Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • MihaiGab

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Salut,am un Opel Insignia ST 2009-2.0 cdti 118 kw,ce discuri de frana credeti ca sunt cele mai bune sau printre cele mai bune si ce dimensiune i-mi trebuie?
Codul VIN:W0LGT87M991078392 - A20DTH
Multumesc,o zi buna!
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Pai,,,in primul rand ai nevoie de discuri de frana pe sistem PO61 daca ai roti pe 17! Am schimbat si eu la acelasi tip/model de masina iar din descifrarea VIN au reiesit: sitem PO61, discuri ventilate fata 321mm fata si ddiscuri ventilate 315mm spate!
Eu am ales TRW atat discurile cat si placutele...insa nu cred ca as mai merge pe aceasta marca din mai multe motive:
-cea mai mica piatra lasa un santa pe circumferinta de toata frumusetea
-am impresia ca se uzeaza cam repede
Cele enumerata mai sus, iti zic din proprie experienta. Iar la un prieten, tot cu Insignia, discurile TRW s-au cam ovalizat la o perioada foarte mica dupa ce le-a pus pe masina(in conditii de mers normal), acum se tot cearta cu cei de la service in vederea inlocuirii pe garantie! Data viitoare am sa merg pe TEXTAR sau ATE(iar placutele sa fie varianta cu partea de frecare mare si nu piramidala)

P.S.: dupa achizitionare am mai citit si pe alte forumuri si mai sunt persoane care au observat un rabat de calitate din parte celor de la TRW.

Tot ce am scris mai sus e pur experienta mea. NU o lua ca pe o regula, poate eu am avut ghinion si am nimerit un lot mai slab.
  • MihaiGab

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc Alladin,stiam ceva ceva de dimensiuni dar nu eram sigur,iar o intrebare nu strica.Eu merg pe ATE,din ce am citit sunt destul de bune,nici zgomot nu fac ca TRW sau altele.Eu am roti de 19 pentru vara, asa a fost echipata iar 17 pentru iarna.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 691
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Confirm si eu calitatea slaba a trw, mai ales placutele. Pe discuri( nu stiu daca sint trw) am deja santuri, care nu sfecteaza neaparat frinarea. Cel mai enervante sint placutele trw care scirtiie la viteza mica,un iiii ascutit in mers normal, nu frinare. Confirmat de 2 mecanici, explicatia fiind ca materialul din care sint facute e prea dur, nu se muleaza pe disc in timp.
Skip ads

  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
In oferta de pe piata exista discuri de frana pentru Insignia cu continut ridicat de carbon, ce inseamna acest lucru ? Placutele de frana trebuie sa fie compatibile cu discul ? Se uzeaza mai repede dar au o eficienta mai buna la franare ?

Si eu sunt interesat, curand mi-am propus sa le inlocuiesc si eu pentru aceeasi masina/ model, doar ca este 2011
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Ieri am fost si eu la o verificare a franelor, de ceva timp imi mai apare un "huruit" pe frana, cand si cand nu tot timpul.
Mi-au spus baietii de pe sos Morarilor ca se apropie momentul schimbarii discurilor pe fata, au urcat masina pe rampa si mi-au aratat uzura pe interior....asa ca cine a schimbat poate impartaseste cu noi.

Mi-a placut atitudinea lor, nu au sarit ca trebuie sa le schimb urgent etc, mi-au spus ca pot sa mai stau, ca am placutele bune si e pacat sa nu le folosesc si abia dupa ce le termin sa ma gandesc sa schimb la pachet discuri+placute.
Aaaa si inca ceva de apreciat, verificarea franelor si constatarea nu a costat nimic
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@MihaiGab....cel mai corect mergi cu certificatul si esti sigur ca ce ti se va da, se potrivestela fix. Daca masina a venit cu roti pe 19" sa nu cumva sa ai sistem PO62, adica discuri pe fata de 346mm(undeva pe aici)!
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@hog33...de preferat este ca atunci cand schimbi discurile de frana, placutele sa le iei de la acelasi producator. Asta in ideea ca sa se creeze o compatibilitate cat mai mare intre disc-placuta, atat din punct de vedere al eficientei franei cat si al materialului folosit pentru confectionare.
Simplu: daca pui un disc din material dur...placutele au o viata mai scurta...la fel si invers
Skip ads

  • MihaiGab

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2015

  • Mesaj Privat
alladin_allibaba a scris:@MihaiGab....cel mai corect mergi cu certificatul si esti sigur ca ce ti se va da, se potrivestela fix. Daca masina a venit cu roti pe 19" sa nu cumva sa ai sistem PO62, adica discuri pe fata de 346mm(undeva pe aici)!

Alladin eu sunt in Danemarca si pe orice site ai posibilitatea sa cauti orice piesa dupa nr masinii iar la discuri nu mi-a dat marime mai mare de 337 pe fata,iar daca pun dimensiune prea mare cred ca nu mai pot utiliza janta de 17 ,dar o sa merg la un magazin de specialitate cu certificatu si vad ce-mi dau,desi am mai patit-o la astia,mi-au dat cu totu altceva decat aveam nevoie la amortizoare de ex.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Mihai si in Danemarca este mai rentabil sa mergi la magazin dupa piese decat in service ? Fratii nostrii mai !
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Eu am pus disc ATE cu placuta tot ATE (si lichidul de frana tot ATE) si pot sa va confirm ca nu sunt zgomotoase.
Tot ST de 118kw, 2010, cu jante 18 de fabrica, si a fost nevoie de disc frana fata 321mm, ventilat (ATE)


Ultima modificare facuta de Avram Adrian la Dum 01 Mar, 2015 9:00 pm, modificat de 2 ori in total
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Lichid de frana am pus si eu tot ATE Blue Racing...
Skip ads

  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Pe fata am TRW, iar pe spate ATE............nu stiu care sunt mai bune Smile. Amandoua mi-au facut zgomot, TRW mai putin, ATE si dupa 12k km inca face. Daca ar fi sa le schimb, cred ca as merge pe ATE dar numai in varianta cu discuri la fel.
  • MihaiGab

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2015

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:Mihai si in Danemarca este mai rentabil sa mergi la magazin dupa piese decat in service ? Fratii nostrii mai !

Daca ai sti ce scoruri au astia in service te doare capu...de la 50 de euro ora plus ca se misca ca melcu ca sa treaca timpu in favoarea lor...Plus ca-ti umfla preturile la piese daca le aduc ei...
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
Te cred Mihai. Bafta ! Bine ca nu ai pierdut simtul valorii banului.
  • poseidon06

  • Mesaje scrise: 426
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Astra 2011 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Jul 2011

  • Mesaj Privat
Pentru discuri, puteti incerca si Delphi, sunt calitative din ce am citit. Pentru frane stock, eu as incercat discuri Delphi si placute ATE.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 01 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Eu am schimbat discurile pe spate cu GM,la aproximativ 85k, placute GM,am aproximativ 45k de cand le-am inlocuit si nu dau semne de "oboseala, pe fata am inlocuit doar placutele(acum o saptamana), tot GM, cu cele vechi am efectuat aproximativ 50k...
Initial am vrut sa achizitionez ATE, insa am renuntat...
  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
@gyzmo...placutele Gm nu sunt defapt TEXTAR? Eu cand am cumparat, am avut pe birou: TRW, ATE si GM. Pe cele din urma pa langa inscriptia GM mai aparea si TEXTAR!
  • MihaiGab

  • Mesaje scrise: 16
  • Locatie: Danemarca
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jan 2015

  • Mesaj Privat
hog33 a scris:Te cred Mihai. Bafta ! Bine ca nu ai pierdut simtul valorii banului.

Bafta si tie.Valoarea banului nu trebuie pierduta niciodata de nimeni,pentru ca se fac greu dar repede se duc iar daca nu ai bani nimeni nu se uita la tine...
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:
Initial am vrut sa achizitionez ATE, insa am renuntat...


Why?
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR