Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • xerub

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Buna ziua

Se poate schimba cumva doar rulmentul pe roata spate fara fuzeta?!

Multumesc
Skip ads

  • ovidiu86_h

  • Mesaje scrise: 163
  • Locatie: Hunedoara
  • Masina: Vectra 1996 x16xel
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Mai 2010

  • Mesaj Privat
salut,rulementii pe spate nu sunt doar niste rulmenti simpli ca pe fata ci sunt cu fuzeta (sau cum se numeste)pe de o parte se prind de ,,puntea,, spate de cealata parte se monteaza angrenajul rotii (disc frana,roata ,etc_).daca cauti gasesti poze si iti dai seama .numai bine !
  • xerub

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc, am gasit rulmentul asta https://www.epiesa.ro/rulmen...rts-229622742.htm care cred ca este rulmentul din fuzeta, dar nu sunt sigur.

Daca are idee cineva sau poate sa imi spuna daca ala este rulmentul correct sau la inlocuit cinveva pana acuma

Scuze dar nu incerc sa fac publicititate la site

Multumesc
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Salut. Din link-ul tau nu se vede absolut nimic. Tin sa-ti spun doar atat. In 2014 am cumparat personal rulmentii spate si am cumparat SKF. AM deschis cutia si scria SKF, Made by TRW Italy. Bun asa. Cand I-am dat jos pe cei originali ce sa vad. Aceeasi treaba. SKF, made...................... Rulmentii spate nu sunt cu tot cu fuzata. Au inclus senzorul de ABS, asta e alta treaba.Operatiunea de inlocuire este f simpla. Nu-ti trebuiesc prese. Nu sunt fixate in fuzeta ci doar prinsi cu 4 suruburi in fixare trapezoidala. Intai scoti mufa de ABS, apoi poti desface linistit piulitele. Asta dupa ce pe partea cealalta ai desfacut etrierul de frana si discul. Iar acele piulite se strang la cuplu. Momentan nu mai stiu valoarea dar ma pot uita in carte si-ti zic. Asta in caz ca ai cheie dinamometrica. Numai bine.
Skip ads

  • xerub

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Rulmentul de care zic se numeste Rulment corp rulment roata OPEL SIGNUM 1.9 CDTI, CORTECO 80000383, dar nu sunt sigur daca acesta este cel din fuzeta!

Multmuesc
  • bogdanop

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Fuzeta pe spate ? Nu stiu ce sa zic dar stiu ca rulmentul este prins direct de punte cum spunea colegul mai sus si pe fata la fel nu mai e presat in fuzeta e prins in suruburi si de corpul rulmentului prinzi direct disc plus roata . Sper sa nu gresesc dar eu asta am vazut cand am schimbat .
  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
Normal ca exista o fuzeta si pe spate, care la randul ei este prinsa de punte. Fuzeta spate este cea ruginita la mai toate puntile. Pe ea se fixeaza rulmentul si nu pe punte. Iar pe fata rulmentul este presat in fuzeta. Am inlocuit pe dreapta fata fuzeta cu totul de pe una de Anglia deoarece mi se stricase un filet de pe rulment si nu am vrut sa fie roata prinsa doar in 4 suruburi.
Acesta este rulmentul spate
Acesta este rulmentul pe fata ce musai iti trebuie presa sa-l depresezi/presezi pe fuzeta.
Aici fuzeta fata completa
Asta e puntea spate unde se vede fuzeta prinsa la randul ei pe punte.

Asa ca dute linistit la magazine sau de pe site-uri si cere doar rulment punte spate Opel Vectra C/Signum. Apoi ramane doar sa-l schimbi. Multa bafta si sper ca m-am facut inteles.
  • bogdanop

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Rulmentul nu e presat in fuzeta e prins doar in suruburi ca uneori rugineste si ramane intepenit, da e posibil dar el sta doar in suruburi ca la mine cand am scos alea 3 suruburi rulmentul a iesit usor fara prese si alte chestii
Skip ads

  • ciprinel

  • Mesaje scrise: 1,372
  • Locatie: Prahova
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Apr 2008

  • Mesaj Privat
De la rulmentul spate am ajuns la cel pe fata. Sincer pot spune ca ai avut noroc sa iasa asa usor. Am desfacut acele 3 suruburi de care spui si n-am reusit. Posibil sa fie si cum ai zis. Am sa incerc sa-i dau cu degripant ceva si sa-l bat pana iese. Momentat inca am intreaga fuzeta si un amic mecanic mi-a spus sa i-o dau lui la munca sa-mi refaca acel filet care are decat la inceput o bavura de numai poti infileta surubul de la roata. Cand se va incalzi am sa incerc demontarea lui.
  • bogdanop

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2013

  • Mesaj Privat
La rulmentul de pe spate am spus ca e posibil sa gresesc ca nu are fuzeta dar in principiu e la fel ca cel de pe fata prins in suruburi nu ca cele vechi care erau presate
  • xerub

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Salut

@Ciprinel in prima poza pe care ai pus-o acela este rulmentul corp, as dori sa stiu daca se poate daca se poate schimaba doar rulmentul propiu-zis, cred ca este acesta Rulment corp rulment roata OPEL SIGNUM 1.9 CDTI, CORTECO 80000383, sau aceasta parte este pentru alta componenta?!

Multumesc
  • bogdanop

  • Mesaje scrise: 64
  • Locatie: Spania
  • Masina: Vectra 2006 z18xer
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 20 Nov 2013

  • Mesaj Privat
Vezi ca ce ai pus tu acolo e doar o bucsa, rulmentul la masina ta vine cu tot cu corp nu se schimba separat e exact ca in prima poza
Skip ads

  • xerub

  • Mesaje scrise: 13
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Signum 2004 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jan 2016

  • Mesaj Privat
Multumesc frumos pentru raspunsuri.

Aveti o recomandare ce producator sa aleg?

Multumesc.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR