr masina asta este un singur model de garnitura.
Va rog daca a ti patit la fel spuneti mi si mie ce sa comand va rog ca astia la piese auto... stiu una... ,,este un singur model,,
Va multumesc!
Skip ads

  • yka

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Nici un raspuns...?chiar nu se stie nimic despre asta...?Sad
  • danii

  • Mesaje scrise: 134
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2002 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 09 Nov 2008

  • Mesaj Privat
am schimbat la mine garniturile de la pistonul etrierului, o garnitura care intra si se monteaza in interiorul etrierului si o garnitura antipraf cu insertie metalica la baza.....garniturile sint originale GM fabricate de ATE asa au fost si pe masina, la mine motorul este z16xe
  • yka

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Multumesc mult colega.Luni o sa comand un set dupa motorul tau Z16xe sa vad daca se potrivesc,si va tin la curent.O seara buna!
Skip ads

  • berendei dragos

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 26 Jan 2011

  • Mesaj Privat
danii a scris:am schimbat la mine garniturile de la pistonul etrierului, o garnitura care intra si se monteaza in interiorul etrierului si o garnitura antipraf cu insertie metalica la baza.....garniturile sint originale GM fabricate de ATE asa au fost si pe masina, la mine motorul este z16xe

salut . trebuie sa schimb si eu aceleasi chestii ca tine dar nu stiu ce kit sa cumpar , sunt mai multe feluri si de diverse marimi exprimate in mm . tu ce marime ai folosit ?
  • yka

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2002
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Oct 2010

  • Mesaj Privat
Cele dupa Z16xe se potrivesc perfect pe Y17dt din 2001.
  • danny_nt

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Salut, am o problema asemanatoare.
Pistonasele din etrierii de pe spate nu prea se mai retrag si imi incing discurile, plus scartaitul aferent.
Vreau sa-i desfac si sa verific\curat pistonul schimbat garnituri. Am fost deja la un service si nu fac asta, doar schimba etrierul cu totul.
Am fost la un magazin si se pare ca sunt doua tipuri de kit de reparatie (cu pistonas inclus) pentru 36 mm si 38 mm. Systemul de franare este Lucas la mine. Este si alta metoda sa aflu de cat e pistonul din etrier in afara de a-l demonta si masura direct?
Multumesc
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
demontezi si vezi ce tip de garnituri sunt,asta ca sa nu ai in plus un set de garnituri cu care nu ai ce face
Skip ads

  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
Din pacate singura varianta e demontat si masurat. Altfel nu ai cum sa te prinzi.
Been there, done that.
Avertisment, protectia de praf la pistonas e foarte interesant de montat. te vei distra nitel cu aia...
  • danny_nt

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
nicunicu a scris:demontezi si vezi ce tip de garnituri sunt,asta ca sa nu ai in plus un set de garnituri cu care nu ai ce face

Pai din cate stiu sunt 2, una antipraf pe exterior si una pe piston..oricum le schimb pe amandoua si daca pistonasul e ruginit sau deteriorat il schimb si pe el.
Ar mai fi si altele?
Multumesc
  • danny_nt

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
jE a scris:Din pacate singura varianta e demontat si masurat. Altfel nu ai cum sa te prinzi.
Been there, done that.
Avertisment, protectia de praf la pistonas e foarte interesant de montat. te vei distra nitel cu aia...


Un hint ceva ajutator? Very Happy

Sa nu imi pierd rabdarea sa o rup sau altceva Smile))
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
daca esti atent la demontare nu rupi nimic,daca te grabesti,mai cumperi un set de garnituri
daca nu stii ar fi bine sa faci poze cand demontezi sa stii cum sa pui piesele la loc
daca nici asta nu stii atunci dute la un service
Skip ads

  • danny_nt

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Ok. Ma apuc mai intai sa masor pistonul sa vad ce iau.
Multumesc
  • mikyboy

  • Mesaje scrise: 5,735
  • Locatie: Sibiu
  • Masina: Insignia 2014 A20TDH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 08 Dec 2006

  • Mesaj Privat
fa poze la demontare si apoi la montare si asa poti apoi sa si postezi dar sa si vezi cum au fost puse original pe etrier piesele...
  • valeriu_48

  • Mesaje scrise: 285
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Astra 2001 y 17 dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Jan 2010

  • Mesaj Privat
Pe spate la astra g sunt doua tipuri de etrieri, lucas sau bosch asa ca la magazin ceri garnituri pentru tipul de etrieri pe care il ai. Pistonasele de la etrier lucas se desfac prin desurubare.
  • danny_nt

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Pai da tocmai asta e problema. Ca eu am Lucas si cand am fost la magazin omul mi-a zis ca pentru Lucas ar fi doua dimensiuni piston de 36 si de 38 mm. Am demontat ieri etrierul si capul pistonului are 32. Deci nici macar pe aproape 36.
Ma mai duc azi odata sa imi arate ambele kituri, poate o fi vreo confuzie ceva, poate nu a inteles ca vreau pe spate Smile.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
danny:
1- demontezi etrierul,scoti pistonasul (prin desfiletare, cum ziceau colegii). Garniturile, da-le naibii, oricum le schimbi. Daca poti sa nu faci burduful de protectie de la pistonas praf, e bine, daca il rupi, macar salveaza ramele (cea care se pune pe piston, si cea de pe cilindru)
2- mergi cu etrierul si pistonul in mana la magazin. Eu am gasit la unix, produse de autofren. Si la a mea apar mai multe dimensiuni, am mers acolo, a masurat ficiorul de acolo cu sublerul.
3- verifici ce garnituri iti da tipul, si cea de etansare, si burduful antipraf, sa fie aceeasi dimensiune la rame/buze cum vrei sa le zici
4- daca e cazul, iti iei si glisiere. Musai fa rost de vaselina siliconica pentru glisiere. Daca iei glisiere, primesi si un pliculet de vaselina de aia. Vezi ca alfel e destul de greu de gasit. Pe net mai multi zic sa nu pui altceva decat vaselina siliconica (deci nu cuprata, etc).
5- dupa ce cureti bine cilindrul si pistonul, la montaj e o jmecherie. Pui garnitura de etansare in cilindru, asta e simplu. Apoi trebuie pus burduful. Cei de la Ate zic ca pui burduful pe cilindru, si apoi il tragi peste piston. Mie nu mi-a iesit, asa ca am facut nitel altfel, am tras burduful pe piston, la baza, l-am intins astfel incat rama de la cilindru sa iasa sub piston, si am fixat burduful pe cilindru. Apoi am introdus la loc pistonul (il impingi in jos pana trece de garnitura de etansare, apoi il infiletezi). Ungi nitel pistonul si garnitura cu lichid de frana, la infiletare burduful trebuie sa alunece pe piston (ca sa nu se rasuceasca cand infiletezi pistonul)

Bineinteles, cu ocazia asta cureti ghidajele de placuta (sunt niste lamele de tabla ce bin montate pe suportul etrier) sau, daca si schimbi placutele, vei primi ghidaje noi (de obicei vin la pachet, daca nu, le iei separat)

La service-uri majoritatea or sa iti zica ca se schima complet etrierul. Intr-adevar, in EPC kit de reparatie (garnituri, etc) apare doar pentru etrierii fata. Pe spate ai kit de reparatie doar pentru glisiere.

LE: iti recomand sa desfaci tot inainte de a merge la magazin. Uite, pentru sistem Lucas, la a ta, pe webshop-ul de la unixauto, producatof Frenkit, am gasit kit fara piston, si kit cu piston. Daca pistonul e de schimbat... In plus avand piesele desfacute, te poti orienta si pe poza ce iti trebuie.
  • danny_nt

  • Mesaje scrise: 26
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2001 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2009

  • Mesaj Privat
Placutele au fost schimbate luna trecuta si ghidajele sunt noi.
In mod normal ar trebui sa ma descurc si fara presa aia speciala? Am gasit undeva cu 50 lei.
Multumesc
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
da, te poti descurca, trebuie doar sa fii inventiv
Poti folosi un cleste suedez, sau cum s-o fi numind (de ala de instalator), ca sa invarti pistonasul. Oricum, daca faci reconditionare completa de etrier, va trebui sa il golesti de lichid, si atunci infiletatul pistonasului la loc merge usor. Nu chiar la mana, dar merge usor.
  • ovidiu_82

  • Mesaje scrise: 20
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2001 z12s
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Nov 2012

  • Mesaj Privat
vaselina siliconica o pui in glisiere pt a unge suruburile ale ,ca sa culiseze pe el etrierul,trebuie pus neaparat?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR