Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
daca spui ca sunt sanse sa am termoflot , urmatoru pas e sa o duc la un mecanic sa verific.. sau pot sa ma uit eu ? ptr .. ca daca ar fi chiuloasa nu ar trebui sa mai dea caldura nu ?
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Multa lume confunda termoflotul cu racitorul de gaze de dinaintea egr.
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
deci nici o sansa ca egr sa aiba legatura cu uleiu, nu ? Smile
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
problema rezolvata , partial... Smile am fost la mecanic , si mia spus ca nu e ulei in borcan. a zis ca e ceva mizerie.. a zis ca pot sa umblu asa cu ea mult si bine. urmeaza sa curat instalatia. multumesc tuturor de ajutor
Skip ads

  • TM85RUN

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
@Gabor Tiberiu: Poti pune o poza cu interiorul busonului de la vasul de apa? Sa vad cum arata mizeria comparativ cu ce am eu. Am fost astazi la service si au vazut ulei in lichidul de racire si mi-au spus ca mai mult ca sigur e stricat termoflotul. Problema e ca duminica trebuie sa plec in concediu si nu stiu ce sa fac...ma gandeam sa schimb tot antigelul si sa vad doua-trei zile ce se intampla.

Credeti ca e sigura pentru un drum de 2500-3000km varianta cu anularea termoflotului?
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
pana nu speli toata instalatia nu poti sa ii schimbi antigelu. ca orice ai face tot ramane mizeria aia, eu m-am gandit sa circul 2 , 3 zile cu apa distiliata schimbata in fiecare zi in aceste 2 , 3 zile, si numa pe urma sa ii pun antigel. de verificat la tine e busonu de ulei , sa vezi cum arata , daca are spume , pe urma urmareste temperatura motorului. la mine a verificat mecanicu , da din cate imi amintesc ( nu sunt sigur) cred ca nu are termoflot. ai aceeasi motorizare ca si mine ?
  • TM85RUN

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
M-am uitat si ei in vasul de expansiune azi si nu mai era antigel, ci o "marmelada" maro deschis de sus pana jos...s-a uitat si mecanicul, m-am mai uitat si ei si la busonul de la ulei si pe joja si uleiul arata bine, fara spuma, fara apa, nu se lipeste intre degete...
Maine merg la mecanic sa curatam vasul de expansiune si sa spalam instalatia (ideea e ca nu stiu cu ce sa spalam in afara de apa) si vrea sa anuleze termoflotul...legat de temperatura apei cred ca e in limite normale, in sensul ca nu fierbe sau ceva...nu am idee la temperaturi externe de aproape 40 grade in cat timp ar trebii sa ajunga apa la 90grade...motorul meu este Z20NET, ma gandesc ca si motorul tau trebuie sa aiba termoflot..
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
mecanicu a aruncat o privire , si nu a reusit sa il identifice. totusi la mine nu e asa grav in vasu cu expansiune.. la mine doar a devenit negru, a facut un pic de spuma.. dar nesemnificativ. eu zic ca cu apa e suficient daca speli , eu am bagat o gramada de prostii si cred ca de acolo sa tras si "reactia adversa" ca a devenit negru. am incercat cu calgon , sare de lamaie.. dar nu are prea mult efect. incearca cu apa de cateva ori sa clatesti bine. motoru meu e z18xe
  • TM85RUN

  • Mesaje scrise: 39
  • Locatie: Timis
  • Masina: Signum 2003
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Multumesc de sfat, am si curatat vasul + instalatia, am pus lichid nou si am anulat termoflotul...problema este ca un termoflot nou pt motorul meu este 2500 lei. Nu stiu de ce are pret de transplant de rinichi, dar am sa sap si prin tarile vecine...
  • Gabor Tiberiu

  • Mesaje scrise: 322
  • Locatie: Salaj
  • Masina: Vectra 2003 Z18XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Mai 2013

  • Mesaj Privat
poti incerca si la dezmembrari. oricum bine ca ai reusit sa o repari pe moment.. Smile
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR