Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • marius12

  • Mesaje scrise: 9
  • Locatie: Iasi
  • Masina: Vectra 2005 Y17DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 03 Sep 2012

  • Mesaj Privat
buna seara.zilele astea mi sa ars becul xenon care este pe partea dreapta la un opel vectra c 2005.nu este din fabrica a`puso fostul proprietar instalatia.as vrea sa stiu eu pot sa schimb becul ala daca da cum pot imi poate spune cineva?nici nu stiu cum sa fac as vrea sal schimb doar pe ala din partea dreapta nas schimba pe amindoua acum catva timp mi sa ars ala de pe stinga lam schimbat doar pe ala si modelul cred ca este h7?parca.am modelul becului cand ma duc sal cumpar ma duc cu ala ars.mi la schimbat unul care e electrician si nu prea mam uita la el cum a facut.
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ma doare capu...
ai scris ca la ziar sa nu cumva sa ai cuvinte, virgule si puncte mai multe de platit...

te duci cu becul si cumperi ce ai nevoie...
apoi te descurci sa-l montezi sau te duci la electrician...
  • prooff

  • Mesaje scrise: 242
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2011

  • Mesaj Privat
mare chestie de schimbat nu e. eu am schimbat la vectra B(fosta masina) unul. desfaci cu grija capacul scoti mufa si scoti becul afara. te duci cu el la un magazin de piese si iei altul. cu el in mana daca nu stii de care e. o sa iti recomande un philips(sau ceva de firma) care e peste 200 lei sau ceva chinezesc care e pana in 100.

posibil sa difere nuanta la becuri. daca o sa fie prea mare si te deranjeaza schimba-le pe ambele.

mare grija cu becul cand il montezi inapoi. tine-l doar de soclu.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai decat sa pui un bec xenon aftermarket si sa dai 200 de lei pe el mai bine schimbi tot kit-ul cu altul nou si iti ramane ce ai acum pe masina de rezerva...
xenonul autorului nu e de uzina, e aftermarket si cel mai probabil H7...
din cate stiu eu opel nu a pus pe vectra c xenon cu H7 ci D2S
Skip ads

  • ToX

  • Mesaje scrise: 1,301
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra OPC 2013 A20NFT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Mai 2004

  • Mesaj Privat
Daca era din fabrica, nu avea ce capac sa dea la o parte, trebuia data bara jos dupa aia farurile ,se desfac capacele din spate, au 2 suruburi, se scoate balastul de pe bec, etc. Si da, din fabrica vine doar D2S . Daca instalatia este aftermarket, probabil sunt h7. Oricum nu ti-as recomanda xenoane aftermarket, am multi colegi care au ramas fara talon chiar daca aveau faruri cu lupa (lipsa spalator de far, lipsa auto levelling). Politia nu mai e asa proasta ca acum 10 ani.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ToX a scris:Politia nu mai e asa proasta ca acum 10 ani.

mai ales acum ca s-au marit amenzile de circulatie...
in Galati am vazut politia oprind masini care aveau montate vestitele DRL-uri aftermarket...
chiar ieri am vazut o masina oprita...
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
foarte bine cã românul nu înțelege nimic din dotarile mașinii și face tot felul de modificãri(in spatele blocului în garaj cu vecinul care se ”pricepe”) ca la Dacia 1300,degeaba și-au luat mașini de calitate (și scumpe)!
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
eu chiar sambata am facut singur o modificare la masina...
mi-am montat o plafoniera spate.
in parcarea din fata blocului unde locuiesc. (spre drum principal)...
  • chis cristian

  • Mesaje scrise: 264
  • Locatie: Arad
  • Masina: Omega 2002 y22dth
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mar 2009

  • Mesaj Privat
Hai zi cã nu ai înțeles ce am vrut sã spun!
Pot fi și mai explicit!
Și eu am fentat service-ul !Am schimbat cu ajutorul vecinului de la 2(cã are garaj de tablã și și-a tras și curent) lamela de la ștergãrul din partea dreaptã(cã aia de pe stânga am schimbat-o la service și am vãzut cum se face!)
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
pai tu zici de modificari si apoi zici ca ai schimbat stergatorul de parbriz?
am vrut sa fiu putin ironic si sa intelegi ca unele modificari nu sunt ilegale precum DRL-urile si csenoanele pe far fara reglaj automat sau spalator de far...
dar ai inteles ce ai vrut...
nu mai conteaza...
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Pai hai atunci sa vorbim de Peugeot 607 care a venit din fabrica cu becuri xenon pe far fara lupa sau primele volvo XC90 la fel in aceeasi situatie. Adevarat ca au spalator de faruri dar care nu cred ca influenteaza in mare fata de lupa din far. Spalator far pun si eu ca nu e mare treaba. Problema e de autoleveling. Cu toata ca de cand am xenon pe masina ( 2 ani luna asta) nimeni nu mi-a dat vreodata flash ca l-ar deranja . Adevarat ca reglajul l-am facut in statie ITP pe scula autorizata.. Asa ca problema se pune intai de lupa si de un reglaj ca la carte.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
ai dreptate si stiu mai multe modele de masini care au venit cu xenon din fabrica pe far fara lupa.
dar acele masini garantat nu au buton de reglaj al farurilor pe inaltime (poti verifica) si garantat au spalator de far.
insa (si cel mai important) acele masini au oglinda farului de asa natura cat sa focalizeze corect toata lumina emanata de un bec xenon, la fel ca un far cu bec incandescent (fara sa deranjeze ceilalti participanti la trafic).
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR