Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G
  • Ovi2000

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Buna, as vrea sa stiu cum se poate inlocui un difuzor (spate) la un astra g coupe 2003, nu bertone. De ceva vreme a inceput sa bazaie...am tot cautat pe youtube si pe unele forum-uri dar nimic...as vrea sa il inlocuiesc tot cu unul original....dar, habar nu am cum se poate ajunge la el, mi se pare putin absurd sa scot toata fata de la "usa" din spate pentru a ajunge la difuzor. Multumesc!
Skip ads

  • addrianadi

  • Mesaje scrise: 3
  • Locatie: Ialomita
  • Masina: Astra 2002 Z16SE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2014

  • Mesaj Privat
ovi2000,o varianta mai rudimentara ar fi sa desprinzi cu o surubelnita marginea aparatorii difuzorului de fata de "usa" si apoi sa incerci sa o lipesti la loc cu prenadez.Si eu am astra g in trei usi si nu am reusit sa schimb difuzorul.E prea mult de demontat si risti sa mai lasi si urme sau sa strici ceva la interior.Parerea mea.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai si fara sa demontezi capitonajul ala cum crezi ca-l poti baga acolo?
ai aparat de teleportare?
gandeste-te ca el mai e prins si in niste suruburi de caroseria masinii.
cum le demontezi pe alea fara sa dai fata jos?
  • Ovi2000

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2014

  • Mesaj Privat
jgyprime, in loc de mesajul pe care l-ai lasat, putea-i direct sa imi explici unde gasesc acele posibile suruburi si cum ar fi mai bine sa procedez, de unde sa incep etc...
adrianadi, am incercat cu surubelnita...dar ma doare sufletul sa il stric..si pe urma sa il lipesc la loc...
Din aceasta cauza am si deschis acest topic, vroiam sa imi spuna cineva cum sa procedez....jgyprime,daca stii, te-as ruga sa imi zici si mie ,asa in mare....cel putin pe unde gasesc acele suruburi. Mersi
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu sincer nu stiu exact cum e la masina ta, insa la masina mea a trebuit sa dau complet jos fata de la usa ca sa ajung la difuzor.
si la tine cred ca e cam acelasi sistem, trebuie dat jos capitonajul (in principiu s-ar tine in clips-uri si suruburi puse la vedere).
capitonajul nu are cum sa se deterioreze decat daca tragi aiurea de el (gen sa tragi cand mai ai un surub inca prins).
la masina ta exista posibilitatea sa fie nevoie sa te uiti si drept bancheta spate sa vezi daca ai vreun surub pe acolo (nu stiu cum e).
cel mai bine te duci la masina si cauti suruburile vizibile
apoi putin cate putin incerci sa o declipsezi si sa vezi unde se mai tine.
sunt chestii valabile la absolut orice masina...
  • AIin

  • Mesaje scrise: 558
  • Locatie: Dolj
  • Masina: Astra 2003 z16se
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 04 Mar 2012

  • Mesaj Privat
se da jos fata de usa. este prinsa doar in clipsuri. din cate tin minte era facut si un tutorial. va trebui sa desfaci si bacheta, sau daca nu o dai jos o sa te chinui un pic. iti trebuie t20 sa desfaci suruburie de la difuzor
  • Ovi2000

  • Mesaje scrise: 5
  • Locatie: Alba
  • Masina: Astra 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 30 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Mersi mult ,deocamdata, o sa mai scriu n acest topic, pe sfarsitul saptamanii cand o sa am timp sa ma uit dupa acele suruburi.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Astra
  3. Astra G

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR