Ai uitat parola?


  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A
  • Freighter

  • Mesaje scrise: 32
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2012
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 16 Dec 2014

  • Mesaj Privat
Eu am Brembo, discuri si placute, si nu am avut probleme, tot pe Brembo o sa merg.
Skip ads

  • canguru

  • Mesaje scrise: 850
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2011 A20DT LBR
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 11 Jul 2014

  • Mesaj Privat
gyzmo a scris:Sa ne spui cum se comporta...
Urmeaza sa le inlocuiesc si eu, pe cele de pe fata... Sad


Dupa aprox 3000km totul este "teava", am avut un scartait dupa cateva sute de km de la schimbare insa dupa prima iesire la drum a disparut.
Totul este in regula si sper sa ramana asa
  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Doar de curiozitate. Mașina este prevazuta cu senzori pt. plãcute cand se uzeazã?
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Da, mecanici! Sa vezi cum scirtiie cind frineaza etrierul si nu placuta! Dar acum serios, cum ar trebui sa simta un asemenea senzor placuta subtiata?
Skip ads

  • David_Andrei

  • Mesaje scrise: 381
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2014 A20 DTH 160 CP
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 19 Apr 2012

  • Mesaj Privat
Pai este simplu. Senzorul respectiv nu este decat o bucata de metal ''atasata'' pe etrier/placuta de frana(in spatele ei-nu pe partea de rulare,evident). Cand placauta se toceste evident,lamela ''senzorului respectiv'' ajunge pe disc si, la franare,scoate un sunet specific.
  • deleted-100538

  • Mesaje scrise: 336
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 23 Mar 2015

  • Mesaj Privat
Un prieten de al meu spunea acum 2luni ca s-a aprins martorul pentru plãcuțele de frânã(nu este opel)
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Fratilor, nu mai suport ! Dupe ce am schimbat la reprezentanta discuri/placute spate ATE/GM acum nu mai scirtiie ci fisiie ! imaginativa un fissss luuung la 5 kmh care creste in intensitate pina la 60 kmh cind se aude parca continuu , parca doar pe stinga. cica n-ar sta placutele bbine in etrieri, ma duc sa ma iau in coarne cu maestrii. Ce sa mai inteleg, incompetenta sau material prost?
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Si eu am avut un scârțâit si pe fata si pe spate (bine, eu am schimbat doar plãcuțele), am scãpat de scârțâit doar dupã vreo 10k km, a fost destul de deranjant si se auzea mai tare la viteze mari.
Skip ads

  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
M-am dus din nou la reprezentanta dupa 1 luna de la schimb discuri+placute frina pentru ca bineinteles iarasi scirtiia spatele la viteze mici. Ce credeti ca gaseste mecanicul dupa ce desface stinga spate? Placuta deja cu materialul ciupit, dat nu pe margini , ci pe la 3 sferturi! Si bineinteles, discul nou deja cu sant! Intreb daca e acoperit de o garantie si bineinteles ca primesc raspunsul ca probabil ca a fost o pietricica intre disc si aparatoare care a alunecat spre placuta si ca nu se schimba. Din ce or fi facute placutele alea , din brinza? Ca alea vechi ziceau ca-s prea tari, de aia au facut santuri pe disc.
  • lbanias

  • Mesaje scrise: 692
  • Locatie: Timis
  • Masina: Insignia 2009 A20NHT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Nov 2008

  • Mesaj Privat
Sa ne mai descretim fruntile... Ia uitati de la ce avea un tip zgomot la discuri:
  • stefanmatasaru

  • Mesaje scrise: 191
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2009
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 25 Jan 2014

  • Mesaj Privat
Smile)) si zgomotorul cu era..gutural...oac ceva de gen GUTA Smile))) ce oase tari a avut broasca.. Wink
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
TRW pe fata 35k km, ATE pe spate 15k km si sunt la acelasi nivel cu TRW. Trebuie sa le schimb dar nicidecum nu mai pun ATE, foarte slabe. O sa aleg intre Brembo, TRW sau Textar, chiar si Ferodo am auzit pareri bune.
Skip ads

  • alladin_allibaba

  • Mesaje scrise: 1,478
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTH
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 24 Apr 2007

  • Mesaj Privat
Eu am mers pe TRW placute si discuri(am zis sa fie pereche)...insa...la urmatorul schimb o sa ma orientez tot intre Brembo sau Textar!
  • deleted-102918

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Salutare tuturor ....stie careva ce marime de discuri imi trebuie la jante de 20 de vara si pe 17 de iarna. Insignia 1.6 turbo
  • borsy

  • Mesaje scrise: 3,025
  • Locatie: Alba
  • Masina: Insignia 2011 A20DT
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 27 Mai 2013

  • Mesaj Privat
Un articol intersant: www.elit.ro/produse/textar-placute-de-frana

"TEXTAR fabricã plãcuþele pentru toti acesti producatori auto, dar le livreazã acestora prin intermediul furnizorilor de sisteme complete de frânare. În Europa, cei mai mari furnizori de sisteme de frânare sunt: ATE, BOSCH, TRW ºi pentru vehiculele de mare performanþã, BREMBO. Niciunul dintre aceºtia nu produce prin forþe proprii placutele de frana, ci le achiziþioneazã de la producatorii specializati intre care TMD Friction (Textar) este cel mai important. Plãcuþele pe care le achiziþionaþi în aftermarket sub marca acestor producãtori provin însã din alte surse. TMD Friction nu livreazã plãcuþe pentru aftermarket acestor mãrci (în afarã de Brembo)!"

Deci uite na, ATE, TRW si BOSCH nu produc placute de frana, cel putin eu asa inteleg........oare care sunt furnizorii aftermarket? Oare?

L.E: Dupa ce am mai citit si intrucat mi s-au 'clatinat' un pic cunostintele mele despre cele mai bune placute de frana, dat comanda de placute fata Wagner si spate Pagid. Voi vedea daca a fost o alegere buna.
Sper ca nu am fost off topic.




mariusika1234, depinde de sistemul de franare, j60, j61, j62, dar nu iti trebuie doua seturi de discuri daca pui jante de 20' sau 17'. La Sport Tourer nu poti pune jante mai mici de 17'.
  • deleted-102918

  • Mesaje scrise: 10
  • Locatie:
  • Masina:
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 07 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Cum pot afla ce sistem de franare am
  • catastefan

  • Mesaje scrise: 5,916
  • Locatie: Galati
  • Masina: Corsa 2001 Z12XE
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 21 Jan 2012

  • Mesaj Privat
Dupa seria sasiului.
  • Avram Adrian

  • Mesaje scrise: 654
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2010
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 15 Sep 2007

  • Mesaj Privat
Ex. la mine este sistem de franare 17", POC J61 cu discuri cu diametru de 321mm. Din fabrica masina a venit echipata cu roti 245/45/18
  • Dani 14

  • Mesaje scrise: 14
  • Locatie: Caras-Severin
  • Masina: Insignia 2011
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 13 Jul 2015

  • Mesaj Privat
Ce pãrere aveți despre discurile de frânã originale GM opel insignia de pe revizie opel. Sunt ok? Și, și!
  • gyzmo

  • Mesaje scrise: 3,753
  • Locatie: Bucuresti
  • Masina: Insignia 2009 A20DTJ
  • Status: Offline
  • Cont inregistrat: 02 Jun 2011

  • Mesaj Privat
Sunt ok, insa putin cam scumpe..., gasesti mai ieftine ATE, atat discuri cat si placute, la un pret mult mai bun si cam aceeasi calitate, poate chiar mai buna...
Skip ads

  1. Home
  2. Opel Insignia
  3. Insignia A

Discutii similare

Intra in ClubOpel!

check Cea mai mare comunitate Opel
check Intalniri locale
check Skip Ads
check Vinzi/Cumperi
check Gratuit pe viata




CO+FB CO+FB CO+YT CO+IG CO+TWTR