Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • mrs1991

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor. Am si eu un astra g hatchback 1.6 8v din 2001.Masina am cumparato in august iar acum dupa ce a trecut iarna a inceput sa trancane toata. Vreau sa schimb toate bucsele si flanse si tot. imi puteti spune va rog ce bucse am? precizez ca am pe spate un telescop scurs si atunci cand iau 2 in spate masina sta cam lasata de spate, trebuie sa schimb si arcurile daca schimb telescoapele?
Multumesc frumos
Skip ads

  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
magazin si service opel
http://www.autoa.ro/
le trimiti seria caroseriei si a motorului le spui ce vrei si vei primii un mesaj cu pretu pieselor
cine crezi tu ca se baga sub masina sa numere bucsile si sa le masoare,pentru tine,nimeni,nici macar tu
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
"cine crezi tu ca se baga sub masina sa numere bucsile" - Ba tu ma minti Laughing

Daca face o constatare intr-un service si daca vrea neaparat sa le schimbe, nu de alta, sa nu se desfaca degaba in zonele acelea.

Pe principiul: vazut/desfacut/constatat/schimbat, si nu cu orice piesa, cu piese bune si de calitate, bucsele nu le schimbi tot timpul.
Cu programele de piese pe care le au ar trebui sa iti gaseasca toate bucsele de pe ea. (bani sa ai)

Schimba-te intr-un service dotat/calitate lucrare etc. + garantie pe lucrare cu piesele lor.
iti recomand, sa comanzi bucsele in service, un service bun nu lucreaza cu piese din afara avand in vedere garantia.

http://www.partsbase.org/op...fira-a-1998-2009/ Spor la cautat...
  • mrs1991

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos. As vrea sa schimb tot ca e jale. Dau un ban odata si bine. Vreau sa pune de pe lemforder tot. o sa merg sa fac si o costatare sa vad ce e . oricum trebuie sa schimb bucsele,pivotii, flansele. ca bate fier pe fier.. e jale
Skip ads

  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Cum spun si colegii o costatare nu strica. Eu am schimbat acum o luna amortizoare, flanse, capete de bara, stabilizatoare (bielete antiruliu), bucse bara antiruliu. Nu am schimbat bucsele de la bascula si nici pivotii inferiori fiind intr-o stare buna. Acum nu mai troncane si e foarte legata
  • mrs1991

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
de curiozitate ce firma ai pus si cam cat te`a ajuns toata treaba?
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Astra g hatch, de ceva vreme am ceva zdranganeli pe spate. Uneori, nu totdeauna cand trec peste denivelari se aude din spate un zdranganit ca de fier pe fier. E ca si cand eram pe vremuri cu vechea dacie si se auzeau zdranganind cheile din trusa cu scule pe care o tineam in portbagaj. Sunetul nuste f puternic, daca vorbesti sau merge radio cjiar si incet nu se aude. Am schimbat arcurile pe spate acum cateva zile ca erau rupte dar se auze dinainte sa le schimb.
Sa fie amortizoare desi nu par curse si masina nu se clatina rau atinci cand le testez.?Nu am auzit pana acum zgomot de flanse, sa fie ele? Despre bucsile de la puntea spate am auzit ca se strica f f rar, aproape niciodata.
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Amortizoare Monroe fata/spate (600 lei), flanse Ruville (st/dr 64 lei), capete de bara Delphi (st/dr 74 lei), bucse bara stabilizatoare GM (40 lei), stabilizatoare TRW (st/dr 96 lei). Am cumparat si bucse brat bascul si pivot inferior, toate pe TRW (210 lei), dar nu au fost schimbate, cele de pe masina fiind intr-o stare excelenta (GM). Piesele au fost inlocuite de mine mai putin bucsele bara stabilizatoare care au fost schimbate in service (30 lei) si reglarea directiei 70 de lei. Daca nu am uitat ceva cam asta e totalul fiind pe undeva la 1000 de lei fara bucse bascula si pivoti inferiori.
Skip ads

  • mrs1991

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
multumesc frumos
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Salut, nu stiu daca am postat bine ,dar am rascolit pe aici si nu am gasit ceva concret la problema mea ,adica (troncane pe fata ) am schimbat cam aproape tot ce tine de bucse bara stabilizatoare , bucse bascule ,pivoti ,bielete ,capete bara, rulmenti,amortizoare +flanse+rulmenti si tot troncane undeva pe fata jos.Nu stiu ce sa mai fac ,ce mai poate fi cumva bucsele cadru motor (jug) ca altceva am verificat si nu am gasit nimic . Am verificat si tampoanele motorului si nimic .Stie cineva daca mai poate fii ceva ce mi-a scapat mie si mecanicului meu ca m -a disperat am bagat o groaza de bani si tot troncane parca nu a-si fii schimbat nimic .Masina este astra g y17dt caravan 2001. Mutumesc si poate cineva a patit la fel si ma lumineaza si pe mine.
  • remus-gabriel

  • Mesaje scrise: 319
  • Locatie: Teleorman
  • Masina: Astra 2001 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Oct 2013

  • Mesaj Privat
Pai, ori nu a fost de calitate vreo piesa schimbata, ori trbuie sa mai schimbi si pe la cadru motor.
  • deleted-30842

  • Mesaje scrise: 1,418
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Tot ce-i posibil, dar eu am cumparat piesele si am stat langa el si am urmarit toata lucrarea sunt sigur ca nu este din piesele noi pt. ca am verificat dupa si oricum troncane ca si cum nu s-a shimbat nimic si de aceea ma gandesc ca poate sa fie din bucsele jugului ca acolo nu am verificat. Dar nu prea cred sa fie de acolo , ca atunci e nasol trebuie dat jugul jos dupa ce am inteles de aici din forum si ca ar fi vreo 6 bucse toate.Alti bani alta distractie! Desi nu prea cred
Skip ads

  • mrs1991

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salut colegi. masina mea parca sta lasata de spate. oare sa fie de la arcuri?
  • nicunicu

  • Mesaje scrise: 2,597
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Zafira 2002 z16xe
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Feb 2012

  • Mesaj Privat
da,
daca masina sa folosit la carat obiecte grele dupa ceva timp se lasa arcurile,sau din cauza vechimii nu trebuie neaparat sa fi carat cu masina,solutia alte arcuri,vezi ca ai un cod pe ele (2 litere sau o pata de vopsea)
  • mrs1991

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
pot arcurile influenta stabilitatea? nici nu e stabila . in curbe am senzatia ca sar de pe sosea
  • deleted-76099

  • Mesaje scrise: 345
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jul 2012

  • Mesaj Privat
Daca arcurile sunt calcate ar fi bine sa le inlocuiesti cu altele, arcul fiind calcat se reduce si capacitatea amortizorului de a amortiza iar in curbe masina este instabila
  • mrs1991

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor.Am fost azi cu masina la o constatare mai amanuntita , iar mecanicu mi`a zis ca am de schimbat urmatoarele :
Rulment fata stanga
Burduf planetara stanga
Capete de bara (ambele)
Bielete antiruliu (ambele)
Flanse Fata (ambele)
Tampon central motor
Iar pe partea spate:
Flansele arc spate (toate)
Amortizoarele 2
Arcurile 2

ce ma ingrozeste cel mai tare sunt Flansele pe spate ca nu le gasesc si am inteles ca sunt si fff scumpe ....si rulmentul fata. am inteles ca vine cu tot cu fuzeta si am vazut pe autokarma niste sume maricele. S`a mai intampinat cineva cu probleme de genu? imi puteti impartasi si voi din ce ati schimbat pe la astrele voastra? Precizez ca masina este hatchback. multumesc frumos
  • mrs1991

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
Si inca o chestie. Ce firma ma sfatuiti sa cumpar? multumesc
  • cristyliviu

  • Mesaje scrise: 1,060
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Astra 2001 y1.7dti
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jan 2010

  • Mesaj Privat
La flanse, cauta sa iei GM, ca pica rapid celelalte, am aproape 30k km si iar imi bate pe dreapta ( Febi ), Capetele de bara si bieletele pot sa fie si mai ieftine, ca indiferent de ce pui tot se uzeaza rapid! Amortizoare Sacks, Monroe! Arcuri si flanse spate cauta din dezmembrari un set bun! Tampon central _ daca e ala antibalans de la motor fata, merge si aftermarket!
  • mrs1991

  • Mesaje scrise: 28
  • Locatie: Vaslui
  • Masina: Astra 2001 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Aug 2014

  • Mesaj Privat
ms ms. Unii imi zic sa merg pe lemforder si trw.. altii pe delphi nuj ce sa zic Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR