Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H
  • nika_xs

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut dragi colegi,

incep acest topic intrucat sunt pus in situatia poate mai mult placuta decat neplacuta, a unui schimb intre masina mea actuala Astra H Z17DTH cu o Astra H Z16XER(sau A16XER, nu stiu 100%).

Nu doresc sa intru mai mult in detalii insa pe scurt, as face SCHIMB PE SCHIMB intre cele doua modele, fara sa platesc nicio diferenta...Veti vedea de ce spun fara nicio diferenta mai jos:

Masina mea: Z17DTH 101 cp, an 2006, 132K km.
Viitoarea(poate) mea masina : Z16XER(sau A16XER, nu stiu 100%) 115 cp, an 2010, aprox 50K km + GPL.

Inca odata: NU se doreste sa achit nicio diferenta, este un prieten de-al meu care a nimerit o ocazie, a luat-o pt cineva si mi-a propus daca vreau, sa facem schimb pe schimb fara nicio diferenta intrucat si asa o va da cadou...

Momentan stiu despre benzinara doar anul, motorul, faptul ca are aprox 50.000 km, si montat nou pe ea instalatie GPL, precum si ca este luata de noua din Romania, a fost pe firma, o sa am si garantie 1 an de zile... Alte dotari nu le stiu momentan, si as vrea sa stiu cam cat m-ar duce sa pun pe ea de exemplu pilot automat + GID probabil(alte dotari nu-mi vin acum in minte)
La a mea totul cam merge ceas, i-am schimbat anul trecut in vara Kitul de ambreiaj + volanta, momentan turbina este foarte ok. Anul astta ar trebui sa-i fac distributia...tin sa mentionez ca INCA NU mi s-a spart niciun furtun de apa(din fericire) si probabil ar cam trebui sa le vina randu si lor...
PS: aprox 90% din drumuri sunt prin Bucuresti, daca asta conteaza...

Voi ce spuneti, ar merita schimbul (costuri intretinere, consum, vechime, cutia de viteze la benzinara cum este?)?

Va multumesc,
Cristian
Skip ads

  • deleted-93623

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut singura diferenta este ''consumul''motorul pe benzina consuma ca trenul...indiferent ca este mare sau mic.....dieselul este sfant.acest motor de 1.7DTH.este foarte bun si destul de rapid...sa nu crezi ca benzinarul nu se strica ..multii posesori de masini ce au benzinare spun ca consumul este de 7sau 8l/100km''fals''la drumurile noastre 7 sau 8 ia la suta de metri:)iti spun din experenta nu din auzite,nu mai vorbesc de motoare ce depasesc de 1,6..iar o masina daca ar consuma decent nu iti mai pui si gaz pe ia.eu nu as da 17diesel nici pe una cu motor de 1.4..iar daca tu iti cunosti bine masina nu risca ca niciodata nu sti ce cumperi..kilometri se dau inapoi foarte usor si nu asta conteaza la o masina...
  • UNHleaSHD

  • Mesaje scrise: 1,356
  • Locatie: Ilfov
  • Masina: Astra 2002 Y20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Jun 2010

  • Mesaj Privat
Benzina? GPL? 50 de mii de km? Suna excelent !
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
grosu vasy, vorbesti sa te afli in treaba. Benzinara aia, cu gpl pe ea, iese ca si costuri de combustibil/km, cam pe udne iese si un dizel. Eu inteleg ca tu esti indragostit de masina ta, da' ia-o mai usurel, ca nu e Z17DTH cea mai mare inventie a omenirii dupa apa calda...
nika_xs, tehnic vorbim de o masina cu 3-4 ani mai noua... de vazut comparatia la optionale. Adica na, daca a ta e cu climatronic, buton sport, comenzi pe volan, oglinzi electrice, etc, si ailalta e cheala... ma intelegi
Apoi depinde si la ce folosesti cu masina. Daca preponderent oras (vad ca esti din Bucuresti) nu te gandi prea mult. traficul din mirifica noastra capitala se impaca cu turbodizelul cam ca o bata de baseball cu un pepene. In situatia asta eu in locul tau as accepta schimbul chiar daca benzinarul ar fi mai putin dotat

Atentie insa! oricat ti-ar fi de prieten, ma cam indoiesc ca cineva e dispus sa faca fapte de binefacere, sa piarda bani. Deci casca bine ochii la masina, sa nu aiba baiuri. Du-o la un mester sa o verifice (vezi EDS, AutoA, etc)
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
@grosu vasy Vorbesti numai prostii, fara suparare. In mod normal nu as fi dat reply, dar la ce aberatii ai scris, cred ca ar fi cazul la unele lamuriri.

Colegul @nika, daca faci 90% drumuri prin bucuresti, poti sa mergi linistit pe benzinara, mai ales pe GPL vei avea acelasi cost pe 100km ca si la diesel, poate chiar mai mic. Iar mai ales daca ai garantie si pe instalatie, si pe masina, cred ca per total merita. Acum, nu stiu exact care e problema la optiuni, eu inteleg ca a ta e mai optionata, insa aici depinde doar de tine daca vrei si poti sa renunti la anumite optiuni.

Nu in ultimul rand, @grosu vasy, consumul pe benzina la un 1.6 (pe benzina, ca pe GPL am discutat deja, e f rentabil) nu va sari de 10% in oras, daca vrei iti pun 10-20 de poze cu consumul meu pe oras, si pe o medie de 1000km. Ceea ce eu zic ca e bine, la 1.7 nu stiu cat avea consumul, insa pe la 8-8.5% s-ar invarti in oras, banuiesc.

@nika, turbina, daca nu a fost schimbata niciodata, va pica mai devreme sau mai tarziu, ia in calcul si asta. Si asa vezi din punct de vedere financiar, si din toate punctele de vedere care e cea mai buna alegere.
  • deleted-93623

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Sunt de acord cu voi..in primul rand 50de mi de km .suna dubios..numai un test iti poate comfirma km reali..iar cine se ia dupa calculatorul masini ce da o eroare destul de mare va crede ca consumul este ca la un scuter...fiecare isi lauda ''rabla''la acel an 2010 are in plus ceva optiuni mai multe in rest cam nimic.dar fiecare face ce vrea...iar colegul ce spune ca ar consuma 10.l/100/km .poate are dreptate.dar trebuie sa te bucuri daca scoti consumul asta...turbina cade si la un ''FERRARI'' si nu cade in fiecare zi...eu ca si voi am scris doar o parere iar fiecare crede ce doreste.nu doresc sa supar pe nimeni Sad pentru mine o masina cu gaz este o bomba pe patru roti,
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
BC-ul la 1.7 are o eroare destul de mare, recunoscuta. In rest sunt mai calibrate, lucru ce se poate face si la 1.7

Eu am zis 10% in orasul in care stau, posibil ca in Bucuresti sa fie mai mare insa nu 7-8 litri la suta de metri cum ai zis tu, de aici a plecat discutia. Dar nu trebuie sa-si puna problema consumului, masina are o instalatie GPL NOUA.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
increatule, poate in sibiu scoti tu 10%, da' ala e caz particular. Si doar acuma, de ceva vreme, de cand aveti centura, ca inainte scoteai 10% doar daca era masina ca a lui Flinstone...

in Bucuresti vorbim de 12-14%. Si de o viteza medie.. micaaaaaaaaaa
Skip ads

  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai da, iti dai seama. Eu tot timpul am precizat si viteza medie, deci e 10% la 22kmh. Intr-o saptamana am avut 9,5% la 23kmh. Deci ideea e ca se circula normal, sau orele la care circul eu sunt mai ok.

De ceva vreme am inceput sa plec dupa 8 de acasa, si asa am inceput sa obtin 9.5%. Dar fara sa ma chinui, pur si simplu asa e traficul.
  • deleted-93623

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Asta ar fi primul lucru de luoat in considerare ...gazul ieftin..an 2010.si km.daca sunt reali...eu va spun sincer din cate benzinare am avut nici unul nu a scos subt 10l/100km.si am trecut pe diesel de ceva ani si sunt foarte multumit...consumul acum il am 7,4...si e decent...pe timp de vara cum ies la drum lung scade pana in 6.2...si nu am pretenti la mai putin...fiecare motor are minusuri si plusuri.dar e bine sa incerci si un biesel si un benzinar ca sa poti avea pareri diferite...
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
7.4 la ce viteza medie? Eu mai am un consum neresetat de ceva vreme, e 8.8% la 28kmh.
  • jE

  • Mesaje scrise: 8,458
  • Locatie: Brasov
  • Masina: Astra 2005 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Jun 2006

  • Mesaj Privat
no gata, hai acuma sa nu transformam topicul asta intr-o discutie "benzinar versus diesel"
voi doi va puteti masura bielele si pe privat, nu? Wink
Skip ads

  • deleted-93623

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Corect.zis. Shocked
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
As adauga o parere bazata pe ''am avut''. Astra h din 2006, fie ea benzina sau diesel nu se compara cu una din 2010 benzina sau diesel. Ideea este urmatoarea Astra H in anul 2006 era in plina ascensiune la vanzari, se ofereau dotari bune. Apoi in 2010 Astra H s-a vandut ca si Astra Classic 3, cu preturi mult mai mici si cu ''dotari'' taiate. Unele se vad altele nu. Exemple...cotiera, airbaguri(au mai taiat din ele), geamuri electrice spate(putine mai aveau), pasla insonorizare motor, toba spate(alt material, alta forma... las ca merge) totul pentru a reduce costurile si a tine modelul pe linia de plutire inca 1 an si vanzari mai ales pe piata din est.
Acum nu spun ca schimbarea nu-i avantajoasa daca totul ar fi real, dar din punctul meu de vedere s-a mai taiat din calitate.
Acelasi lucru s-a intamplat cu astra g, inlocuita de astra h, prima vanzandu-se ca astra classic 2.
  • nika_xs

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Salut! Va multumesc pentru raspunsurile prompte, acum sa fac si niste precizari.

Masina mea nu are cine stie ce dotari... : airbag cortina, comenzi volan, tempomat, GID, oglinzi electrice incalzite, si...cam atat din ce imi vine mie in minte. Nu am buton sport, senzori parcare, sau geamuri spate electrice, navigatie, climatronic sau alte dotari "importante" sa zic ca pentru care nu m-as desparti de ea in ruptul capului, insa la masina noua m-ar incanta in primul rand faptul ca este din 2010, are aprox 50k km(masina este luata din Romania, service-ul facut in Romania, a fost masina de firma), si ar fi mai simpla, cu mai putine piese ce s-ar putea "duce" in viitorul apropiat(nu turbina, nu intercooler - reparat de 2 ori, nu furtune de apa(boala la 1.7) care se crapa in prostie si risti sa calezi motorul etc). Consumul acum pe timp de iarna in bucuressti este cam de 8-8.5(arata 8 pe BC), si daca as avea si GPL pe benzinara, probabil ca tot acolo as ajunge cu banii.

Sigur ca o voi testa, masina mea, de cand o am, de 3 ani, DOAR la EDS o duc.

PS: @jE : amicul oricum pierde bani pt ca o ia sa o dea cadou. adica daca o da pe aia sau pe a mea, pentru el tot dracul ala este, in plus asa m-ar ajuta si pe mine.

Merci
  • deleted-93623

  • Mesaje scrise: 105
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Eu unul nu mas risca nici daca mai da el o diferenta.o masina cu cat are mai multe optiuni cu atat este mai defectoasa si mai greu de reparat. nu mai vorbesc de masini ce au fost si pe ''firma''(sunt ceva gen taxi)si masina ta poate fi dotata cu acele optiuni .....daca este un amic de al tau ia masina in probe vreo saptamana si convingete k este buna.sa nu uiti un lucru important''daca masina este inscrisa pe firma si firma are datoriii ca in codru nu o poti trece pe tine''ai mare grija daca te gandesti sa faci acest schimb.
  • Pisboy

  • Mesaje scrise: 705
  • Locatie: Bacau
  • Masina: Astra 2004 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mai 2009

  • Mesaj Privat
Am acelas motor Z17DTH si pot spune ca in oras mai ales pe anotimp rece mananca 10-11% pe distante scurte (fac 3 km pana la servici) motorul este rece permanent + zgomotos. Eu zic sa treci pe benzinara mai ales ca ai si GPL. Batai de cap mai mici la probleme motor pe viitor+ mult mai silentioasa. Acu cum ziceau si colegii, cu conditia sa nu fie chiar cheala aia pe benzina.
  • increatul

  • Mesaje scrise: 1,636
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Astra 2004 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Dec 2009

  • Mesaj Privat
Pai zice ca masina noua nu e neaparat mai dotata.

Eu zic sa o vada, testeze cu un drive-test, mers la service, test de vopsea si aia e.

Da, f important ce a zis colegul, iti trebuie certificat fiscal (parca asa se numeste) de la firma.
  • vlad-OPC

  • Mesaje scrise: 1,080
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2008 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Jan 2011

  • Mesaj Privat
Suna frumos colegu, eu cred ca daca masina e ingrijita nu se pune problema daca merita ! Verifica la motor scurgeri ulei ! Daca le are in ce zone, si vezi cat te costa. Mai mult ca sigur trebuie schimbate garnituri corp termoflor/ vezi in ce stare e curea de dist. Si cel mai important vezi ca masina sa nu fi facut cunostinta cu vreun pom...
  • nika_xs

  • Mesaje scrise: 74
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2006 Z17DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Nov 2012

  • Mesaj Privat
Stiti cumva cam ce probleme "caracteristice"/des intalnite/ hibe are motorul Z16XER / A16XER? Cutia de viteze cum este?

merci
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra H

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR