Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Am inteles perfect, te-am intrebat pentru ca un amic de-al meu cu o Mazda6 mi-a arata ca pe discurile lui are o portiune de aprox 5mm care nu este lucioasa, semn ca acolo nu calca placuta...m-am gandit ca treaba cu placutele piramidale poate sa fie una dintre explicatii.
Mersi si scuze de offtopic
Skip ads

  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
canguru a scris:Deci? TRW, Ate sau Brembo? preturile sunt cam la fel.....cred ca o sa dau cu banul Smile


Am dat cu banul si a iesit Ate, am schimbat astãzi si discuri si plãcute pe fata.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Sa ne spui cum se comporta...
Urmeaza sa le inlocuiesc si eu, pe cele de pe fata... Sad
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Sigur, momentan merg pe varfuri pana se aseaza Smile
Skip ads

  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Gyzmo am eu cu dicurile fata ATE + placute fata ATE aproape 8 luni se comporta super, eu sunt super multumit
  • eddy andrei

  • Mesaje scrise: 455
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 17 Jul 2014

  • Mesaj Privat
ovidiuflorescu a scris:salut,
am si eu o problema si poate ma ajuta cineva.am opel insignia 2009 cu frana electrica.de la un timp vad ca imi ramane blocata pe spate frana pt ca mi se incalzeste foarte rau discul de pe stanga si miroase foarte rau a ferodu incins.specific ca nu se intampla tot timpul.placutele sunt schimbate recent iar la cele vechi am observat uzura foarte mare pe placuta din exterior iar pe cea din interior uzura era foarte mica.poate sa ma ajute cineva.multumesc


Aceeasi problema am avut-o si eu dar pe roata dreapta spate. Verifica cablul de la frana de mana, la mine el a fost problema, intra apa pe el rugineste, se rup fire din el si se formeaza nod. Costa 250 lei si vreo 70 manopera. Pentru schimbare nu trebuie data bara spate jos, doar carenajul stanga spate, in caz ca ti se va spune la service sa platesti demontare barã spate cum am pãțit eu in București.
  • ovidiuflorescu

  • Mesaje scrise: 4
  • Locatie: Olt
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 14 Apr 2015

  • Mesaj Privat
Multumesc. Am rezolvat problema erau de vina placutele de frana care erau ate si nu culisau bine. Posibil sa fi fost si din cauza ca atinci cand le-au schimbat nu au schimbat si tablitele care vin pe etrier.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Mi se desprind bucatele de rugina din discurile de frina, mai precis partea din interior sus, ele fiind ventilate e casi cum sint 2 discuri unite . Am desprins cu mina usor. Aseara la parcare cu spatele si frina se auzea ceva metalic, insa dupa ce am constatat ca pot desprinde cu mina bucatele nu s-a mai auzit la mers normal prin cartier sau la parcare . Or fi fugit bucatele la mers. Sa ma ingrijorez?
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Pareri?
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Sa nu te ingrijorezi.
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
@Ibanias sunt inca in faza incipienta. Mai merg mult si bine, daca nu sunt ovalizate, nu bat la franare da-i bataie Smile. Toate ruginesc in portiunea aia dupa un nr considerabil de km
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Și mai ales dupã sezonul rece, în care sarea utilizata își face simțitã acțiunea...
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Merci de rãspunsuri. Pareau subțiate acolo la exterior si mi-e frica sa nu se rupa si sa blocheze roata/discul in etrier. Ma mir totuși ca fiind otel rugineste ca si tabla.
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Este o fonta speciala nu otel.
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Eu le-am curãțat la spãlãtorie, am rãmas surprins de cate au cãzut.Oricum va trebui sa le schimb, le-a venit rândul, sunt cele originale ale mașinii... Wink
  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
Esti professor gyzmo la km tai, eu la 70k Sad ...
  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Hehe... am deja 21K cu masinuta si sunt la a 2-a schimbare de discuri de frana(pe fata). Prima s-a facut la 5800 Km , si, de la ultima schimbare de placute de frana am sesizat ca imi tremura la franare (90 Km/h - 60 Km/h) ca un tractor. Interesant este ca ,dupa ce am schimbat placutele,mi-au aparut si ''santuri'' pe discuri,si pe dreapta, si pe stanga. La schimbarea acestora am avut de ales intre : Originale Gm FRanta la 320 Ron/set si originale Gm italia la 520. Binenteles ca am ales ce era mai scump. La fostul astra H(achizitionata la 83. 000 Km ) am schimbat o singura data discurile pe fata la aproximativ 120 .000 pentru ca imi trepida volanul dar s-a dovedit ca nu era de la discuri. Si ASTA( ca nu-i pot spune altfel Smile ) deja la 21 000 alt set de discuri? Pareri? Deja imi cresc peri albi. Evil or Very Mad
L.E. : La 18729 Km s-au schimbat placutele iar discurile, prima data , la 5869 Km. Astept acum sa vina piesele ca sa ma pot duce la ''coafat''. Cenzurat
P.s. : sper ca n-am intrat in off cu lunga mea poveste Wink
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Exista un buletin tehnic cunoscut, insa pentru discurile spate. Parca ar fi din brinza facute discurile , iar placutele din granit ! Dupa ce am schimbat discurile spate tocmai din cauza santurilor si a sunetului i i i i i , acum am s s s s s , de iar mi-e rusine sa merg incet prin cartier! Cica iar tre sa lipeasca/unga arcurile etrierelor ... Eu numesc asta incompetenta .

Technical Service Bulletin
Ref. Number 09-FR-64
TIS/TSB Ref. Number E0002581
Group H-05
Release Date 07/12/2009

Rear Brakes – Score Marks on Brake Disc

Vehicles:
Insignia 2009-2010 All Engines

Complaint:
Score marks on rear brake discs.

Cause:
Defective brake pads.

Remedy:
In case of customer complaint the brake pads and brake discs can be replaced.
Note: Scoring has no impact on braking performance.
  • hog33

  • Mesaje scrise: 1,006
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 29 Mai 2014

  • Mesaj Privat
In viitorul apropiat va trebui sa inlocuiesc discurile si placutele pentru toate rotile, acum discurile au o buza de 2 mm netocita, as dori sa va intreb daca are cineva pe masina si cum se comporta discurile si placutele BREMBO. Nu sunt cu mult mai scumpe decat cele uzuale iar numele ar trebui sa pastreze calitatea. Sau poate aveti pe alte masini nu neaparat Insignia...
Deci sunt bune or not ?

Caut in mod special o marca un model care sa nu scartie !
  • alre

  • Mesaje scrise: 1,660
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 28 Mar 2008

  • Mesaj Privat
ATE atat placute cat si discuri! Eu am asa ceva pe Avensis si e liniste de multe mii de km! Nu am folosit niciodata Brembo, dar parerile erau bune.
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR