Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Salut colegi,

Ma confrunt cu urmatoarea problema la vectra c 2006, achizitionata de curand:

1. Am schimbat bucsi bascula (cele mari), bielete de directie, bielete antiruliu
2. Am facut geometria
3. Rotile stau drepte, masina nu trage stanga-dreapta
4. volanul sta virat spre stanga aproximativ 5 grade

Am revenit la service-ul ce a efectuat interventia de schimbare a celor mentionate la pct 1, a refacut inca odata geometria, gandindu-se ca poate a gresit prima data si in final volanul are aceeasi abatere, virat stanga cateva grade. in momentul in care virez stanga volanul face 1.8 ture iar cand virez spre dreapta face 1.6 ture (valorile sunt estimative, eu nefiind de meserie).
Am intrebat mecanicul si mi-a prezentat 2 supozititii/variante:

a. S-a umblat in caseta si nu a fost centrata cum trebuie:"e decalata cu un dinte"(asta a fost exprimarea)
b. S-a umbat la volan si nu a fost pus cum trebuie.

Nu stiu daca sau ce sa cred din cea ce mi-a spus el. Cert este ca geometrille facute de el pana acum au fost toate bune si nu a revenit nimeni cu probleme, asta o stiu din randul clientilor, cativa dintre ei fiind cunostinte ale mele.

Rog colegii care se pricep sa ma lumineze/sa imi ofere o rezolvare pentru aceasta problema.

Multumesc anticipat!
Skip ads

  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
nu sunt eu mare meserias dar as zice sa schimbi mecanicul.
chestiunea asta se regleaza din bieletele de directie.
si la mine volanul era putin stramb dupa ce am schimbat bieletele de directie
cel la care am facut bracajul a pus volanul drept (cu piedica aia speciala) si a reglat bieletele de directie.
acum volanul sta perfect drept cand merg inainte.
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
" jgyprime "- in momentul in care a facut geometria a fixat volanul pe drept. Mi-a spus ca daca imi scoate volanul la drept imi modifica geometria (rotile nu vor mai sta cum trebuie)...
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu mi-am dat o parere.
Mai departe nu stiu ce sa zic.
As cere parerea altui mecanic.

Inainte de a schimba elementele alea volanul cum era cand mergeai drept cu masina?
Daca statea drept problema e de la schimbare si ce s-a facut dupa.
Deci mecanic.
Skip ads

  • d3ath_sm0k3

  • Mesaje scrise: 176
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Vectra 2006 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Eu am facut geometria de 2 ori (fata+spate). Ultima data am stat langa mecanic si totul a fost ok. Insa masina tot imi trage dreapta. Am observat ca masina merge drept cand tin volanul putin spre stanga. Adica nu e exact centrat intre manetele de semnalizare si stergatoare. Cred ca data viitoare o sa il pun putin virat spre stanga si sa faca geometria asa si poate nu mai imi trage dreapta.
  • clau70

  • Mesaje scrise: 3,337
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2010 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Apr 2013

  • Mesaj Privat
CIPRIAN_17_CIP a scris:" jgyprime "- in momentul in care a facut geometria a fixat volanul pe drept. Mi-a spus ca daca imi scoate volanul la drept imi modifica geometria (rotile nu vor mai sta cum trebuie)...


Imparti turele stg/dr in asa fel incat sa fie egale (1.7ture stg si 1.7ture dr dupa cum ai innumarat tu), se scoate volanul si se pozitioneaza pe drept, apoi se reface convergenta din capetele de bara pana rotile vin drept (se scoate spre ext masinii capul de bara stg si se trage spre int capul de bara dreapta). Asa o sa ai ture egale si geometria in regula.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
foarte important inainte sa te apuci sa scoti volanul e sa te gandesti daca inainte de schimbare volanul era drept sau nu
pentru ca daca era drept atunci clar problema vine de la schimbarea de elemente de directie care le-ai facut recent.
daca era si inainte stramb atunci problema vine ori de la volan (care probabil a fost demontat si montat gresit) ori de la caseta de directie (care probabil are probleme).
o diferenta de 5 grade ale volanului cred ca inseamna cateva "filete" pe bieleta de directie.
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:Eu mi-am dat o parere.
Mai departe nu stiu ce sa zic.
As cere parerea altui mecanic.

Inainte de a schimba elementele alea volanul cum era cand mergeai drept cu masina?
Daca statea drept problema e de la schimbare si ce s-a facut dupa.
Deci mecanic.


Inainte de schimbarea elementelor si refacerea geometriei volanul statea virat diametral opus si anume virat spre dreapta cu aproximativ 5 grade iar acum sta spre stanga cu 5 grade.Volanul statea virat spre dreapta si tragea dreapta. Care sa fie problema ,,,,?
Skip ads

  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
jgyprime a scris:Eu mi-am dat o parere.
Mai departe nu stiu ce sa zic.
As cere parerea altui mecanic.

Inainte de a schimba elementele alea volanul cum era cand mergeai drept cu masina?
Daca statea drept problema e de la schimbare si ce s-a facut dupa.
Deci mecanic.


Inainte de schimbarea elementelor si refacerea geometriei volanul statea virat diametral opus si anume virat spre dreapta cu aproximativ 5 grade iar acum sta spre stanga cu 5 grade.Volanul statea virat spre dreapta si tragea dreapta. Care sa fie problema ,,,,?
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Nu se scoate volanul. Se blocheaza drept, dupa care se regleaza geometria.
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Cyberboob asa a si facut, a blocat voanulpe drept si a facut geometria. Cert este ca acum sta virat spre stanga iar inainte de schimbarea elementelor de la directie amintinte in primul post statea virat spre dreapta.
  • cyberbob

  • Mesaje scrise: 1,287
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Vectra 2005 Z19DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 06 Nov 2010

  • Mesaj Privat
Inseamna ca n-a facut corect geometria.
Skip ads

  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Imi e frica sa nu ma duc in alta parte si sa ii spun problema, sa imi faca volanul sa stea drept si sa imi regleze abaterea din roti, rezultand in timp o uzura a cauciucurilor.
  • jgyprime

  • Mesaje scrise: 9,968
  • Locatie: Galati
  • Masina: Vectra 2005 Z19DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 22 Dec 2010

  • Mesaj Privat
Daca a reglat bieletele cu volanul drept si tie iti merge stramba eu zic sa schimbi service-ul.
Cred ca nu sunt capabili sa faca o directie cum trebuie...
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Masina merge drept, nu trage deloc, doar volanul sta stramb...
  • T.ion

  • Mesaje scrise: 3,454
  • Locatie: Alta tara
  • Masina: Zafira 2001 Z16XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Feb 2014

  • Mesaj Privat
Poate chiar volanul sa fie problema, daca si-a bagat cineva nasul pe acolo si nu la asezat bine in pozitia corecta (este de asteptat sa faca asa.)
Eu nu am desfacut niciunul pana acum (airbag etc...) dar din ce vad pe net la volan are numai zimti aceea de fixare (nu stiu daca are canal de ghidare pozitie) eu banuiesc ca nu au asa ceva.

intreaba in service, unde poti face atat volanul cat si geometria sau poate iti raspune colegi aici.
incearca sa faci ambele in alta parte unde se pricep, astia numai din mouse greu va iesi ceva.

"Nu mi sa intamplat niciodata" - Si cand ii se intampla nu stie ce sa faca, dupa tine sunt buni.


Ultima modificare facuta de T.ion la Sam 28 Feb, 2015 10:09 pm, modificat de 10 ori in total
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Poi atunci vine intrebarea:volanul se poate monta in mai multe pozitii sau are doar una fixa? Daca poate pune cineva o poza cu axul volanului la partea de fixare a volanului.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Volanul nu se poate monta gresit, are o singura pozitie! Aceeasi problema am avut-o si eu, pe aparat iesea bine geometria cand ieseam cu ea la drum se stramba volanul. Solutia a fost reglarea geometriei cu volanul inclinat in partea opusa cu aceleasi grade! Am aflat ulterior ca problema venea de la jante, ciudat fiind faptul ca jantele cu pricina nu aveau nici o problema (au fost verificate si razverificate in mai multe serviceuri specializate) dar cu ele nu iesea pur si simplu! Chiar asa, ce model de jante ai?
  • CIPRIAN_17_CIP

  • Mesaje scrise: 119
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2009 Z16XER
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2014

  • Mesaj Privat
In acest moment am jantele de iarna, niste table luate de pe o zafira 2008.
  • buldozer2

  • Mesaje scrise: 738
  • Locatie: Buzau
  • Masina: Astra 2014 A14NET
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Feb 2011

  • Mesaj Privat
Eu aveam problema asta doar cu niste aliaj, originale gm pe 17! Incearca si cu rotile de vara poate ai ceva probleme cu jantele, cauciucurile!
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Vectra
  3. Vectra C/Signum

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR